Технології утилізації відходів у будівництві
Спеціальність: Технології будівельних конструкцій, виробів і матеріалів
Код дисципліни: 7.192.04.M.016
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Будівельне виробництво
Лектор: професор Саницький М.А.
професор Кропивницька Т.П.
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: ІНТ.Здатність розв’язувати складні інженерно-технічні та науково-дослідні проблеми під час професійної діяльності в галузі будівництва і архітектури, що передбачає здатність виконувати техніко-економічне порівняння варіантних рішень, застосування сучасних методів натурних досліджень будівельних несучих та огороджуючих конструкцій, використання енергоощадних технологій.
СК01. Здатність інтегрувати знання з інших галузей і спеціалізовані концептуальні знання в галузі будівництва та цивільної інженерії, у поєднанні з дотриманням чинних нормативно-правових документів, для розв’язання складних задач у широких або мультидисциплінарних контекстах.
СКП 2.3. Здатність визначити територіальну організацію та оцінювати ресурсний потенціал територій щодо стану та перспектив реалізації та впровадження сучасних послуг в галузі міського будівництва та господарства.
Результати навчання: РН08. Підбирати сучасні матеріали, технології і методи виконання будівельних робіт, враховуючи архітектурно-планувальну, конструктивну частину проєкту та виробничу базу будівельної організації.
РН09. Збирати необхідну інформацію, використовуючи науково-технічну літературу, бази даних та інші джерела, аналізувати і оцінювати її
РНС 1.1. Застосовувати набуті знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і вирішення завдань розвитку міського господарства використовуючи відомі та новітні методи
РНС 1.2. Застосовувати знання для вирішення характерних задач синтезу та аналізу в системах утримання міської забудови
ЗН2. Критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань
АіВ 2. Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Виробнича база будівництва
Енерго- та ресурсоощадні технології в будівництві
Будівельне матеріалознавство
Наукові дослідження в будівництві
Короткий зміст навчальної програми: Розглянуто концепцію щодо технологій утилізації відходів у будівництві згідно з принципами сталого розвитку та законодавства України та сучасну стратегію управління відходами. Визначено основні завдання для вирішення проблеми утилізації відходів в Україні. Показано основні положення системи управління відходами та шляхи регенерації комунальних відходів. Розглянуто альтернативні види палива на основі твердих побутових відходів та їх термічна утилізація в цементній промисловості. Розглянуто перспективи використання будівельних відходів у виробництві бетонних і залізобетонних конструкцій.
Опис: Концепція сталого розвитку. Класифікація відходів. Шляхи зменшення забруднення довкілля. Екотехнології, маловідходні та безвідходні технології. Стан та розвиток екотехнологій в Україні. Відходи та забруднення. Класифікація відходів. Джерела та види техногенних забруднень. Закон України "Про відходи". Одержання матеріалів та енергії з відходів. Енергоефективність.
Критерії оцінки утилізації вторинних матеріалів. Економічні переваги використання вторинних матеріалів. Облік, нормування та прогнозування утворення відходів. Перспектива переробки відходів у будівельні матеріали. Вироби та матеріали нової генерації. Вплив відходів на склад та структуру одержаних будівельних матеріалів.
Техніки і технології мінімізації кількості відходів та їх утилізація. Категорії небезпечності підприємств. Глобальна система моніторингу. Модульна станція сегрегації комунальних відходів (МССКВ). Рециклінг вторинних матеріалів. Когенераційні установки.
Технологічні властивості відходів комунального господарства. Мета дослідження властивостей відходів. Фізичні та паливні властивості. Показники нагромадження. Утилізація і промислове використання відходів.
Методи утилізації і знешкодження відходів. Механічна обробка твердих відходів. Класифікація відходів Механічне знешкодження відходів. Спалювання відходів. Піроліз і газифікація.. Методи вловлювання пилу та газів. Поводжен¬ня з відходами в залежності від їх небезпечності.
Утилізація ТПВ у цементній промисловості. Види палива на основі відходів. Теплотворна здатність ТПВ. Особливості спалювання ТПВ у цементних печах.
Сучасні підходи до одержання біогазу. Проектування сміттєвих полігонів з органічних відходів для одержання біогазу. Конструктивні особливості біогазових установок.
Сучасні технології утилізації осадів стічних вод. Критерії та фактори, які визначають якість відходів. Класифікація відходів. Фізико-механічні методи дослідження осадів стічних вод. Фізичні та технічні характеристики осадів стічних вод. Способи утилізації осадів стічних вод.
Утилізація відходів паливної та енергетичної промисловості. Класифікація відходів енергетичної галузі України. Перспективи використання відходів у виробництві легких за¬повнювачів, бетонів, дорожніх матеріалів.
Методи та критерії оцінювання: Оцінка поточного контролю студента здійснюється за результатом підготовки та написання наукового реферату і успішного захисту лабораторних робіт.
Форма семестрового контролю – залік.
Критерії оцінювання результатів навчання: Письмова компонента - 50 балів
Усна компонента - 20 балів
Поточний контроль - 30 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Електронний навчальний комплекс https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=5611
2. Закон України "Про відходи" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, № 36-37, ст.242), поточна редакція від 16.10.2020, підстава - 124-IX.
3. Стан сфери поводження з побутовими відходами в Україні за 2020 рік. Міністерство розвитку громад та територій України.
4. Офіційний сайт Енергетика України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.uaenergy.com.ua/index.php/2019/09/musornyiy-gaz/
5. Findeisen C. Biogas – trends on the German and the international market / German Biogas Association. 2019. URL:
https://www.eclareon.com/sites/default/files/clemens_findei-sen_-_biogas_-_trends_on_the _german_and_international_market.pdf
6. Закон України «Про альтернативні види палива» від 14 січня 2000 р. Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2000. № 1391-XIV (ст. 1).
7. Використання золошлакових продуктів і гірничої породи в дорожньому будівництві. Досвід і можливості для України, ЄВРОПЕЙСЬКА БІЗНЕС АСОЦІАЦІЯ, 2020 р.
8. Кривенко П.В., Пушкарева Е.К., Гоц В.И., Ковальчук Г.Ю. Цементы и бетоны на основе топливных зол и шлаков: Монография. Киев, 2012, 258 с.
9. Переробка відходів в розвинених країнах світу. URL:
http://www.biowatt.com.ua/analitika/pererobka-vidhodiv-v- rozvinenih-krayinah-svitu/
10. Снітинський В.В., Мазурак О.Т., Саницький М.А., Мазурак А.В. Інженерна екологія. – Львів, 2010. – 375 с.
11. Rosik-Dulewska C. Podstawy gospodarski odpadami. – Warzawa: PWN, 2007. – 342s.
12. Kucowski J. Energetyka a ochrona srodowiska / J. Kucowski, D. Laudyn, M. Przekwas. – Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2004. - Wyd. 4. – 484 s.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).