Антикорупційна діяльність в Україні

Спеціальність: Право
Код дисципліни: 6.081.00.O.039
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Адміністративне та інформаційне право
Лектор: Ірина Шульган
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення дисципліни «Антикорупційна діяльність в Україні» є набуття здобувачами вищої освіти ґрунтовних, всебічних, системних теоретичних знань із предмету навчальної дисципліни; формування у слухачів теоретичних і практичних знань щодо феномену корупції; дозволяє сформувати уміння аналізувати стан корупції в Україні, її особливості та тенденції, форми прояву і на основі наукових підходів визначати шляхи підвищення ефективності антикорупційної політики, удосконалення нормативно-правових і організаційних засад запобігання та протидії корупції, забезпечення дієвої державно-громадської співпраці для зменшення корупційних проявів; створити основу для формування культури нетерпимості до проявів корупції; виявляти істотні небезпеки та загрози, кількісні та якісні показники оцінки рівня корупції, основні напрями здійснення антикорупційних заходів.
Завдання: Загальні компетентності: ЗК2. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях; ЗК3. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності; ЗК16. Здатність ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь-яких інших проявів недоброчесності. Спеціальні (фахові, предметні) компетентності: СК3. Цінування та повага до гідності людини як найвищої соціальної цінності, розуміння її правової природи; СК7. Здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право; СК10. Здатність використовувати різноманітні інформаційні джерела для повного та всебічного встановлення певних обставин; СК11. Здатність визначати належні та прийнятні для юридичного аналізу факти; СК13. Здатність до критичного та системного аналізу правових явищ; СК14. Здатність до консультування з правових питань, зокрема, можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів, відповідно до вимог професійної етики, належного дотримання норм щодо нерозголошення персональних даних та конфіденційної інформації; СК16. Здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення; СК17. Здатність до аналізу національного антикорупційного законодавства та знання напрямів реалізації антикорупційної політики в Україні; СК18. Знання і розуміння особливостей реалізації та застосування норм матеріального і процесуального права.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: РН 5. Давати короткий правовий висновок щодо окремих фактичних обставин з достатньою обґрунтованістю; РН16. Пояснювати природу та зміст основних правових явищ і процесів; РН19. Надавати консультаціі? щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях; РН23. Демонструвати знання правових норм, що визначають організацію і зміст діяльності органів публічної влади; РН26. Знати основи запобігання корупції, суспільної та академічної доброчесності на рівні, необхідному для формування нетерпимості до корупції та проявів недоброчесної поведінки серед здобувачів освіти та вміти застосовувати їх в професійній діяльності; АіВ 3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Теорія та філософія права; Адміністративне право; Кримінальне право; Службове право.
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення курсу «Антикорупційна діяльність в Україні» є складовою частиною підготовки юристів, який надає систематизовані знання щодо сутності корупції, чинників та передумов її виникнення і поширення, теорії і практики запобігання та протидії корупції; дозволяє сформувати уміння аналізувати стан корупції в Україні, її особливості та тенденції, форми прояву і на основі наукових підходів визначати шляхи підвищення ефективності антикорупційної політики, удосконалення нормативно-правових і організаційних засад запобігання та протидії корупції, забезпечення дієвої державно-громадської співпраці для зменшення корупційних проявів; створити основу для формування культури нетерпимості до проявів корупції.
Опис: Тема 1. Формування державної антикорупційно політики. Тема 2. Міжнародні стандарти в сфері запобігання та протидії корупції. Тема 3. Інструменти запобігання корупції за законодавством України. Тема 4. Антикорупційні обмеження за законодавством України. Тема 5. Поняття, види та загальна характеристика корупційних правопорушень. Тема 6. Відповідальність публічних службовців: сутність, передумови, процедурний аспект. Тема 7. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, проблеми подолання корупції. Тема 8. Фінансовий контроль та належне врядування як превентивні антикорупційні механізми. Тема 9. Правовий статус викривачів корупції. Тема 10. Антикорупційна програма юридичної особи. Тема 11. Правовий статус Національного агентства з питань запобігання корупції. Тема 12. Вищий антикорупційний суд. Тема 13. Роль громадянського суспільства в реалізації антикорупційної політики.
Методи та критерії оцінювання: Формами вимірювання рівня засвоєння знань з навчальної дисципліни є: • усне опитування на семінарських заняттях, • робота в групі на семінарських заняттях, • участь в дискусії, • виступ на семінарських заняттях із індивідуальним науково-дослідним завданням (презентацією, доповіддю), • письмова контрольна робота, • вирішення практичних завдань тощо.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль - 45 балів, Екзаменаційний контроль - 55 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Нормативно-правові акти 1. Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР. Дата оновлення: 21.02.2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр. 2. Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції: Конвенція ООН від 31.10.2003 р. № 995_c16. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_c16. 3. Про Вищий антикорупційний суд: Закон України від 07.06.2018 р. № 2447-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2447-19. 4. Про Державне бюро розслідувань: Закон України від 12.11.2015 р. № 794-VIII. Дата оновлення: 28.08.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/794-19. 5. Про запобігання корупції: Закон України від 14.10.2014 р. № 1700-VII. Дата оновлення: 31.08.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18. 6. Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів Закон України від 10.11.2015 р. № 772-VIII. Дата оновлення 28.08.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/772-19. 7. Про Національне антикорупційне бюро України: Закон України від 14.10.2014 р. № 1698-VII. Дата оновлення: 28.08.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1698-18. 8. Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 р. № 580-VIII. Дата оновлення: 01.01.2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19. Базова література 1. Веклич В. О. Адміністративно-правові засади публічної політики щодо запобігання і боротьби з корупцією в Україні: монографія. Київ: Видавництво «Людмила», 2017. 592 с. 2. Державна антикорупційна політика і запобігання та протидія корупції на публічній службі в органах державної влади та органах місцевого самоврядування: монографія. / авт. кол.: В. В. Василевич, Т. Е. Василевська, В. Ф. Нестерович та ін.; за ред. проф. Ю. В. Ковбасюка, В. Л. Федоренка. Київ: Ліра-К, 2016. 524 с. 3. Завгородній В. А. Правове регулювання взаємодії органів Національної поліції та громадських організацій у протидії корупції: навч. посіб. / Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ. Дніпро: Ліра ЛТД, 2016. 168 с. 4. Науково-практичний коментар до Закону України «Про запобігання корупції» / наук. ред. М. І. Хавронюк. Київ: Ваіте, 2018.472 с. 5. Нормативний помічник з запобігання та протидії корупції: практичний посібник / упоряд. С. В. Пєтков. Київ: Центр учбової літератури, 2017. 288 с. 6. Литвиненко В. І. Протидія корупції в Україні: адміністративноправові засади: монографія. Київ: «МП Леся», 2015. 472 с. Допоміжна література 1. Алєксєєв С. Міжнародні стандарти правосуддя та Антикорупційний суд. Юридичний вісник України. 2018. 9–22 берез. (№ 10/11). С. 8. 2. Антикорупційні органи країн Європи: ключові превентивні механізми: збірка-звіт кращих практик для Національного агентства з питань запобігання корупції. URL: https://nazk.gov.ua/sites/default/files/zbirkazvit_krashchyh_praktyk_dlya_nazk.pdf. 3. Антонова І. Рекомендації щодо розроблення та затвердження антикорупційної програми юридичної особи. Радник в сфері державних закупівель.2017. № 5. С. 31–37. 4. Бабич В. А., Недбайло В. В. Роль Національного агентства у протидії корупційним правопорушенням. Молодий вчений. 2017. № 4. С. 275– 278. 5. Біленчук П., Сухоруков М. Запобігання і протидія корупційній злочинності в Україні: вітчизняний та міжнародний досвід. Юридичний вісник України. 2017. 22–31 груд. (№ 51/52). С. 20–21. 6. Варналій З. С. Корупція як інституціональна загроза національній безпеці України. Реалізація державної антикорупційної політики в міжнародному вимірі: мат. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 8 груд. 2017 р.) / редкол.: В. В. Черней, С. Д. Гусарєв, С. С. Чернявський та ін. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2017. С. 59–63. 7. Горовий Ю. О. Правове регулювання та практика запобігання корупції в Україні. Інформаційний бюлетень з охорони праці. 2017. № 3. С. 118–125. 8. Задорожний С. А. Механізми запобігання та протидії корупції в органах місцевої влади: автореф. дис. канд. юрид. наук: 25.00.02 / Іванофранківський нац. техн. ун-т нафти і газу. Івано-Франківськ, 2017. 22 с. 9. Зубкова Л. А. Сучасний стан і проблеми запобігання корупції в Україні. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2017. № 3 (104). С. 34–44. 10. Іванцов В. В. Адміністративно-правове регулювання залучення громадськості до заходів із запобігання корупції: автореф. дис. канд. юрид. наук:12.00.07 / Наук.-дослідн. інстит. публічного права. Київ, 2018. 22 с. 11. Клочко І. О. Органи прокуратури України в системі суб’єктів протидії корупції: адміністративно-правовий аспект: дис. канд. юрид. наук: 12.00.07 / Сумський державний університет сучасних знань. Суми, 2018. 227 с. 12. Ортитнський В.Л. окремі аспекти правового статусу викривачів корупції за законодавством України. Наше право. 2022. № 2. С. 49–56. 13. Петрова А. С. Організаційно-правові засади протидії корупції в судовій системі України: дис. канд. юрид. наук: 12.00.10 / Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. Харків, 2017. 228 с. 14. Ростовська К. Міжнародний досвід формування та реалізації антикорупційної політики в інших державах. Актуальні проблеми правознавства. 2017. Випуск 4 (12). С. 118–122. 15. Стратегія сталого розвитку України на період до 2020 року: Указ Президента України від 12.01.2015 р. Офіційний вісник країни. 2015. № 4. Ст. 67. 16. Чіпак І. Антикорупційний суд в Україні: за та проти. Міжнародна практика. Юрист & Закон. 12.07.2018. URL: http://ppartners.com/articles/antikoruptsiyniy-sud-v-ukrayini-za-ta-proty-mizhnarodnapraktyka/.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).