Актуальні проблеми конституційного та міжнародного права
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.O.003
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Забокрицький Ігор Ігорович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: ІНТ. Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері права.
ЗК4. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.
ЗК6. Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
ЗК8. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
СК2 Здатність аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу на правову систему України.
СКЗ. Здатність аналізувати та оцінювати вплив Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини на розвиток правової системи та правозастосування в Україні.
СК4. Здатність оцінювати взаємодію міжнародного права та міжнародних правових систем з правовою системою України.
СК6 Здатність обґрунтовувати та мотивувати правові рішення, давати розгорнуту юридичну аргументацію.
СК10. Здатність ухвалювати рішення у ситуаціях, що вимагають системного, логічного та функціонального тлумачення норм права, а також розуміння особливостей практики їх застосування.
СК12. Здатність розвивати та утверджувати етичні стандарти правничої діяльності, стандарти професійної незалежності та відповідальності правника.
СК13. Здатність доносити до фахівців і нефахівців у сфері права інформацію, ідеї, зміст проблем та характер оптимальних рішень з належною аргументацією.
СК14. Здатність самостійно готувати проекти нормативно- правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини.
РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
РН 3. Проводити збір, інтегрований аналіз та узагальнення матеріалів з різних джерел, включаючи наукову та професійну літературу, бази даних, цифрові, статистичні, тестові та інші, та перевіряти їх на достовірність, використовуючи сучасні методи дослідження.
РН 6. Обґрунтовано формулювати свою правову позицію, вміти опонувати, оцінювати докази та наводити переконливі аргументи.
РН 7. Дискутувати зі складних правових проблем, пропонувати і обґрунтовувати варіанти їх розв’язання.
РН 13. Аналізувати та оцінювати практику застосування окремих правових інститутів.
РН 14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування.
РН 15. Мати практичні навички розв’язання проблем, пов’язаних з реалізацією процесуальних функцій суб’єктів правозастосування.
РН 17. Інтегрувати необхідні знання та розв’язувати складні задачі правозастосування у різних сферах професійної діяльності.
Зн1 Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень.
Зн2 Критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузі знань.
Ум2 Здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах.
К1 Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
АВ2 Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Конституційне право, Державне (конституційне) право зарубіжних країн, Міжнародне право, Основи права Європейського Союзу.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Міжнародна юстиція, Теорія та практика конституціоналізму,
Короткий зміст навчальної програми: 1. Конституційна модернізація в Україні. Порядок внесення змін до Конституції України. Огляд основних змін та законопроектів про внесення змін до Конституції України. Інститут парламентських привілеїв: український та зарубіжний досвід.
2. Міжнародно-правові стандарти конституціоналізму. Поняття міжнародно-правових стандартів конституціоналізму. Конвенції у галузі прав людини. Імплементація міжнародних стандартів у національне законодавство України.
3. Конституційне правосуддя в Україні та зарубіжних країнах. Моделі конституційної юстиції (англосаксонська, континентальна, інші). Конституційне правосуддя в Україні. Проблеми виконання рішень Конституційного Суду України. Конституційна скарга в Україні та зарубіжних країнах.
4. Порівняльна конституційна інтерпретація. Порівняльна конституційна інтерпретація в зарубіжних країнах. Справа Roper v Simons, інші приклади застосування порівняльної конституційної інтерпретації зарубіжними органами конституційної юстиції. Переваги та недоліки порівняльної конституційної інтерпретації. Принцип дружнього ставлення до міжнародного права в практиці Конституційного суду України.Застосування порівняльної конституційної інтерпретації в практиці Конституційного Суду України.
5. Актуальні проблеми міжнародного права. Міжнародне економічне право. Проблеми міжнародних тарифних та нетарифних обмежень. Світова Організація Торгівлі (СОТ) та її діяльність. Порушення РФ норм та принципів міжнародного права внаслідок широкомасштабного вторгнення до України. Міжнародні спори України проти Росії.
6. Актуальні проблеми міжнародного приватного права. Міжнародний комерційний арбітраж як метод вирішення спорів: переваги та недоліки. Проблеми виконання іноземних судових рішень в Україні. Договори в міжнародному приватному праві. Актуальні положення, які повинен містити такий договір. Вибір права та місця вирішення спорів. Міжнародний захист інтелектуальної власності.
7. Актуальні проблеми права Європейського Союзу. Інституційне право ЄС. Право внутрішнього ринку ЄС. Принципи внутрішнього ринку ЄС. Митний Союз.
8. Україна і ЄС. Організаційно-правий механізм співпраці України з ЄС. Євроінтеграційний вектор зовнішньої політики України. Гармонізація законодавства України з правом ЄС. Угода про асоціацію та її імплементація в Україні. Процедура набуття членства в ЄС. Надання Україні статусу кандидата в члени ЄС. Перспективи набуття Україною членства в ЄС.
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання результатів навчання студента здійснюється відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті. Підсумкова оцінка з навчальної дисципліни складається з оцінки ПК результатів навчання упродовж семестру та оцінки результатів навчання під час проведення контрольного заходу під час СК – екзамену. Кількість балів, відведених на ПК складає 40 балів. Екзаменаційний контроль – 60 балів. Максимальна оцінка в балах разом за дисципліну – 100 балів.
Рекомендована література: Armin Von Bogdandy. Comparative Constitutional Law: a Contested Domain. The Oxford Handbook of Comparative Constitutional Law (Oxford Handbooks), Oxford University Press, USA; reprint edition (December 1, 2013), 1416 p., p. 25-37
2. C. Sauders. Judicial engagement with comparative law. Comparative Constitutional Law (Research Handbooks in Comparative Constitutional Law) by Tim Ginsburg, 680 p., pp. 571-598
3. Foster on EU Law / Nigel Foster. – 2nd ed., Oxford University press, 2009, 416 p
4. G. Halmai. The Use of Foreign Law in Constitutional Interpretation. Rosenfeld, M. and Sajo?, A. (2012). The Oxford handbook of comparative constitutional law. Oxford, U.K.: Oxford University Press, pp. 1328-1348.
5. International Human Rights Law. United Nations human rights, office of the High Commissioner.URL: http://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/InternationalLaw.aspx retrieved 05-05-2016
6. Joseph, S., & McBeth, A. (2010). Research handbook on international human rights law. Cheltenham, UK: Edward Elgar
7. Koldov Y., Koldov O. Право на справедливий судовий розгляд в міжнародному комерційному арбітражі //Journal of Scientific Papers «Social development and Security». – 2020. – Т. 10. – №. 3. – С. 64-74.
8. Mert Elcin. Lex Mercatoria in International Arbitration Theory and Practice Volume I. Thesis submitted for assessment with a view to obtaining the degree of Doctor of Laws of the European University Institute. Florence, November 2012, pp. 461. URL: https://cadmus.eui.eu/bitstream/handle/1814/25204/2012_ELCIN_Vol1.pdf?sequence=1
9. Petrov R. Association agreement versus partnership agreement. What is the difference? URL: http://uesa.blogspot.com/2011/04/blog-post_04.html
10. Reding Viviane, The importance of the EU Charter of Fundamental Rights for European legislative practice, Berlin, 17 September 2010. URL: http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-10-463_en.pdf
11. Забокрицький І.І. Конституціоналізація джерел міжнародного права: національні та наднаціональні аспекти. Львів: Ліга-прес, 2015. с. 85
12. Офіційний сайт Верховної Ради України. URL: https://www.rada.gov.ua/
13. Офіційний інтернет портал Президента України. URL: http://www.president.gov.ua
14. Офіційний сайт Кабінету Міністрів України. URL: http://www.kmu.gov.ua
15. Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України. URL: http://mfa.gov.ua/ua
16. Офіційний сайт Європейського Союзу. URL: https://europa.eu/european-union/index_en
17. Офіційний сайт Європейської Комісії. URL: https://ec.europa.eu/info/index_en
18. Офіційний сайт Європейського суду з прав людини. URL: https://www.echr.coe.in