Аналіз правової системи України
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.M.007
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Цебенко Соломія Богданівна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Інтегральна компетентність (ІНТ): Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері права..
Загальні компетентності (ЗК):
ЗК2. Здатність проводити дослідження на відповідному рівні.
ЗКЗ. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
Спеціальні (фахові предметні компетентності (СК)
СК2 Здатність аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу на правову систему України.
СКЗ. Здатність аналізувати та оцінювати вплив Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини на розвиток правової системи та правозастосування в Україні.
СК4. Здатність оцінювати взаємодію міжнародного права та міжнародних правових систем з правовою системою України.
СК9. Здатність застосовувати міждисциплінарний підхід в оцінці правових явищ та правозастосовній діяльності.
СК13. Здатність доносити до фахівців і нефахівців у сфері права інформацію, ідеї, зміст проблем та характер оптимальних рішень з належною аргументацією.
Програмні результати навчання (ПР):
ПР 1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
ПР 7. Дискутувати зі складних правових проблем, пропонувати і обґрунтовувати варіанти їх розв’язання.
ПР 10. Аналізувати взаємодію міжнародного права та міжнародно-правових систем з правовою системою України на основі усвідомлення основних сучасних правових доктрин, цінностей та принципів функціонування права.
ПР 12. Проводити порівняльно-правовий аналіз окремих інститутів права різних правових систем, враховуючи взаємозв’язок правової системи України з правовими системами Ради Європи та Європейського Союзу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Актуальні проблеми конституційного та міжнародного права.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Теорія та практика конституціоналізму.
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення дисципліни «Аналіз правової системи України» для студентів має важливе теоретичне та практичне значення, оскільки за допомогою цього курсу студенти навчаться оперувати основними поняттями та категоріями, які характеризують правову систему України, аналізувати вплив тенденцій розвитку політичної системи України на правову систему держави, виокремлювати найголовніші аспекти впливу процесів світової глобалізації на функціонування правової системи України, прогнозувати найбільш перспективні напрями розвитку правової системи України.
Навчальна програма дає змогу ознайомити студентів із такими питаннями як загальна характеристика правової системи суспільства, місце правової системи України серед інших правових систем світу, аналіз нормативної, функційної та інституційної частини правової системи України, правова політика та правова свідомість у національній правовій системі України та актуальні проблеми в регулюванні правових відносин у деяких галузях права України.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; виконання індивідуальної контрольної роботи; виконання тестових завдань. Оцінювання результатів навчання студента здійснюється за результатами поточного контролю відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті.
Рекомендована література: 1. Загальна теорія права: Підручник / За заг. ред. М.І. Козюбри. К.: Ваіте, 2015. 392 с.
2. Кельман М.С., Котуха О.С., Коваль І.М. Загальна теорія держави і права : пі- дручник. / за заг. ред. М. С. Кельмана. Тернопіль: Тернограф, 2018.
3. Луць Л. А. Сучасні правові системи світу. Львів : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. 247 с.
4. Порівняльне правознавство : підручник / С. П. Погребняк, Д. В. Лук’янов, І. О. Биля-Сабадаш та ін. ; за заг. ред. О. В. Пет ришина. Х. : Право, 2012. 272 с.
5. Правова доктрина України : у 5 т. / [В. Я. Тацій, О. Д. Святоцький, С. І. Максимов та ін.] ; за заг. ред. О. В. Петришина. Харків : Право, 2013. Т. 1: Загальнотеоретична та історична юриспруденція. 976 с.
6. Правова система України в епоху глобалізаційного поступу : Монографія / О. Є. Гіда, О. М. Костенко, О. А. Радзівілл [та ін.] ; За заг. ред. докт. юрид. наук, проф. В. К. Матвійчука. К. : ВНЗ «Національна академія управління», 2014. 492 с.
7. Правова система України в умовах сучасних національних та міжнародних тенденцій розбудови державності : монографія / за заг. ред. проф. Ю.Л.Бошицького. К.?Кондор-Видавництво, 2012. 616 с.
8. Правова система України: історія, стан та перспективи : у 5 т.Т. 1: Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України / [Ю. П. Битяк, Л. К. Воронова, А. П. Гетьман] ; за заг. ред. М. В. Цвіка, О. В. Петришина. Харків: Право, 2008. 728 с.
9. Правові системи сучасності: навч. посіб. / за ред. Ю. С. Шемшученка. Київ: Юрид. думка, 2012. 492 с.
10. Рабінович П. М. Основи загальної теорії права та держави: навч. посібник. Вид. 10-е, доповнене. Львів: Край, 2008. 224 с.
11. Размєтаєва Ю.С. Доктрина та практика захисту прав людини: навч. посіб. Х., 2018. 362 с. URL: https://nlu.edu.ua/wp-content/uploads/2021/05/phd_1_copy.pdf
12. Теорія держави і права : підручник / [О. М. Бандурка, О. М. Головко, О. С. Передерій та ін.] ; за заг. ред. д-ра юрид. наук, проф., акад. НАПрН України О. М. Бандурки ; МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2018. 416 с.