Бюджетна система
Спеціальність: Фінанси, банківська справа та страхування
Код дисципліни: 6.072.00.O.034
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Фінансів, обліку і аналізу
Лектор: к.е.н., доц. Фаринович І.В.
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: ПР01. Знати та розуміти економічні категорії, закони, причинно-наслідкові та функціональні зв’язки, які існують між процесами та явищами на різних рівнях економічних систем.
ПР02. Знати і розуміти теоретичні основи та принципи фінансової науки, особливості функціонування фінансових систем.
ПР03. Визначати особливості функціонування сучасних світових та національних фінансових систем та їх структури.
ПР04. Знати механізм функціонування державних фінансів, у т.ч. бюджетної та податкової систем, фінансів суб’єктів господарювання, фінансів домогосподарств, фінансових ринків, банківської системи та страхування.
ПР07. Розуміти принципи, методи та інструменти державного та ринкового регулювання діяльності в сфері фінансів, банківської справи та страхування.
ПР10. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання економічних даних, збирати та аналізувати необхідну фінансову інформацію, розраховувати показники, що характеризують стан фінансових систем.
ПР11. Володіти методичним інструментарієм здійснення контрольних функцій у сфері фінансів, банківської справи та страхування.
ПР16. Застосовувати набуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань та змістовно інтерпретувати отримані результати.
ПР24. Уміння застосовувати методи фінансування операційної та інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити:
Податкова система
Гроші та кредит
кореквізити:
Страхові послуги
Фінанси територіальних громад
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Бюджетна система» передбачає вивчення сутності та призначення бюджету, ролі і місця бюджету в економічній системі та системі фінансових планів, засад бюджетної політики держави і механізму її реалізації, склад та структуру бюджетної системи України, основи бюджетного фінансування соціально-економічної діяльності, поняття державного кредиту і державного боргу.
Методи та критерії оцінювання: Методи контролю знань та умінь здобувача при вивченні дисципліни включають:
1. Поточний контроль роботи здобувача:
• Тестове опитування;
• Усне опитування на практичних заняттях;
• Розв’язування задач та оформлення розв’язків у вигляді самостійних робіт;
• Виконання індивідуального завдання (за варіантом) та його захист.
2. Підсумковий контроль: Складання екзамену (письмової та усної компонент)
Письмова компонента:
• Завдання 1-го рівня – тести;
• Завдання 2-го рівня – розкрити зміст поняття, дати визначення;
• Завдання 3-го рівня – розв’язати задачі.
В процесі навчання здобувач повинен продемонструвати активну навчальну діяльність протягом семестру і за результатами поточного контролю набрати від 26 до 35 балів.
До обов’язкових видів робіт поточного контролю входять:
1. Тестування у ВНС з 10 тем навчальної дисципліни, які оцінюються максимум в 1 бал:
10*1 = 10 балів;
2. Виконання практичних робіт з розміщенням у ВНС, які складаються з 2-х задач і оцінюються відповідно до правильних розрахунків від 0 до 5 балів кожна робота: 2*5 = 10 балів. Максимальний бал отримують здобувачі, які вірно розв’язали усі задачі. За допущені помилки в розрахунках віднімаються від 1 до 2 балів.
3. Виконання індивідуального завдання за окремим варіантом здобувач проводить дослідження за однією із теоретичних тем та дослідження бюджету краіни. Здобувач представляє свій варіант індивідуального завдання у вигляді письмової роботи і захищає її.
Завдання оцінюється в 15балів, з яких 10 балів за зміст і оформлення завдання і максимально 5 балів за захист.
Крім того здобувач може отримати бали за активність на заняттях (Усне, фронтальне опитування), доповіді на семінарських заняттях максимально 1-3балів.
Окремо додатковими балами (від 5 до 10 балів) заохочується здобувач до науково-пошукової роботи – участь в конкурсах науково-пошукових робіт, публікації наукових тез і статей.
Підсумковий контроль:
На екзамені здобувач може отримати максимум 65 балів.
Екзамен складається з письмової та усної компонент. Письмова компонента - екзаменаційний білет, який складається із завдань трьох рівнів, що оцінюються за окремою шкалою:
Рівень1 – тести 20 тестів*1 бал = 20 балів;
Рівень 2 – складніші тести з кількома правильними відповідями – 4*5 бали =20 балів
Рівень 3 – Розв’язати задачу – 10 балів
Під час усного спілкування з викладачем здобувач може отримати від 0 до 15 балів за відповідь на запитання екзаменатора.
Рекомендована література: 1. Миськів Г. Бюджетна система : теоретичні та практичні аспекти (у схемах і таблицях) : навчальний посібник. Львів : Растр-7, 2020. – 272 с.
2. Сучасна бюджетна система: правила та процедури: навч. посібник / [За заг. ред. В. В. Зубенка]; ІБСЕД, Проект «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ) впровадження». – К., 2017. –184 c.
3. Алєксєєв І.В. Бюджетна система: підруч. / І.В. Алєксєєв, Н.Б. Ярошевич, І.Ю. Кондрат, М.В. Ливдар. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. - 400 с.