Процесуальне представництво
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.E.028
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Цивільне право та процес
Лектор: О.І. Баїк
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти
комптентностей:
Інтегральну компетентність (ІНТ):
ІНТ. Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері права.
Спеціальні (фахові предметні компетентності (СК)
СК7. Здатність застосовувати знання та розуміння основних засад (принципів) та процедур судочинства в Україні.
СК11. Здатність критично оцінювати ефективність представництва і захисту прав, свобод та інтересів клієнтів.
СК12. Здатність розвивати та утверджувати етичні стандарти правничої діяльності, стандарти професійної незалежності та відповідальності правника.
СК14. Здатність самостійно готувати проекти нормативно-правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини.
СК15. Здатність самостійно готувати проекти актів правозастосування, враховуючи вимоги щодо їх законності, обґрунтованості та вмотивованості.
Компетентності професійного спрямування (ПК)
ПК2.3 Уміння здійснювати процесуальне представництво.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
Результати навчання (РН)
РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання.
РН 9. Генерувати нові ідеї та використовувати сучасні технології у наданні правничих послуг.
РН 11. Використовувати передові знання і методики у процесі правотворення та правозастосування інститутів публічного та приватного права і кримінальної юстиції.
РН 12. Проводити порівняльно-правовий аналіз окремих інститутів права різних правових систем, враховуючи взаємозв’язок правової системи України з правовими системами Ради Європи та Європейського Союзу.
РН 13. Аналізувати та оцінювати практику застосування окремих правових інститутів.
РН 14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування.
РН 15. Мати практичні навички розв’язання проблем, пов’язаних з реалізацією процесуальних функцій суб’єктів правозастосування.
Результати навчання професійного спрямування (ПС)
ПС2.3 Реалізовувати навики щодо здійснення процесуального представництва.
Знання (Зн)
Зн1 Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень.
Зн2 Критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузі знань.
Уміння/навички (Ум)
Ум2 Здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах.
Комунікація (К)
К1 Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються
Автономія та відповідальність (АВ)
АВ2 Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни
Актуальні проблеми цивільного права та процесу (судова практика)
Актуальні проблеми господарського права та процесу (судова практика)
Супутні і наступні навчальні дисципліни
Організація адвокатської справи
Адвокатура зарубіжних країн
Короткий зміст навчальної програми: «Процесуальне представництво» – навчальна дисципліна, що орієнтує студентів на поглиблене вивчення процесуального представництва як однієї із форм надання правової допомоги фізичним та юридичним особам в цивільному судочинстві. Вивчення дисципліни дозволить сформувати у студентів повне і об’єктивне уявлення про стан процесуального представництва в Україні. В рамках цієї дисципліни формуються теоретичні знання студентів про становлення, розвиток, поняття та види інституту процесуального представництва в Україні; зміст та принципи процесуального представництва; ознаки та особливості інституту процесуального представництва; суб’єкти процесуальних правовідносин при представництві; об’єкти процесуальних правовідносин за участю представника; зміст процесуальних правовідносин, що виникають при представництві; процесуальні передумови виникнення правовідносин між судом і представником; матеріально-правові підстави процесуальних правовідносин за участю представника; процесуально-правове положення представників у цивільному процесі; особливості процесуального представництва на окремих стадіях; види учасників у процесуальному представництві; відповідальність за порушення процесуальних правовідносин.
Глибоке засвоєння студентами основних положень цієї навчальної дисципліни є необхідною умовою формування кваліфікованих фахівців, зокрема, майбутніх адвокатів, юрисконсультів тощо.
Опис: Тема 1. Становлення, розвиток, поняття та види інституту процесуального представництва в Україні
Тема 2. Зміст та принципи процесуального представництва
Тема 3. Ознаки та особливості інституту процесуального представництва
Тема 4. Суб’єкти процесуальних правовідносин у представництві
Тема 5. Об’єкти процесуальних правовідносин за участю представника
Тема 6. Зміст процесуальних правовідносин, що виникають при представництві
Тема 7. Процесуальні передумови виникнення правовідносин між судом і представником
Тема 8. Матеріально-правові підстави процесуальних правовідносин за участю представника
Тема 9. Процесуально-правове положення представників у цивільному процесі
Тема 10. Особливості процесуального представництва на окремих стадіях (стадії відкриття провадження по справі, судового розгляду, апеляційного провадження, касаційного провадження, виконавчого провадження)
Тема 11. Участь у процесі батьків, опікунів, піклувальників та інших осіб як законних представників
Тема 12. Участь адвокатів у судочинстві
Тема 13. Окремі питання процесуального представництва юридичних осіб
Тема 14. Особливості процесуального представництва громадян України та іноземців
Тема 15. Відповідальність за порушення процесуальних правовідносин
Методи та критерії оцінювання: Формами та засобами контролю вивчення навчальної дисципліни «Процесуальне представництво» є: 1) опрацювання лекційного матеріалу; 2) усне опитування на практичних заняттях; 2) виконання та захист індивідуального науково-дослідного завдання; 3) робота в групі на практичних заняттях; 4) екзамен.
В умовах використання інтерактивних технологій, заняття проводяться в активних і творчих формах. Проблемні й оглядові лекційні заняття, «активні» практичні заняття з елементами «ділової гри» тощо.
Для формування умінь та навичок застосовуються методи навчання: вербальні/словесні (лекція, пояснення, розповідь, бесіда); наочні (спостереження, ілюстрація, демонстрація); практичні (проведення експерименту, практики); пояснювально-ілюстративний або інформаційно-рецептивний (передбачає презентацію готової інформації викладачем та її засвоєння студентами); репродуктивний, в основу якого покладено виконання різного роду завдань за зразком; метод проблемного викладу; частково-пошуковий або евристичний; дослідницький.
Перевагою продуктивних методів є: проблемний виклад, частково-пошукові та дослідницькі методи, презентації, тренінги та ділові ігри, бесіди і дискусії, робота у ВНС Львівської політехніки, «електронні лекції», семінари, дистанційні консультації, спрямовані на активізацію і стимулювання навчально-пізнавальної діяльності студентів.
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання рівня досягнення результатів навчання здійснюється з огляду на здатність зібрати потрібну інформацію, засвоїти знання, що дозволяють відтворити факти, демонструвати необхідні знання та розуміння сутності та змісту основних правових інститутів і норм цивільного права, розуміти їх зміст та природу, вміння застосовувати знання у новій ситуації зі змінними умовами, виокремлювати юридично значущі факти і формувати обґрунтовані правові висновки, давати оцінку, показати переваги та недоліки, зробити загальний висновок, виявлення інтересу до потрібної інформації, формування в нього уявлення про те, як потрібно діяти, тВа готовності виконувати дії під керівництвом викладача та самостійно, надавати консультації щодо можливих способів захисту прав та інтересів клієнтів у різних правових ситуаціях, тощо.
При оцінюванні знань студентів під час поточного контролю враховується:
– здатність диференціювати, інтегрувати й уніфікувати знання;
– вміння застосовувати правила, методи, принципи у конкретних ситуаціях;
– навики співвідношення причин і наслідків;
– спроможність аналізувати й оцінювати факти, події, явища та прогнозувати бажані результати від прийнятих рішень;
– здатність викладати письмову відповідь граматично і стилістично грамотно, логічно, послідовно з використанням наукових термінів понять (три останні критерії стосуються й усної відповіді).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова:
1. Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 р. № 1798-XII (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017 р.). База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1798-12.
2. Загальний кодекс правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства (Прийнято делегацією дванадцяти країн-учасниць на пленарному засіданні у Страсбурзі в жовтні 1988 року): Міжнародний документ від 01.10.1988 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_343.
3. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017 р.). База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2747-15.
4. Конституція України від 28.06.1996 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
5. Повноваження Уповноваженого у судовому процесі / Офіційний сайт Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. URL: http://www.ombudsman.gov.ua/ua/page/secretariat/pravo-na-sudovij-zaxist/povnovazhennya-upovnovazhenogo-u-sudovomu-proczesi/.
6. Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/866-2008-%D0%BF#Text.
7. Правила адвокатської етики, затверджені з’їздом адвокатів України 9 червня 2017 р. Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/n0001891-17#n4.
8. Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 05 липня 2012 року № 5076-VI. Відомості Верховної Ради. 2013. № 27. Ст. 282.
9. Про Консульський статут України: Указ Президента України від 2 квітня 1994 р. № 127/94 / Сервер Верховної Ради України «Законодавство України». URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/127/94/card6#Public.
10. Про міжнародні договори України : Закон України від 29.06.2004 р. № 1906-IV (із змін. та допов.). Відомості Верховної Ради України. 2004. № 50. Ст. 540.
11. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1997. № 24. Ст. 170.
12. Про прокуратуру: Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII. Відомості Верховної Ради. 2015. № 2?3. Ст. 12.
13. Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII. Відомості Верховної Ради. 2016. № 31. Ст. 545.
14. Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: Закон України від 23 грудня 1997 р. № 776/97-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1998. № 20. Ст. 99.
15. Цивільний процесуальний кодекс України від 18 березня 2004 року. Відомості Верховної Ради України. 2004. №№ 40?41, 42. Ст. 492.
Допоміжна:
16. Баїк О. І. Здійснення процесуального представництва адвокатом на підставі довіреності, ордеру та договору про надання правничої допомоги: досвід України. Problems and perspectives of modern science and practice : abstracts of II International scientific and practical conference (Graz, Austria, January 30-31, 2020) SH SCW «NEW ROUTE». 2020. P. 54–57.
17. Баїк О. І. Правові засади здійснення процесуального представництва адвокатом. Адвокатура в умовах сучасних змін : збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 09 жовтня 2020 р.). 2020. C. 9–13.
18. Баїк О. І. Правові основи діяльності адвоката як процесуального представника: сучасний огляд. Вчені записки Таврійського національного університету імені
В. І. Вернадського. Серія: Юридичні науки. 2020. № 1, т. 31 (70). С. 68–72.
19. Баїк О. І. Представництво особи у податкових спорах: правовий аналіз. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 7. С. 238–242.
20. Баїк О. І. Про участь адвоката у податкових спорах. Актуальні проблеми забезпечення захисту прав та свобод людини в умовах інтеграції України в європейський простір : матеріали міжнародної конференції (Львів, 30 жовтня 2020 р.). 2020. C. 28–30.
21. Баїк О. І. Процесуальне представництво : підручник. Львів : Навчально-науковий Інститут права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», 2021. 332 с.
22. Баїк О. І. Реалізація адвокатом процесуального представництва (Розділ 2 С. 43?67). Адвокатура: вітчизняний та іноземний досвід організації та функціонування: монографія /
І. О. Личенко, О. І. Баїк, В. З. Чорнописька, У. П. Бобко, Т. Ю. Дашо. Львів: Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти, 2019. 169 c.
23. Баїк О. І. Участь адвоката в адміністративному судочинстві (Розділ 2 С. 70?106). Організація адвокатської справи: вітчизняний та іноземний досвід: колективна монографія / І. О. Личенко, О. І. Баїк, З. А. Добош, В. З. Чорнописька. Львів: ФОП Кепещук П. М., 2020. 188 c.
24. В ордері про надання правової допомоги має бути зазначена назва суду. ЮРЛІГА. Право знати. 2019. 04 липня. URL: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/187402_v-order-pro-nadannya-pravovo-dopomogi-ma-buti-zaznachena-nazva-sudu---velika-palata.
25. Городовенко В. В. Судові та правоохоронні органи України : навч. посіб. для студентів освітнього ступеня кваліфікаційного рівня «бакалавр» за спеціальністю (освітньою програмою) 081 Право (Правознавство) / В. В. Городовенко,
О. Л. Макаренков, М. М. Сантос. Запоріжжя : Запорізький національний університет, 2016. 226 с.
26. Зуєвич Л., Вітюк Р. Представництво в судах. Огляд практики Верховного Суду. Схеми, кейси та практичні поради. Київ: «Видавничий дім «АртЕК», 2019. 200 с.
27. Костін І. Адвокатська таємниця. Трагедія у 4 частинах. Деякі підсумки роботи комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області. Юридична Газета. 2016. 20 грудня. № 51 (549) 33. С. 32?33.
28. Курило Т. В. Адвокат як суб’єкт надання професійної правової (правничої) допомоги. Соціально-правові студії. 2018. Вип. 2. С. 83–90.
29. Кучерук Н. Нові кодекси та адвокатура: що змінилося? Юридична Газета online. 2017. №51 (601). 21 грудня. URL: http://yur-gazeta.com/publications/actual/novi-kodeksi-ta-advokatura-shcho-zminilosya.html.
30. Кучерук Н. Участь адвоката в судовому процесі: допустити не можна відмовити. Юридична Газета online. 2018. 28 грудня. № 51?52 (653?654). URL: http://yur-gazeta.com/publications/practice/sudova-praktika/uchast-advokata-v-sudovomu-procesi-dopustiti-ne-mozhna-vidmoviti.html.
31. Лебідь В.І., Матвєєв П.С., Матвєєва С.П. Зразки документів з приватного права. Київ: Алерта, 2021. 182 с.
32. Макарчук В. С. Історія світової та вітчизняної адвокатури: навч. посібник. Друге видання, виправлене і доповнене. Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2018. 308 с.
33. Манукян В. П’ять+ креативних процесуальних документів, які виконано на п’ять+ : посібник. Харків : Право, 2019. 208 с.
34. Організація роботи адвокатури в Україні: навч. посібник / Вільчик Т. Б.,
Овчаренко О. М., Іванцова А. В. та ін. ; за заг. ред. І. Є. Марочкіна Харків : Право, 2019. 392 с.
35. Організація та діяльність органів прокуратури України : навч. посібник / П. М. Каркач, В. В. Кривобок, В. С. Бабкова та ін. ; за ред. П. М. Каркача. Харків : Право, 2019. 500 с.
36. Правові позиції Верховного Суду у цивільних, господарських та адміністративних справах : практ. посібник / уклад.: В. В. Комаров, Д. Д. Луспеник, С. О. Кравцов та ін. ; за ред. В. В. Комарова, Д. Д. Луспеника. Харків : Право, 2019. 872 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).