Теорія кольору та кольороутворення

Спеціальність: Видавництво та поліграфія
Код дисципліни: 6.186.00.O.033
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Інформаційні технології видавничої справи
Лектор: к.т.н., доцент Лотошинська Наталія Дмитрівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: - виклад основ кольороутворення та теорії відтворення кольорових об’єктів, в тому числі поліграфічних оригіналів.; - засвоєння фундаментальних основ теорії відтворення багатоколірної репродукції та комп’ютерної технології управління кольором при обробці багатоколірних оригіналів.
Завдання: Загальні компетентності: - Базові загальні знання сфери навчання - Застосування базових знань професії на практиці - Елементарні навички роботи з ПК - Здатність адаптуватися до нових ситуацій - Навички роботи з інформацією (уміння знаходити та аналізувати інформацію з різних джерел) - Уміння працювати автономно Фахові компетентності: - Здатність до використання програмних та інструментальних засобів для вирішення практичних проблем у видавничо-поліграфічній галузі. - Здатність приймати обґрунтовані рішення щодо створення та ведення бізнесу у в області комп’ютерного дизайну та управління підприємствами, організовувати та документально оформлювати процеси створення та ведення бізнесу; - Здатність приймати обґрунтовані рішення щодо забезпечення економічної ефективності діяльності підприємств видавничо-поліграфічної галузі, здатність здійснювати комп’ютерну підтримку аналізу даних та методів оптимізації при розробці електронних та друкованих видань. - Здатність проектувати та створювати електронні мультимедійні видання різних видів; - Здатність до застосовування графічних редакторів для поліпшення якості зображень та підготовки зображень для публікації в web; - Здатність розробляти колірні рішення та формувати гармонійні колірні сполучення для мультимедійної та поліграфічної продукції, здійснювати тонову та колірну корекцію зображень, працювати з системою керування кольором та керувати кольором в процесах комп’ютерного та друкарського кольоровідтворення; - Здатність до застосовування графічних редакторів для поліпшення якості зображень та підготовки зображень для друку; - Здатність керувати технологічними процесами видавничо-поліграфічної справи та здійснювати контроль якості поліграфічного виробництва.
Результати навчання: - Здатність здійснювати ефективну комунікативну діяльність роботи команди зі розроблення інформаційного проекту. - Здатність проектувати та використовувати наявні засоби інтеграції даних, опрацьовувати дані, що зберігаються у різних системах. - Здатність керувати технологічними процесами видавничо-поліграфічної справи та здійснювати контроль якості поліграфічного виробництва; - Здатність розробляти та працювати зі засобами консолідації та тиражування даних. - Здатність організовувати, конфігурувати та розробляти Web-системи, використовуючи принципи розподілених систем, гіпертекстових систем, відповідні технічні та програмні засоби. - Здатність до використання програмних та інструментальних засобів для вирішення практичних проблем в області комп’ютерного дизайну. - Здатність до креативного мислення при вирішенні проблемних ситуацій на шляху створення електронної продукції.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: - Основи видавничої та друкарської справи - Основи графічного дизайну Кореквізити: - Сучасні поліграфічні матеріали - 3D графіка
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна "Теорія кольору і кольороутворення" призначена для ознайомлення із теоретичними основами кольороутворення та теорії відтворення кольорових об’єктів, в тому числі поліграфічних оригіналів, засвоєння студентами фундаментальних основ теорії відтворення багатоколірної репродукції та комп’ютерної технології управління кольором при обробці багатоколірних оригіналів. В процесі вивчення дисципліни висвітлюються теоретичні та практичні питання, направлені на те, щоб студенти могли розробляти колірні рішення та формувати гармонійні колірні сполучення для мультимедійної та поліграфічної продукції, здійснювати тонову та колірну корекцію зображень, працювати з системою керування кольором, вимірювати колір та керувати кольором в процесах комп’ютерного та друкарського кольоровідтворення.
Опис: Колір і його властивості Тема 1. Колір і об’єкти, що вивчаються теорією кольору. Питання: Природа кольорового відчуття. Світлова і спектральна чутливість ока. Основи теорії кольорового зору. Хроматичні і ахроматичні кольори. Метамерія кольору. Кольоровий тон, насиченість, світлота – основні характеристики кольорів. Джерела освітлення, типи і основні властивості. Стандартні джерела. Тема 2. Колірні системи та моделі Питання: Синтез кольору. Аддитивний синтез кольору. Субтрактивний синтез кольору. Система Міжнародної освітлювальної комісії СІЕ (МОК). Основи побудови колориметричних систем. Моделі математичного описання кольору. Модель RGB. Модель CMYK. Модель HSB (HSL, HSI, HSV). Модель CIE Lab. Тема 3. Вимірювання кольору. Питання: Вимірювання кольору. Прилади для вимірювання кольору. Денситометри і спектрофотометри. Тема 4. Системи управління кольором CMS (Color Management Systems), основні поняття. Архітектура системи управління кольором. Створення колірних профілів. Калібрування профілювання пристроїв відтворення зображення. Відтворення кольорових об’єктів Тема 5. Відтворення кольорових об’єктів Питання: Технологія додрукарських процесів і синтез кольорового зображення на відбитку. Технологія кольороподілу. Основні терміни і визначення. Способи кольороподілу кольорових оригіналів в полігра-фічному репродукціюванню: традиційна технологія із скляною градацією чорної; технологія UCR і технологія ICR. Особливості виготовлення фотоформ і друкарських форм для багатофарбового друку. Тема 6. Відтворення кольорових оригіналів в поліграфії Питання: Поліграфічне відтворення зображень. Оцінка точності кольоровідтворення. Стадії кольорового репро-дукціювання. Параметри і критерії якості кольорового зображення репродукції. Вибір друкарських фарб і порядок їх накладання в процесі друку. Системи змішування кольорових фарб (“Хартман”, “Каст-Ейхінгер”, “Пантон”, “Радуга” ін.). Вплив властивостей паперу на тоно- і кольороутворення. Вплив технологічних факторів друкарського процесу на тоно- і кольороутворення. Передавання кольору в цифровій фотографії. Колір в дизайні друкарських видань.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (ПК) здійснюють під час лабораторних та індивідуально-консультативних занять з метою перевірки рівня засвоєння теоретичних і практичних знань та вмінь студента. ПК проводиться у формі захисту лабораторних робіт (ЛР) під час навчальних занять та оцінювання практичних робіт та розрахунково-графічної роботи (РГР). Навчальним планом передбачено проведення семестрового контролю з дисципліни "Теорія кольору і кольороутворення" у формі іспиту. На екзамен (ЕК) виносяться теоретичні питання, завдання, що потребують творчого підходу та вміння синтезувати отримані знання і застосувати їх при вирішення практичних завдань, за матеріалом, передбаченим робочою навчальною програмою дисципліни. ЕК з навчальної дисципліни складають у письмово-усній формі. Під час усної компоненти викладач фіксує запитання та оцінки відповідей на роботі студента. Для навчальної дисципліни, з якої передбачено екзамен, підсумкова оцінка виставляється за результатами ПК (лабораторні роботи та РГР) та оцінки результатів навчання при проведенні контрольних заходів (екзамену).
Критерії оцінювання результатів навчання: Максимальна оцінка в балах – 100; Поточний контроль (лабораторні роботи) – 30; Поточний контроль (розрахунково-графічна робота) – 10. Екзаменаційний контроль (письмова компонента) – 50. Екзаменаційний контроль (усна компонента) – 10.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Лотошинська Н.Д. Теорія кольору та кольороутворення: навч.посіб. / Лотошинська Н.Д., Івахів О.В. – Львів: В-во Львівської політехніки, 2014. – 196с. 2. Електронного навчально-методичний комплекс (ЕНМК) з курсу “ Теорія кольору і кольороутворення”. Сертифікат №04033 від 25.05.2017 р. 3. Гавриляк М.С. Теорія кольору і кольороутворення / М.С. Гавриляк – Чернівці: Чернівец. нац. ун-тет, 2022. – с. 263. 4. Денисенко С. М. Теорія кольору: навчальний посібник / Денисенко С.М. – К.: НАУ, 2021. – 152 с. 5. Основи теорії кольору. Навчально-методичний посібник для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності 186 “Видавництво та поліграфія” усіх форм навчання [Електронний ресурс]/ [упоряд. Т.І. Веретільник, Л.Д. Мисник, Капітан Р.Б., Мамонов Ю.П., Манзюра О.В.] ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. – Черкаси : ЧДТУ, 2020 – 130 с. 6. Управление цветом. Искусство допечатной подготовки: Пер.с анг./Брюс Фрэзер, Крис Мэрфи, Фред Бантинг. – К.: ООО «ТИД «ДС», 2008. – 464 с. 7. Барановський І. В. та ін. Поліграфічна переробка образотворчої інформації К.: ІЗМН 2006. – 336 с. 8. Пушкар О. І. Теорія кольору : конспект лекцій для студентів напряму підготовки “Видавничо-поліграфічна справа” усіх форм навчання / О. І. Пушкар, І. О. Бондар. – Х. : Вид. ХНЕУ, 2008. – 147 с. 9. Дудяк В. О. Природа кольору та його характеристики / В. О. Дудяк, Н. В. Занько, З. М. Сельменська – Львів :Укр. акад. друкарства, 2013. – 208 с. 10. Бондар І. О. Теорія кольору: навчальний посібник для студентів напряму підготовки 6.051501 “Видавничо-поліграфічна справа” / І. О. Бондар. – Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2016. – 164 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).