Корозія та захист від корозії

Спеціальність: Прикладне матеріалознавство
Код дисципліни: 6.132.03.E.048
Кількість кредитів: 5.50
Кафедра: Матеріалознавство та інженерія матеріалів
Лектор: Іван Зінь
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Ознайомити студентів з сучасними уявленнями про корозію та корозійно-механічне руйнування металів в атмосферних умовах, ґрунті, прісній та морській воді, в робочих середовищах нафтогазових та хімічних підприємств, в енергетиці, на транспорті та в інших галузях промисловості. Вивчити сучасні методи захисту металів від корозії.
Завдання: Фахові компетентності: ? ФКС 1.1 ? здатність за допомогою нормативно-технічних документів, в умовах лабораторії дати комплексну оцінку матеріалу щодо відповідності вимогам. – ФКС 1.2 – на підставі аналізу результатів корозійних випробувань, за допомогою нормативно-технічної документації, в умовах лабораторії або технологічного бюро визначати відповідність корозійної стійкості матеріалу умовам роботи виробу. ? ФКС 1.7 ? здатність застосовувати знання сучасних методів дослідження матеріалів для вирішення матеріалознавчих завдань.
Результати навчання: ЗН 2 – Знання й розуміння інженерних наук, які лежать в основі прикладного матеріалознавства, на рівні, необхідному для досягнення інших результатів програми, у тому числі достатня обізнаність в їх останніх досягненнях. ЗН 8 – 3acвоєння основних положень теорії хімічних процесів, електрохімії та хімічної кінетики, кристалографії, законів теплопровідності та фізичних механізмів дифузії. ЗН 16 – Обізнаність з правилами безпеки життєдіяльності, вимогами охорони праці та виробничої санітарії. УМ 2 – Уміння кваліфіковано вибирати матеріали та керувати їх властивостями для виготовлення виробів різного призначення. УМ 6 – Уміння обирати і застосовувати придатні типові методи досліджень (аналітичні, розрахункові, моделювання, експериментальні); правильно інтерпретувати результати таких досліджень і робити висновки. УМ 8 – Уміння визначати екологічно небезпечні і шкідливі фактори професійної діяльності шляхом попереднього аналізу та корегувати зміст діяльності для попередження негативного впливу на навколишнє середовище. УМ 9 – Уміння виявляти, формулювати і вирішувати типові та складні й непередбачувані прикладні завдання, із застосуванням інноваційних підходів та урахуванням нетехнічних (суспільство, здоров’я, безпека, охорона навколишнього середовища, економіка) обмежень. АіВ 3 – Здатність відповідально ставитись до виконуваної po6oтu, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Хімія Фізичне металознавство Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів Супутні і наступні навчальні дисципліни: Металографія Фізичні властивості і методи дослідження матеріалів Структурний аналіз матеріалів
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Корозія та захист від корозії» знайомить студентів з уявленнями про корозію металів. Розглядається структура, будова, фізико-хімічні та механічні властивості металів і сплавів як об’єктів корозії. Студенти вивчають теоретичні основи корозії металів в атмосферних умовах, ґрунті, прісній та морській воді, в робочих середовищах нафтогазових та хімічних підприємств, в енергетиці, на транспорті та в інших галузях промисловості. Значну увагу приділено корозійно-механічному руйнуванню металевих конструкцій в умовах експлуатації. Дається інформація про сучасні методи захисту металів від корозії. Дисципліна формує у студента вміння оцінювати корозійний стан металоконструкцій за заданих умов експлуатації та обгрунтовувати заходи з підвищення їх довговічності.
Опис: Вступ. Актуальність проблеми захисту металів від корозії для розвитку і функціонування різних галузей промисловості. Стан досліджень проблеми в Україні та за кордоном. Корозія металів і сплавів. Терміни та визначення основних понять згідно із стандартом ДСТУ 3830-98. Класифікація основних видів корозії Електрохімічна корозія металів. Будова електролітів. Подвійний електричний шар. Елекроди порівняння. Кінетика електродних процесів. Корозія металів з водневою і кисневою деполяризацією. Вплив внутрішніх і зовнішніх чинників на швидкість корозії металів. Корозійно-механічне руйнування. Корозійне розтріскування, корозійна втома, фретінг-корозія. Трибокорозія пасивних металів Хімічна корозія. Газова корозія. Воднева корозія. Атмосферна корозія. Ґрунтова і біологічна корозія. Сучасні методи дослідження корозії металів. Натурні випробування. Методи прискорених корозійних випробувань. Електрохімічні методи дослідження корозії металів. Електрохімічна імпедансна спектроскопія у корозійних дослідженнях.
Методи та критерії оцінювання: 1.Опитування та допуск до виконання лабораторних робіт. 2.Захист лабораторних робіт, в тому числі виконання за індивідуальними завданнями. 3.Екзаменаційний контроль з письмовою та усною компонентами.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль - 35, письмова компонента - 55, усна компонента - 10
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. McCafferty E. Introduction to Corrosion Science. Springer. New York, 2010. 583 p. 2. Сахненко М.Д., Ведь М.В., Ярошко Т.П. Основи корозії та захисту металів. Харків. Вид. НТУ «Харківський політехнічний інститут», 2005. – 300 с. 3. Корозійно-механічне руйнування зварних конструкцій / В.І.Похмурський, Р.К.Мелехов, Г.М.Круцан, В.Г.Здановський / К.: Наукова думка, 1995. – 261 с. 4. Похмурський В.І., Хома М.С. Корозійна втома металів і сплавів. Наукове видання ФМІ ім.Г.В.Карпенка HAH України. Вид. ТзОВ «Сполом». 2008. 301 с. 5. Металеві матеріали та конструкційні й технологічні рішення в протикорозійній техніці: Посібник. Дніпро: ДВНЗ УДХТУ, 2016. – 335 6. Шейко С.Г., Міхєєва М.П. Електрохімія для студентів технічних університетів. Донецьк: Видавництво “Ноулідж”, Донецьке відділення, 2011. – 226 с. 7. Кислова О. В., Макеєва І.С. Основи електрохімії : навч. посібник. К. : КНУТД, 2017. – 128 с. 8. Ghosh K.S. Foundations of Corrosion Science and Engineering. PHI Learning Private Limited, Delhi. 2024. – 460 p. 9. Дурягіна З.А., Алімов В.І.. Корозія та захист металів від корозії./ Навчальний посібник, Вид-во "Східний видавничий дім”, Донецьк, 2012. – 326 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).