Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт

Спеціальність: Пожежна безпека
Код дисципліни: 7.261.01.O.009
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Будівельні конструкції та мости
Лектор: доцент, к.т.н., доцент Гаврилко Олександр Андрійович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета дисципліни – вивчити організацію рятувальних робіт при різних надзвичайних ситуаціях, організацію проведення розвідки та оцінку обстановки в зоні НС, організацію гасіння пожеж на об'єктах видобування, зберігання та переробки горючих рідин та газів, на об'єктах хімічної промисловості та на об'єктах морського, річкового та залізнодорожнього транспорту.
Завдання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути здатним продемонструвати наступні результати навчання: 1. Засвоєння новітніх теорій, методів і технологій з тактики пожежогасіння. 2. Засвоєння новітніх теорій, методів і технологій з організації проведення рятувальних робіт. 3. Здатність будувати моделі розвитку пожеж, визначення рівня ризику для людей і довкілля. 4. Розробка заходів проведення рятувальних робіт, захисту персоналу, населення, матеріальних та культурних цінностей в умовах НС. 5. Розробка заходів проведення локалізації та ліквідації наслідків аварійних ситуацій. 6. Уміння проводити кваліфіковані розрахунки, розробляти інженерні рішення для ліквідації пожеж і ліквідації наслідків НС. Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей: загальних: ЗК03. Здатність приймати обґрунтовані рішення в складних та непередбачуваних умовах. ЗК05. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт. Спеціальні (фахові ) компетентності (СК) СК06. Здатність оптимізувати методи й засоби спрямовані на припинення дії небезпечних чинників пожежі, рятування життя і збереження здоров’я людей під час виникнення пожеж. СК08. Здатність проводити комплексний аналіз існуючої протипожежної, аварійно-рятувальної техніки та пожежно-технічного оснащення і розробляти рішення під час проектування сучасних зразків протипожежної, аварійно-рятувальної техніки та пожежно-технічного оснащення. Фахові компетентності професійного спрямування (ФКС) ФКС 1.4. Здатність забезпечувати реалізацію вимог пожежної безпеки на підставі існуючих вимог нормативно-технічної документації.
Результати навчання: Внаслідок вивчення дисципліни „Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт” студент повинен бути здатним продемонструвати наступні результати навчання: засвоєння новітніх теорій, методів і технологій з тактики пожежогасіння, новітніх теорій, методів і технологій з організації проведення рятувальних робіт, здатність будувати моделі розвитку пожеж, визначення рівня ризику для людей і довкілля, розробку заходів проведення рятувальних робіт, захисту персоналу, населення, матеріальних та культурних цінностей в умовах НС, розробку заходів проведення локалізації та ліквідації наслідків аварійних ситуацій, уміння проводити кваліфіковані розрахунки, розробляти інженерні рішення для ліквідації пожеж і ліквідації наслідків НС. РН03. Досліджувати пожежі, прогнозувати їх виникнення та розвиток, оцінювати ефективність системи забезпечення пожежної безпеки відповідного рівня, ризики виникнення пожеж і їх наслідки. РН09. Аналізувати, оцінювати протипожежну та аварійно- рятувальну техніку, пожежно-технічне оснащення та надавати рекомендації щодо їх оптимального вибору. РН13. Оцінювати рівень небезпеки під час виникнення пожежі та можливості пожежно-рятувальних підрозділів. РН17. Відшуковувати необхідну інформацію у науково-технічній літературі, базах даних та інших джерелах, аналізувати і оцінювати наявну інформацію.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Пожежна тактика. Підготовка газодимозахисника. Пожежна та аварійно-рятувальна техніка. Пожежно-рятувальна підготовка. Кореквізити: Автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту Пожежна безпека об’єктів підвищеної небезпеки.
Короткий зміст навчальної програми: Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт: – прикладна дисципліна циклу професійної та практичної підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня магістр галузі знань 26 – "Цивільна безпека", за спеціальністю 261 – „Пожежна безпека” на базі освітнього рівня бакалавр. Навчальна дисципліна «Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт» є нормативною дисципліною, що включається в навчальні плани як самостійна дисципліна обов’язкового вибору. Обсяг навчального часу для вивчення дисципліни «Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт» визначений державними вимогами і складає 90 академічних годин (3,0 кредити EСTS), з яких 8 годин відведено на аудиторні заняття, 82 години – самостійна робота студентів ЗФН. Форма підсумкового контролю знань – семестровий екзамен. Завдання вивчення дисципліни передбачає засвоєння студентами новітніх теорій, методів і технологій з тактики пожежогасіння та рятувальних робіт, побудови моделей розвитку пожеж, визначення рівня ризику для людей і довкілля, розробка заходів проведення рятувальних робіт, захисту персоналу, населення, матеріальних та культурних цінностей в умовах НС, локалізації та ліквідації їхніх наслідків.
Опис: Управління силами і засобами ЦЗ при ліквідації НС. Основи організації аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт. Надзвичайні ситуації техногенного, соціального та воєнного характерів. Вивчення тактичних можливостей сил ОРС ЦЗ. Організація та тактика аварійно-рятувальних робіт при екологічних НС. Тактика пожежогасіння і організація проведення аварійно-рятувальних робіт при дорожньо-транспортних пригодах. Організація аварійно-рятувальних робіт під час виявлення ртуті. Організація аварійно-рятувальних робіт в зруйнованих будівлях та спорудах. Тактика пожежогасіння газових, нафтових і газонафтових фонтанів. Тактика пожежогасіння у резервуарних парках зберігання ЛЗР і ГР. Гасіння пожеж на технологічних установках підприємств хімічної, нафтохімічної та нафтопереробної промисловості. Організація проведення аварійно-рятувальних робіт в умовах викиду хімічно-небезпечних речовин. Тактика пожежогасіння в промислових холодильниках, складських і торгових приміщеннях. Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт в літаках, аеропортах на морських і річкових суднах. Тактика пожежогасіння та рятувальних робіт на об’єктах залізниці та залізничному транспорті.
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з практичних робіт, усне опитування, розрахунково-графічна робота (20%) • екзамен: тест у ВНС і відповідь на екзаменаційний білет у письмовій/усній формі (80%)
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль: письмові звіти з практичних занять і результат виконання розрахунково-графічної роботи - 20 балів. Підсумковий контроль: екзамен - відповідь на тест у ВНС та письмова форма відповіді на екзаменаційний білет - 80 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1.Кодекс цивільного захисту України К.:ПАЛИВОДА А.В., 2013. 132 с. 2.ДСТУ 2272:2006. Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять. Чинний з 2006. Київ:Національний Стандарт України; К.:Вид-во стандартів. 32 с. 3.ДК 019:2010. Національний класифікатор України. Класифікатор надзвичайних ситуацій. Чинний 01.01.2011. Київ: Державний Комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики; К.:Вид-во Держспоживстандарт України 18 с. 4.Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1201 „Про затвердження Положення про штаб з ліквідації надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру”. / Кабінет Міністрів України. Офіц. вид. К.:Вид-во КМУ, 2003. 7 с. (Бібліотека офіційних видань). 5.Наказ МВС України від 26.04.2018 №340 „Про затвердження Статуту дій у надзвичайних ситуаціях органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та Статуту дій органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту під час гасіння пожеж”. – К.:Вид-во МНСУ, 2018. 149 с. 6.Наказ МНС України від 07.05.2007 р. № 312 „Про затвердження Правил безпеки праці в органах і підрозділах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи”. /МНС України. Офіц. вид. К.:Вид-во МНСУ, 2007. 282 с. 7.Наказ МНС Украйни від 05.10.2007 р № 685 „Методичні рекомендації «Організація управління в надзвичайних ситуаціях”. /МНС України. Офіц. вид. К.:Видавництво МНСУ, 2007 120 с. 8.Наказ МНС України №65 від 20.09.2004 р. Про затвердження Положення про Оперативно-рятувальну службу цивільного захисту Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій /МНС України. – Офіц. вид. – К.:Видавництво МНСУ, 2004. 8 с. 9.Наказ МНС від 7.03.2003 № 63. Про організацію управління під час ліквідації НС [Текст]. /МНС України. Офіц. вид. К.:Видавництво МНСУ, 2003. 10.Наказ МНС України від 22.09.2011 № 1017. Про затвердження Рекомендацій щодо організації гасіння пожеж підрозділами МНС на промислових об’єктах підвищеної небезпеки з наявністю небезпечних хімічних речовин. /МНС України. Офіц. вид. К.:Видавництво МНСУ, 2011. 59 с. 11.НАПБ 05.035–2004. Інструкція щодо гасіння пожеж у резервуарах з нафтою та нафтопродуктами [Текст]. – Вводиться вперше; введ. 2004. Київ:Український науково-дослідний інститут пожежної безпеки МНС У країни; К.:Вид-во стандартів. 79 с. 12. Пожежна тактика [Текст] / П.П. Клюс, В.Г. Палюх, А.С. Пустовой та ін. Харків:Основа, 1998. 592 с. 13.Рятувальні роботи під час ліквідації надзвичайних ситуацій / В.Н. Пшеничний, В.Г. Аветісян, Ю.М. Сенчихін, Ю.О. Куліш. Київ: Основа, 2006. 240 с. 14. https://www.dsns.gov.ua//. 15. https://idundcz.dsns.gov.ua/.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).