Клінічна соціальна робота
Спеціальність: Соціальна робота
Код дисципліни: 8.231.00.M.010
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Соціологія та соціальна робота
Лектор: д.пед.н., доцент Клос Л.Є.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: - знання особливостей застосування комплексного підходу в системі соціального обслуговування з урахуванням потреб здоров’єзбереження в умовах міжгалузевої співпраці, та реалізувати його в системі надання соціальних послуг;-орієнтуватись у питаннях міжнародного досвіду соціальної роботи, соціальної політики й використовувати цих знань у теоретичному обґрунтуванні та практичному запровадженні інноваційних закордонних практик у вітчизняну соціальну роботу.
здатність глибоко обґрунтовувати знання щодо основних процесів у соціальній роботі та соціальній сфері у світі за останню чверть століття; детальні або дуже детальні знання спеціальної області дослідження в поєднанні зі знаннями загальної наукової дискусії та внеску до індивідуальної області дослідження соціальної сфери;
- здатність впроваджувати технології інклюзії, інші інноваційні технології, методи, засоби соціальної роботи в ситуації неповностравності різних категорій клієнтів, спрямованих на соціальну інклюзію;
-здатність розробляти і впроваджувати реабілітаційні програми соціальної роботи на засадах комплексності та міждисциплінарного підходу із залученням зарубіжних партнерів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
Методи і методологія досліджень у соціальній роботі
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
Соціальна робота і здоров’єзбереження
Соціальний розвиток і супервізія
Короткий зміст навчальної програми: Клінічна соціальна робота визначається як спеціалізована область практики соціальної роботи, що включає діагностику, лікування та профілактику психічних захворювань, а також допомогу людям у вирішенні психологічних, емоційних, поведінкових та / або соціальних проблем, що впливають на якість їхнього життя. Це означає втручання в ситуаціях травми, сімейні конфлікти, фізичні захворювання та важкі життєві ситуації, такі як безробіття або наркоманія.
Клінічні соціальні працівники працюють у найрізноманітніших закладах, включаючи лікарняні відділення (починаючи від дитячої невідкладної допомоги, закінчуючи онкологією, кардіологією, невідкладною медичною допомогою та гериатрією), громадські центри охорони здоров'я, служби допомоги дітям, програми допомоги працівникам, школи, клініки первинної медико-санітарної допомоги клініки зловживання та наркоманії, програми лікування розладів харчової поведінки, виправні установи та заклади хоспісу та паліативної допомоги. Клінічні соціальні працівники також мають можливість вести приватну практику.
Клінічні соціальні працівники, як правило, використовують комбінацію індивідуальної терапії, групової терапії та / або різних обов'язків щодо ведення справи для підтримки своїх клієнтів, залежно від робочого середовища та населення, яке обслуговують.
Ця сфера соціальної роботи характеризується цілісним підходом «людина в оточенні»; клінічні соціальні працівники не лише оцінюють та допомагають вирішити психічні та емоційні проблеми своїх клієнтів, але також працюють над розумінням того, як проблеми клієнтів взаємодіють із їхнім сімейним, фінансовим та соціальним життям. Тоді клінічні соціальні працівники використовують це розуміння, щоб допомогти людям краще функціонувати в цих сімейних, соціальних та соціально-економічних контекстах.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (усне опитування, тестовий контроль, виконання і захист індивідуальних завдань) – 40 балів.
Екзамен – 60 балів (письмово-усна форма відповіді на питання білету)
Рекомендована література: 1.Клос, Л.Є. (2015). Технології збереження здоров’я у соціальній сфері: навч.посібник. Львів : Вид-во Львів. політехніки.
2. Клос Л. (2017). Професійна підготовка майбутніх соціальних працівників до здоров’єзбережувальної діяльності в університетах США: теорія і практика: монографія (за наук. ред. д-ра пед. наук, проф. Лактіонової Г.М.). Львів: Видавництво Львівської політехніки.
3. Соціологія здоров’я: Методичні вказівки до вивчення курсу «Соціологія здоров’я» для студентів базового напряму «Соціологія» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» / Укл.: Л.Є. Клос. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2014. – 24 с.
4. Психосоціальна підтримка дітей і молоді у складних життєвих обставинах у системі професійної підготовки соціальних працівників “університет – громада”. Досвід Національного університету “Львівська політехніка” / за заг. ред. Н.М. Гайдук, Л.Є. Клос. – Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2016. – 28 с.
5. Клос Л.Є., Климус Т.М. Соціологія здоров’я і соціологія медицини // Спеціальні та галузеві соціології: навчальний посібник. / За заг. ред. В.М. Пічі. – Львів: «Новий Світ-2000», 2019. – С. 192-252.
6. Клос, Л. Є., Климанська Л. Д. Здоров’я і здоровий спосіб життя: полідисциплінарний вимір: колективна монографія / Л. Д. Климанська, Т. М. Климус, М. Я. Козак, О. Є. Макух, С. Г. Ставкова, Т. Г. Тюріна, Н. А. Уманець, М. В. Школяр. – Львів: Новий Світ – 2000, 2020. – 174 c.
7. Здоров’єзбережувальна діяльність фахівця соціальної сфери/за. Ред. В.М. Пічі, Л.Є. Клос. Львів, Вид-во «Новий Світ -2000», 2021. – 346 с.
8.Klos L., Klymanska L., Hayduk*** N., Herasym H. On the social work input in mental health care in Ukraine // Mental Health: Global Challenges. – 2018. – С. 32–37.
9. Nina Hayduk, Liliia Klos, Larysa Klymanska and Sofiya Stavkova (2020). The Organizing of Community Health Clinic of Lviv Polytechnic. Journal of Organisational Studies and Innovation, 7 (1), 1-16. http://www.mbacademy.org.uk/index.php/josi-issues