Етнокультурні традиції в сучасному дизайні
Спеціальність: Дизайн
Код дисципліни: 8.022.00.M.26
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Дизайн та основи архітектури
Лектор: Д.мист., проф. Боднар О.Я.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у аспірантів таких компетентностей:
1. Глибинні знання концептуально-методологічних та методико-прикладних засад дизайну в історичному та сучасному ракурсах, його понятійно-категорійного апарату та практичного досвіду.
2. Знання та розуміння причинно-наслідкових зв’язків між соціально-культурними та мистецькими явищами та процесами у сфері дизайну, уміння ідентифікувати та оцінювати фактори впливу на сучасний дизайн.
3.Уміння розробляти логічні та обґрунтовані проектно-художні системи, моделі тощо для конкретних мистецьких об’єктів у сфері дизайну.
4. Уміння здійснювати оцінювання і прогнозування різних мистецьких явищ та процесів у сфері дизайну, виявляти етнокультурні особливості в сучасному дизайні.
5. Здатність продемонструвати глибинні знання вітчизняного і зарубіжного наукового доробку та практичного досвіду у сфері етнодизайну.
6. Здатність застосовувати одержані знання з різних предметних сфер ентодизайну для формулювання та обґрунтування нових теоретичних положень і практичних рекомендацій у конкретній області дослідження, а також у процесі розв’язання теоретико-прикладних завдань у конкретній області дослідження дизайн-процесів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити:
Традиції і новаторство у розвитку європейської культури
Методологія наукових досліджень в галузі архітектури,містобудування і дизайну
Філософія і методологія науки
Кореквізити:
Проблеми синтезу мистецтв у художній культурі
Візуальна культура сучасного дизайну
Історичні парадигми та сучасні теорії в архітектурі та дизайні
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Етнокультурні традиції в сучасному дизайні» передбачає вивчення
механізмів трансляції етнокультурних форм та смислів у об’єктах та образах сучасного дизайну. Розглядаються питання етнокультурологічного підхіоду в дизайні у межах моделі «традиція-інновація». Регіональна ідентичність художньо-проектної культури розглядається у контексті історичних, етнокультурних, художніх та духовних традицій. Актуалізуються механізми осмислення на морфологічному рівні етнокультурних традицій конкретного етносу, ідеологічно-пластичних проекцій його міфологічних уявлень, символіко-семантичне наповнення як основа для формування конкретних дизайнерських об’єктів. Метою викладання дисципліни є формування у молодих науковців системних знань у сфері етнодизайну, здатність дослідження та трансляції смислів етнокультурних традицій та специфіки формоутворення в сучасних образах та творах дизайну.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (30%): практичні завдання; індивідуальні дослідницькі завдання
Підсумковий контроль (70%): екзамен
Рекомендована література: 1. Антонович Є. Декоративно-прикладне мистецтво / Є.Антонович, Р.Захарчук-Чугай, М.Станкевич . – Львів: Світ, 1992. – 272 с.
2. Аронов В. Теоретические концепции зарубіжного дизайна. – М.: ВНИИТЄ, 1992. – 121с.
3. Афанасьев Ю. Етностиль у контексті етнокультурної, національної та глобалізаційної парадигм. Мистецтвознавчі записки: збірн. наук. праць. Київ: Міленіум, 2011. Вип.19. С. 197–202.
4. Даниленко В. Дизайн України у світовому контексті художньо-проектної культури: монограф. Харків: ХДАДМ, Колорит, 2005. 244 с.
5. Енциклопедія етнокультурознавства / В.Кремень, Ю.Римаренко, В.Чернець та ін. 2-ге вид. Київ: Дер-жавна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2005.
6. Кара-Васильєва Т. Формування дизайну в Україні художниками авангарду. Нариси з історії українсь-кого дизайну ХХ ст.: збірн. статей. Київ: Фенікс, 2012.
7. Легенький Ю. Дизайн: культурологія та естетика. Київ: КДУТД, 2000. 272 с.
8. Сакович І. Народні традиції в українській художній промисловості. К.: Наукова думка, 1975
9. Селівачов М. Лексикон української орнаментики (іконографія, номінація, стилістика, типологія). – К. : «Ант», Ніжин : ТОВ Видавництво «Аспект поліграф», 2005.
10. Устюгова Е. Стиль и культура: Опыт построения общей теории стиля. Изд-во Санкт-Петербургского ун-та, 2006. 254 с.
11. Черкес Б.С. Національна ідентичність в архітектурі міста. Монографія. – 2008. – 268 с