Управління витратами підприємства

Спеціальність: Інженерія програмного забезпечення
Код дисципліни: 7.121.01.M.010
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Зовнішньоекономічна та митна діяльність
Лектор: К.е.н., доцент Адамів Марта Євгенівна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення навчальної дисципліни «Управління витратами підприємства» є оволодіння студентами теоретичними знаннями щодо класичних постулатів і сучасних тенденцій управління витратами підприємства та практичними навиками конструктивного розв’язання конкретних професійних завдань у сфері управління витратами підприємства із застосуванням сучасних інформаційних систем і технологій.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: загальні компетентності: здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; здатність проводити дослідження на відповідному рівні; фахові компетентності: здатність ефективно керувати фінансовими, людськими, технічними та іншими проєктними ресурсами у сфері інженерії програмного забезпечення.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: Оцінювати і вибирати ефективні методи і моделі розроблення, впровадження, супроводу програмного забезпечення та управління відповідними процесами на всіх етапах життєвого циклу. Будувати і досліджувати моделі інформаційних процесів у прикладній області. Виявляти інформаційні потреби і класифікувати дані для проєктування програмного забезпечення. Приймати ефективні організаційно-управлінські рішення в умовах невизначеності та зміни вимог, порівнювати альтернативи, оцінювати ризики. Лекції та практичні заняття - інформаційно- рецептивний метод, репродуктивний метод, евристичний метод, метод проблемного викладу. Самостійна робота – репродуктивний метод, дослідницький метод. Поточний контроль проводиться у формі усного експрес-опитування, письмового розв’язання тестових вправ та задач, виконання та захисту контрольної роботи, підготовки презентацій та публічних доповідей.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Англійськомовна наукова комунікація IT-право Інновації та підприємництво в інженерії програмного забезпечення Кореквізити: Виконання та захист магістерської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Зміст та структура дисципліни «Управління витратами підприємства» відображають основні положення, що стосуються отримання здобувачами освіти системних знань у сфері формування, впровадження та використання системи управління витратами підприємства на внутрішньому та зовнішньому ринках. Ключовою ціллю є розвиток у студентів практичних вмінь та опанування навичок у сфері управління витратами підприємства із застосуванням сучасних інформаційних систем і технологій, зокрема щодо пошуку, аналізування та оброблення даних про витрати підприємства, ідентифікування витрат підприємства за різними підходами, вибору та застосування методу калькулювання собівартості продукції, планування витрат підприємства, організування центрів відповідальності, мотивування працівників за економію витрат, контролювання, діагностування та регулювання витрат, розроблення та ухвалення управлінських рішень щодо оптимізування витрат, виявлення факторів та резервів зниження витрат на підприємстві, розроблення та використання спеціалізованого програмного забезпечення в управлінні витратами підприємства.
Опис: Сутність і призначення управління витратами на підприємствах. Витрати підприємств як об’єкт управління. Типологія витрат на підприємствах. Підходи до ідентифікування витрат на підприємствах. Планування витрат на підприємствах. Організування центрів відповідальності на підприємствах. Мотивування працівників за економію витрат на підприємствах. Контролювання, діагностування та регулювання витрат на підприємствах. Управлінські рішення щодо оптимізування витрат на підприємствах. Фактори та резерви зниження витрат на підприємствах. Інформаційні системи і технології в управлінні витратами підприємств.
Методи та критерії оцінювання: Семестровий контроль проводиться у формі заліку. Поточний контроль проводиться у формі усного експрес-опитування, письмового розв’язання тестових вправ та задач, виконання та захисту контрольної роботи, підготовки презентацій та публічних доповідей.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль - 100 балів, зокрема: усне експрес-опитування - 30 балів, письмове розв’язання тестових вправ, теоретичних питань та задач - 30 балів, презентації та доповіді - 20 балів, контрольна робота - 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Артамонова, Н.С. & Акулюшина, М.О. (2018). Управління витратами: навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури. 2. Данилко, В.К., Кушніренко, О.М. & Марченко К.С. (2019). Управління витратами. Київ: Каравела. 3. Кузьмін, О.Є. & Данилюк, М.О., ред. (2017). Управління витратами. Івано-Франківськ: Симфонія форте. 4. Кузьмін, О.Є., Мельник, О.Г., Петришин, Н.Я., Адамів, М.Є. & Чиркова, Ю.Л. (2020). Бюджетування та оподаткування зовнішньоекономічної діяльності. Львів: Растр-7.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).