Методи дослідження в технологіях захисту навколишнього середовища
Спеціальність: Екологія
Код дисципліни: 8.101.00.O.003
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Екологія та збалансоване природокористування
Лектор: Д.т.н., професор Гумницький Ярослав Михайлович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: • проводити дослідження за допомогою яких збирається інформація про стан екологічних об’єктів: рослин, тварин, мікроорганізмів, екосистем, біосфери;
• здійснювати методи обробки отриманої інформації та її узагальнення;
• застосовувати методи інтерпретації отриманих фактичних матеріалів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • основи промислової екології;
• вища математика;
• фізика;
Короткий зміст навчальної програми: Екологія – комплексна наука, яка використовує широкий арсенал різноманітних методів дослідження, які можна умовно поділити на 3 основні групи:
1. Методи за допомогою яких збирається інформація про стан екологічних об’єктів: рослин, тварин, мікроорганізмів, екосистем, біосфери.
2. Методи обробки отриманої інформації та узагальнення.
3. Методи інтерпретації отриманих фактичних матеріалів.
Для отримання інформації про стан об’єктів застосовується спостереження, відмінною рисою якого є невтручання спостерігача в процеси, що відбуваються. Метод спостереження технічно озброївся у сучасній екології новітніми приладами і є одним з основних методів дослідження.
В дослідженнях застосовує також метод експерименту, коли до екосистеми свідомо вноситься якась одна зміна і через деякий час зіставляються результати спостережень на експериментальній та контрольній ділянках екосистеми. У зв’язку зі складністю екологічних систем щодо їх вивчення часто використовують моделювання. Таким чином формуються навики досліджень, розрахунку та проектування заходів запобігання забруднення навколишнього середовища.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль, усне опитування (30%)
• підсумковий контроль (контрольний захід, екзамен): письмово-усна форма (70%)
Рекомендована література: 1. Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод/ за заг. редакцією проф. А.К.Запольського/. -К.: Лібра, 2000. –552 с.
2. Бурдіян Б.Г., Дерев’янко В.О., Кривульченко А.І. Навколишнє середовище та його охорона. -К.: Вища школа, 1993. –227 с.
3. Балабеков О.С., Балтабаев Л.Ш. Очистка газов в химической промышленности. Процессы и аппараты. -М.: Химия, 1991. –251 с.
4. Запольський А. К. Водопостачання, водовідведення та якість води. – К.: Вища школа. – 2005. – 671 с.
5. Білявський Г.О., Бутченко Л.І., Навроцький В.М. Основи екології: теорія та практика. Навчальний посібник. – К.:Лібра, 2002. – 352 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).