Технологія і обладнання виробництва скла

Спеціальність: Хімічні технології та інженерія
Код дисципліни: 6.161.11.E.046
Кількість кредитів: 8.00
Кафедра: Хімічна технологія силікатів
Лектор: професор Вахула Ярослав Іванович
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета викладання дисципліни - підготовка студентів - майбутніх фахівців до інженерної роботи на заводах по виробництву скла Західного регіону України, який відзначається великою кількістю виробництв саме такого профілю.
Завдання: загальні: • Здатність вирішувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми хімічних технологій та інженерії, що передбачає застосування теорій та методів хімічних технологій та інженерії і характеризуються комплексністю та невизначеністю умов. • Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності. • Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. • Прагнення до збереження навколишнього середовища. фахові: • Здатність використовувати методи спостереження, опису, ідентифікації, класифікації об’єктів хімічної технології та промислової продукції. • Здатність використовувати професійно-профільні знання і практичні навички для вирішення конкретних завдань в галузі технологій силікатних і тугоплавких матеріалів і речовин.
Результати навчання: Коректно використовувати у професійній діяльності термінологію на основі поняття хімії, хімічних технологій, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі. Знати і розуміти механізми і кінетику хімічних процесів, ефективно використовувати їх при проектуванні і вдосконаленні технологічних процесів та апаратів хімічної промисловості. Забезпечити безпеку персоналу та навколишнього середовища під час професійної діяльності у сфері хімічної інженерії. Збір, інтерпретація та застосування даних. Організація та керівництво професійним розвитком осіб та груп.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Неорганічна хімія Фізична хімія тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів Матеріалознавство та прикладна механіка
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Технологія і обладнання виробництва скла» є дисципліною спеціалізації «Хімічні технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів». Дисципліна дає знання про основні види отримання скловиробів різного функціонального призначення, залежності їх якості від способу формування та дає знання про основні властивості виробів зі скла і вимоги нормативно-технічних документів до них; вивчає основи технології виробництва скляних виробів.
Опис: Історія виникнення скла та розвиток скляної промисловості у світі та Україні Скло як матеріал переохолодженого розтопу. Класифікація скла та скловиробів. Особливості склоподібного стану. Криві охолодження розтоплених речовин. Склування. Температурний інтервал склування. Склотвірники та модифікатори. Ступінь зв’язності силіцекисневого каркасу. Структура простих і багатокомпонентних типів скла. Теорії будови скла. Властивості скла. Барвники Сировинні матеріали. головні та допоміжні Приготування сировинних матеріалів. Горизонтальне та вертикальне транспортування. Печі для варіння скла Охолодження і теплова ізоляція печей Теплообмінні пристрої Вади скла Способи формування скловиробів. Властивості, які впливають на формування. Технологія виробництва листового скла.. Виробництво кольорового листового скла, скляних блоків, дверей. Килимова мозаїка . Технологія виробництва скляної тари. Технологія виробництва скляного посуду. Технологія виробництва кварцового скла. Електровакуумне скло. Технологія виготовлення оптичного скла. Хіміко-лабораторне, термометричне та медичне скло. Виробництво скловолокна та скляних труб. Способи формування. Способи оброблення скла. Шліфування, полірування скла, хімічне травлення та іонний обмін. Термічне оброблення скла. Гартоване скло. Триплекс та його застосування. Ситали. Основні системи для отримання ситалів. Технологія ситалів, властивості та застосування.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: – виконання та захист лабораторних робіт. Підсумковий контроль: – іспит.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль: – виконання та захист лабораторних робіт (30 балів). Підсумковий контроль: – іспит (70 балів).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Ящишин Й. М. Технологія скла: у 3-х част. – Ч. І : Фізика і хімія скла : підруч. / Й. М. Ящишин. – Львів : Видавництво “Бескид Біт”, 2008. – 204 с. 2. Ящишин Й. М. Технологія скла: у 3-х част. – Ч. ІІ : Технологія скляної маси : підруч. / Й. М. Ящишин. – Львів : Видавництво „Бескид Біт”, 2004. – 250 с. 3. Вахула Я. І. Основи технології ситалів : навч. посіб. / Я. І. Вахула. – Львів : Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2009. – 96 с. 4. Технологія скла: у 3-х част. – Ч. ІІІ : Технологія скляних виробів : підруч. / [Й. М. Ящишин, Я. І. Вахула, Т. Б. Жеплинський та ін.]. – Львів : Видавництво «Растр-7», 2011 р. – 416 с. 5. Сардак Е. М. Теплові процеси і агрегати в технології тугоплавких неметалевих та силікатних матеріалів : навч. посіб. / Е. М. Сардак, В. І. Голеус, О. В. Зайчук. – Дніпропетровськ : Видавництво „Свідлер А.Л.”, 2015. – 248 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).