Обладнання та основи проєктування нафтопереробних заводів
Спеціальність: Хімічні технології та інженерія
Код дисципліни: 6.161.12.E.076
Кількість кредитів: 6.50
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: Доцент, к.т.н. Присяжний Юрій Володимирович
Асистент, д.ф. Демчук Юрій Ярославович
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
1. Інтегральна компетентність:
- здатність вирішувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми хімічних технологій та інженерії, що передбачає застосування теорій та методів хімічних технологій та інженерії і характеризуються комплексністю та невизначеністю умов.
2. Загальні компетентності:
- знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності;
- здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
- прагнення до збереження навколишнього середовища
3. Спеціальні (фахові) компетентності:
- здатність проектувати хімічні процеси з урахуванням технічних, законодавчих та екологічних обмежень.
- здатність використовувати сучасні матеріали, технології і конструкції апаратів в хімічній інженерії.
4. Фахові компетентності спеціалізації:
- здатність використовувати професійно-профільні знання і практичні навички для вирішення конкретних завдань в галузі технологій перероблення нафти, газу та твердих горючих копалин.
Результати навчання: 1. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
- знання конструкції і принципу роботи обладнання і апаратів нафто- та газопереробних заводів;
- знання основних методів розрахунку процесів і апаратів нафтогазопереробки;
- здійснення базових технологічних і конструктивних розрахунків;
- вміння аналізувати умови і режим роботи технологічного обладнання та апаратів нафто- та газопереробних заводів.
- знати методологію проектування на всіх стадіях і етапах створення технічного об'єкта;
- знати склад, види і зміст документації на об’єкти проектування;
- знати основні принципи проектування генерального плану підприємств;
- уміти розраховувати матеріальні та теплові баланси, моделювати основні типорозміри обладнання установок нафтопереробки;
- уміти застосовувати при проектуванні, стандарти, норми і правила, що діють, а також інші нормативні матеріали і джерела інформації.
2. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
- коректно використовувати у професійній діяльності термінологію на основі поняття хімії, хімічних технологій, процесів і обладнання виробництв хімічних речовин та матеріалів на їх основі.
- розуміти основні властивості конструкційних матеріалів, принципи та обмеження їх застосування у хімічній інженерії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: 1. Хімія нафти і газу.
2. Технологія переробки нафти і газу.
3. Моделювання ХТП.
4. Метрологія, стандартизація та сертифікація.
5. Системи керування ХТП.
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна присвячена обладнанню і основам проектування нафтопереробних і газопереробних заводів. Розглядається інформація щодо класифікації, конструкції, принципу роботи та умов експлуатації технологічних апаратів і обладнання, яке характерне для нафтопереробної та газопереробної галузей, а також методів його розрахунку. Освоюються: ключові процеси і учасники при створенні об’єкту будівництва; нормативна база для проектуванні і будівництва нафто-газопереробних підприємств; основні вимоги до проектної документації; основи розрахунку і вибору технологічного обладнання; основні принципи компоновки обладнання на НПЗ.
Опис: Лекційні заняття (Розділ 1. Обладнання нафтопереробних заводів):
1. Класифікація і загальна характеристика основних процесів та апаратів нафтогазопереробки
2. Ректифікаційні колони і перегонні куби. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
3. Абсорбери. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
4. Адсорбери. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
5. Екстрактори. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
6. Трубчаті печі. Класифікація і умовні позначення. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
7. Теплообмінні апарати. Класифікація і умовні позначення. Конструкція, особливості роботи і експлуатації, принцип розрахунку.
8. Дробарки, класифікатори, дозатори. Роль та місце в нафто- і газопереробці.
Лекційні заняття (Розділ 2. Основи проектування нафтопереробних заводів):
1. Складові частини проектування: одержання вихідних даних; проведення інженерних вишукувань і вибір земельної ділянки для будівництва; створення документації; нормоконтроль; погодження, держекспертиза і затвердження; нагляд і оцінка рівня надійності та безпеки у будівництві
2. Склад проекту. Характеристика розділів проекту (технологічна частина, будівельна частина, автоматизація технологічного процесу, водопостачання і каналізація, електрична частина, інші розділи проекту).
3. Основні вимоги до проектної та робочої документації: загальні вимоги; основні комплекти креслень; правила виконання документації і специфікацій, внесення змін, прив’язки і оформлення зброшурованої документації; основні написи і штампи
4. Розробка технологічної частини проекту. Основні вимоги до розроблення технологічної схеми установки. Основні вимоги до розроблення генерального плану установки.
Практичні заняття:
1. Розрахунок ректифікаційної колони для розділення рідкої чи газової вуглеводневої сировини.
2. Розрахунок трубчатої печі
3. Розрахунок кожухотрубного теплообмінного апарату
4. Розрахунок апарату повітряного охолодження
5. Розроблення, складання та оформлення технологічної схеми однієї з установок нафто- чи газопереробного заводу
6. Розроблення, складання та оформлення генерального плану однієї з установок нафто- чи газопереробного заводу
Методи та критерії оцінювання: Загальна оцінка студента за дисципліну складається з оцінки за поточний контроль і оцінки за екзаменаційний контроль.
1. Практичні заняття – перевірка правильності прийнятих рішень.
2. Екзамен – письмово-усна форма.
Критерії оцінювання результатів навчання: Загальна кількість балів за дисципліну - 100, зокрема:
1. Поточний контроль (практичні заняття) - 30 балів.
2. Екзаменаційний контроль:
- письмова компонента - 50 балів;
- усна компонента - 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення.
1. Методичні вказівки «Розрахунок і конструювання газофракціонуючих колон». Методичні вказівки до курсового та дипломного проектування. Гуменецький В.В., Гринишин О.Б., Чорний О.Ю., Львів, 1998-70.
2. Вибір типорозмірів та розрахунок трубчастих печей: Методичні вказівки до курсового та дипломного проектування і виконання контрольних завдань з курсу “Процеси та обладнання нафтопереробних заводів” Укладачі: В.В.Гуменецький, М.М Братичак,–Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2008.-38с.
3. Конструкції основних типів апаратів повітряного охолодження (АПО) та їх розрахунок: Методичні вказівки до курсового та дипломного проектування/укладачі Гуменецький В.В., Пиш’єв С.В. – Л.: НУ»ЛП» - 2003 р.
4. Методичні вказівки “Основи проектування нафтопереробних заводів” для студентів базового напряму 6.051301 – хімічна технологія.
Рекомендована література базова
1. В.В.Гуменецький "Процеси та обладнання нафтопереробних заводів" Львів, Вид-во НУ "Львівська політехніка", 2003. 440 с.
2. А.П. Врагов. Теплообмінні процеси та обладнання хімічних і газонафтопереробних виробництв.- Суми.: Видавництво СумДУ, 2006.- 262с.
3. Топільницький П.І., Гринишин О.Б., Мачинський О.Я. Технологія первинної переробки нафти і газу.– Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2014.– 468 с.
4. Врагов А.П., Михайловський Я.Е., Якушко С.І. Матеріали до розрахунків процесів та обладнання хімічних і нафтопереробних виробництв. - Суми : Видавництво СумДУ, 2008. - 170 с.
5. https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=1717
Рекомендована література допоміжна
1. Ханик Я. М., Дубинін А.І., Атаманюк В.М., Станіславчук О.В., Семенишин Є.М., Станіславчук О.П., Кіндзера Д.П. Процеси та апарати хімічних технологій. Частина I. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2005. – 192 с.
2. Ханик Я. М., Дубинін А.І., Станіславчук О.В., Білецька Л.З., Станіславчук О.П.. Процеси та апарати хімічних технологій. Частина II. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2006. – 180 с.
3. Ханик Я. М., Семенишин Є.М., Станіславчук О.П., Кіндзера Д.П. Процеси та апарати хімічних технологій. Частина III. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2006. – 340 с.
4. Ханик Я. М., Гузьова І. О., Римар Т. І., Білецька Л. З. Процеси та апарати хімічних технологій. Частина IV. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2009. – 300 с.
5. Ханик Я. М., Троцький В.І., Станіславчук О.П., Майструк В.В., Гаврилів Р.І. Процеси та апарати хімічних технологій. Частина V. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2010. – 176 с.
6. ДСТУ Б А.2.4-4:2009. Система проектної документації для будівництва. Основні вимоги до проектної та робочої документації.
7. ДБН А.2.2-3:2012. Склад та зміст проектної документації на будівництво.
Інформаційні ресурси
1. https://lpnu.ua/studentska-biblioteka
2. https://lpnu.ua/ntb ; https://library.lpnu.ua/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).