Інтелектуальна власність

Спеціальність: Управління інноваційною діяльністю
Код дисципліни: 7.073.10.O.002
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Менеджмент і міжнародне підприємництво
Лектор: д.е.н., проф. Шпак Н.О., к.е.н., доц. Найчук-Хрущ М.Б.
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета вивчення навчальної дисципліни “Інтелектуальна власність” є оволодіння студентами знаннями та практичними навичками в сфері визнання, охорони, захисту та використання об’єктів інтелектуальної власності.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: інтегральну: ІНТ Здатність виявляти та розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми, генерувати нові ідеї у сфері міжнародних економічних відносин та/або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризуються комплексністю та невизначеністю умов і вимог.
Результати навчання: РН1. Мати необхідні для професійної діяльності знання та навички з ділових комунікацій у сфері міжнародних економічних відносин, а також ефективно спілкуватися на професійному та соціальному рівнях, включаючи усну та письмову комунікацію іноземною мовою/іноземними мовами. РН 5. Оцінювати ступінь складності завдань при плануванні діяльності та опрацюванні її результатів. РН 9. Здійснювати моніторинг, аналіз, оцінку діяльності глобальних фірм (корпорацій, стратегічних альянсів, консорціумів, синдикатів, трастів тощо) з метою ідентифікації їхніх конкурентних позицій та переваг на світових ринках. РН 10.Розуміти закономірності та тенденції розвитку світового господарства і феномену нової економіки з урахуванням процесів інтелектуалізації, інформатизації та науково-технологічного обміну. РН 14. Презентувати результати власних досліджень шляхом підготовки наукових публікацій і апробацій на наукових заходах. ЗН 1.Концептуальні знання, набуті у процесі навчання та/або професійної діяльності на рівні новітніх досягнень, які є основою для оригінального мислення та інноваційної діяльності, зокрема в контексті дослідницької роботи. УМ 1. Розв’язання складних задач і проблем, що потребує постійного оновлення й інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог. УМ 2. Провадження дослідницької та/або інноваційної діяльності КОМ 2. Використання іноземних мов у професійній діяльності.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит: Менеджмент - кореквізит: Міжнародний стратегічний менеджмент, Міжнародний фінансовий менеджмент
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення дисципліни «Інтелектуальна власність» сприятиме формуванню та засвоєнню глибоких знань у студентів щодо: понять та видів інтелектуальної власності; сутності авторського і суміжного права; права промислової власності; патентної інформації, документації і патентних досліджень; ліцензування і передавання технологій; міжнародного співробітництва у сфері інтелектуальної власності; вартісної оцінки нематеріальних активів і прав на обєкти інтелектуальної власності.
Опис: ТЕМА 1: ПОНЯТТЯ ТА ВИДИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ. Загальні положення. Поділ інтелектуальної власності Обсяги прав у сфері інтелектуальної власності. Основні інститути права інтелектуальної власності. ТЕМА 2: АВТОРСЬКЕ ТА СУМІЖНІ ПРАВА. Об’єкти та суб’єкти авторського права та суміжних прав. Система захисту авторського права на сучасному етапі. ТЕМА 3: ПРАВО ПРОМИСЛОВОЇ ВЛАСНОСТІ. Патентне право. Об’єкти й суб’єкти права промислової вартості. Винаходи, корисні моделі, промислові зразки. ТЕМА 4: ПРАВО ПРОМИСЛОВОЇ ВЛАСНОСТІ (ПРОДОВЖЕННЯ). Знаки для товарів та послуг. Фірмові найменування. Географічне зазначення походження товарів. ТЕМА 5: ПАТЕНТНА ІНФОРМАЦІЯ ТА ДОКУМЕНТАЦІЯ. ПАТЕНТНІ ДОСЛІДЖЕННЯ. Загальні відомості про патентну інформацію та документацію. Технологія одержання патенту. Захист прав власника патенту Загальні відомості про патентні дослідження. Доцільність патентування винаходів в іноземних державах. ТЕМА 6: ЛІЦЕНЗУВАННЯ ТА ПЕРЕДАВАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ. Загальні положення. Передавання права власності на об’єкти інтелектуальної власності. Ліцензійні договори. Передавання ноу-хау. Інші форми передавання та придбання технологій на комерційній основі. ТЕМА 7: МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ. Загальні положення. Міжнародні договори, конвенції, та угоди у сфері інтелектуальної власності. Регіональні міжнародні організації з питань охорони інтелектуальної власності. ТЕМА 8: ВАРТІСНА ОЦІНКА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ І ПРАВ НА ОБ’ЄКТИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ. Методи оцінки вартості прав на об’єкти інтелектуальної власності. Комбінована методика оцінки нематеріальних активів і прав на об’єкти інтелектуальної власності.
Методи та критерії оцінювання: підсумковий контроль у формі іспиту за результатами виконання таких видів робіт: тестування (50%), усне опитування (20%), захист лабораторних робіт та виконання контрольних завдань 30%
Критерії оцінювання результатів навчання: • за виконання і захист лабораторних робіт (2 роботи по 10 бали) – 20 балів; • виконання та захист контрольної роботи (1 робота 10 балів) – 10 балів; • за виконання тестового завдання – 50 балів • усне опитування – 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Шпак Н. О., Найчук-хрущ М. Б., Гавецька В. М. (2021) Проблематика дотримання прав інтелектуальної власності у медіа-просторі // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – 2021. – Вип. 3, № 2. – С. 256–271 2. Shpak N., Doroshkevych K., Shpak Y., Salata*** I., Sharko M.(2021) Strategy and tactics of international digitalization and intellectualization of economic relations // CEUR Workshop Proceedings. – 2021. – Vol. 2870 : Proceedings of the 5th International conference on Сomputational linguistics and intelligent systems (COLINS 2021), Lviv, Ukraine, April 22–23, 2021. – Р. 1477–1487. 3. Шпак Н.О, Найчук-Хрущ М.Б., Кулик О.І. (2020) Аналіз та тенденції розвитку технологічних інновацій в енергетичній галузі України. Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (економічні науки), 4,2020 –С. 125–132. 4. Найчук-Хрущ М. Б., Волошина А.Ю. (2020). Дослідження практики зниження ризиків міжнародного трансферу технологій в умовах загострення конкурентної боротьби // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку, Випуск 2, №. – 2020. – С.189-203. 5. Правова природа права на наукове відкриття в країнах англо-саксонського права (2020) /The legal nature of the right to scientific discovery in anglish-saxon law | Cеменюк О.А / Юридичний науковий електронний журнал, № 2/2020 [Електронне видання] Режим доступу: http://lsej.org.ua/2_2020/38.pdf
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).