Прикладна фотограмметрія

Спеціальність: Фотограмметрія та дистанційне зондування
Код дисципліни: 7.193.06.O.004
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Фотограмметрія та геоінформатика
Лектор: професор Глотов Володимир Миколайович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета викладання дисципліни – сформувати у майбутнього спеціаліста знання та навички, передбачені його кваліфікаційною характеристикою, які необхідні для успішного навчання студентів та їх подальшої професійної діяльності. Викладання дисципліни передбачено у формі лекцій, лабораторних робіт та виконання курсової роботи.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у студентів необхідних компетентностей: загальних: - здатність навчатися і набувати знання у сфері геодезії, фотограмметрії, землеустрою, картографії та геоінформатики та інтегрувати їх з уже наявними; - здатність продукувати нові ідеї, проявляти креативність та здатність до системного мислення. фахових: - знання спеціалізованого програмного забезпечення і ГІС систем та базові вміння програмувати для вирішення прикладних професійних задач; - уміння ідентифікувати, класифікувати та описувати цифрові моделі шляхом використання цифрових методів і методів моделювання. - розуміння принципів роботи та будови аерокосмічних знімальних систем дистанційного зондування; - знання аналітичних методів визначення кількісних параметрів об’єктів архітектури, промислового та цивільного будівництва та інших галузей за даними дистанційного зондування; - знання методів реалізації задач фахових систем з використанням можливостей повнофункціонального інструментального апаратно-програмного середовища.
Результати навчання: - здатність продемонструвати знання сучасного стану справ та новітніх технологій в галузі геодезії та землеустрою; - формулювати та вдосконалювати важливу дослідницьку задачу, для її вирішення збирати необхідну інформацію та формулювати висновки, які можна захищати в науковому контексті; - використовувати інформаційні ресурси науковим чином, з використанням високих стандартів текстового аналізу; - інтегрувати знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і вирішення професійних задач, використовуючи відомі методи; - системно мислити та застосовувати творчі здібності до формування принципово нових ідей; - виконувати відповідні експериментальні дослідження застосовуючи дослідницькі навички за професійною тематикою; - поєднувати теорію і практику, а також приймати рішення та виробляти стратегію діяльності для вирішення завдань спеціальності (спеціалізації) з урахуванням загальнолюдських цінностей, суспільних, державних та виробничих інтересів; - здатність використовувати різноманітні методи, зокрема інформаційні технології, для ефективного спілкування на професійному та соціальному рівнях; - здатність зрозуміло і недвозначно доносити власні обґрунтовані висновки та знання до фахівців, нефахівців та осіб, які навчаються.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Математичні моделі аналітичної і космічної фотограмметрії Математичні моделі аналітичної і космічної фотограмметрії КР
Короткий зміст навчальної програми: Прикладна фотограмметрія – одна з профілюючих дисциплін спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Вона входить в комплекс теоретичних знань магістра з фотограмметрії. Навчальна дисципліна передбачає отримання теоретичних знань і практичних навичок застосування методів фотограмметрії для розв’язання різноманітних інженерно-технічних задач. Зокрема, виконання польових і камеральних фотограмметричних робіт та створення маркшейдерських планів гірничих кар’єрів на ЦФС «Дельта» на території гірничорудних об’єктів; отримання зображень крупних інженерних споруд (градирень АС, вузлів ГЕС, труб ТЕС, тощо), для встановлення їх деформацій в процесі експлуатації; отримання цифрових наземних зображень архітектурних споруд і створення, після їх опрацювання на ЦФС «Дельта», фронтальних великомасштабних планів для подальшого їх використання під час реставраційних робіт; опрацювання цифрових зображень мікроповерхонь дослідних об’єктів, отриманих на растрових електронних мікроскопах і отримання їх кількісних просторових характеристик, важливих для сучасних мікро- і нанотехнологій тощо.
Опис: Вступ. Задачі і зміст дисципліни. Історична довідка розвитку прикладної фотограмметрії. Розділ 1. Системи координат та випадки знімання у НЦЗ. Тема 1. Системи координат, які застосовуються в наземному зніманні. Тема 2. Випадки наземного знімання. Розділ 2. Формули для визначення просторових координат точок місцевості на знімках. Тема3. Перехід від фотограмметричних координат до геодезичних. Тема4. Визначення впливу похибок елементів орієнтування на виміряні координати та горизонтальний паралакс Тема5. Вплив похибок ЕЗО на x, z, p. Розділ 3. Попередня оцінка точності визначення просторових координат об’єктів при наземному зніманні. Тема 6. Визначення апріорної оцінки точності при нормальному випадку знімання. Розділ 4. Фотограмметрія в маркшейдерії. Тема 7. Спосіб горизонтальної сітки. Тема 8. . Спосіб вертикальної сітки. Тема 9. Спосіб профілю. Розділ 5. Визначення деформацій фотограмметричним та стереофотограмметричним методами. Тема 10. Фотограмметричний метод визначення деформацій. Тема 11. Стереофотограмметричний метод визначення деформацій. Розділ 6. Фотограмметрія в архітектурі. Тема 12. Загальні положення Тема 13. Технологічна схема складання фронтальних планів цифровим стереофотограмметричним методом Тема 14. Складання інтер’єрних планів Розділ 7. Прикладне застосування методів фотограмметрії. Тема 15. Короткобазисна фотограмметрія для визначення деформацій споруд і механізмів. Тема 16. Застосування стереофотограмметричного методу в різних галузях науки та техніки.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль проводиться у вигляді усного опитування під час захисту лабораторних робіт. Семестровий контроль передбачено у вигляді письмової компоненти за теоретичною і практичною складовою та усної компоненти.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль : Лаб.р.№1 - 6 балів Лаб.р.№2 - 12 балів Лаб.р.№3 - 10 балів Лаб.р.№4 - 12 балів Екзаменаційний контроль: письмова компонента - 50 балів усна компонента - 10 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Дорожинський О.Л. Основи фотограмметрії. Вид-во «Львівська політехніка», 2019. 2. Дорожинський О. Фотограмметрія та дистанційне зондування. Книга 1: підручник. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 176 с. 3. Катушков В.О. та ін. Прикладна фотограмметрія. – Київ, ІСДО.- 1994. 4. Дорожинський О., Тукай Л. Фотограмметрія. Вид-во «Львівська політехніка», 2008. 5. Інструкція по роботі на ЦФС «Дельта» в програмному середовищі Digitals і Models. Навчально-методичне забезпечення 1. Глотов В. М., Ільків Т. Я. Цифрове знімання фасадів архітектурних споруд та складання їхніх фронтальних планів на ЦФС «Дельта – 2», методичні вказівки до виконання курсової роботи з курсу «Прикладна фотограмметрія», Львів, Видавництво Національного університету «ЛП», 2011 р. 2. Глотов В. М., Василиха І. Я. Складання фронтальних планів цифровим стерео-фотограмметричним методом, методичні вказівки до виконання лабораторної роботи, Львів, Видавництво Національного університету «ЛП», 2008 р. 3. Глотов В. М., Ільків Т. Я. Визначення кількісних характеристик градирень Рівненської АЕС на ЦФС «Дельта-2», методичні вказівки до виконання лабораторної роботи , Видавництво Львівської політехніки, 2012 р. 4. Глотов В. М., Ільків Т. Я. Визначення елементів внутрішнього орієнтування цифрових знімальних камер, методичні вказівки до виконання лабораторної роботи, Видавництво Львівської політехніки, 2013 р.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).

Прикладна фотограмметрія (курсова робота)

Спеціальність: Фотограмметрія та дистанційне зондування
Код дисципліни: 7.193.06.O.006
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Фотограмметрія та геоінформатика
Лектор: професор Глотов Володимир Миколайович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета виконання курсової роботи полягає в поглибленні теоретичних знань з прикладної фотограмметрії, здобуття практичних навичок з опрацювання цифрових знімків на ЦФС «Дельта» та складання фронтального плану архітектурної пам’ятки м. Львова за результатами опрацювання.
Завдання: - Здатність навчатися сприймати набуті знання у сфері геодезії, фотограмметрії, землеустрою, картографії та геоінформатики та інтегрувати їх з уже наявними. - Здатність продукувати нові ідеї, проявляти креативність та здатність до системного мислення. - Знання спеціалізованого програмного забезпечення і ГІС систем та базові вміння програмувати для вирішення прикладних професійних задач. - Уміння ідентифікувати, класифікувати та описувати цифрові моделі шляхом використання аналітичних методів і методів моделювання. - Уміння аргументувати вибір методів розв’язування спеціалізованих задач, критично оцінювати отримані результати та захищати прийняті рішення. - Здатність розуміти, аналізувати і застосовувати на практиці різні методи збору фотограмметричних даних для розв’язання прикладних професійних задач. - Знання методів реалізації задач фахових систем з використанням можливостей повнофункціонального інструментального апаратно-програмного середовища. - Знання особливостей наукового пізнання та методів дослідження для ведення наукової діяльності в галузі фотограмметрії та дистанційного зондування.
Результати навчання: - Здатність продемонструвати знання сучасного стану справ та новітніх технологій в галузі геодезії та землеустрою. - Планувати та завершувати курсові та магістерську роботи, використовувати результуючі компетентності для підготовки й виконання плану досліджень. - Використовувати інформаційні ресурси науковим чином, з використанням високих стандартів текстового аналізу. - Інтегрувати знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і вирішення професійних задач, використовуючи відомі методи. - Системно мислити та застосовувати творчі здібності до формування принципово нових ідей. - Пошук та аналіз інформації з різних джерел і проведення дослідницької роботи. - Оцінювати отримані результати та аргументовано захищати прийняті рішення. - Ідентифікувати, класифікувати та описувати технологію робіт у галузі. - Уміння спілкуватись, включаючи усну та письмову комунікацію українською мовою та однією з іноземних мов (англійською, німецькою, французькою, польською). - Здатність зрозуміло і недвозначно доносити власні обґрунтовані висновки та знання до фахівців, нефахівців та осіб, які навчаються. - Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи та досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики. - Відповідальність за розвиток та ріст професійних знань і практичних навичок та оцінки стратегічного розвитку команди.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Математичні моделі аналітичної і космічної фотограмметрії КР
Короткий зміст навчальної програми: Курсова робота з курсу «Прикладна фотограмметрії» – одна з важливих робіт з циклу профілюючих дисциплін спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій». Вона входить в комплекс теоретичних знань магістра з фотограмметрії і передбачає отримання навичок цифрового знімання фасадів архітектурних споруд, опрацювання їх на ЦФС «Дельта» і створення великомасштабних фронтальних планів споруд для використання їх у реставраційних роботах і архівних цілях.
Опис: 1. Виконання польових геодезичних та фотограмметричних робіт на об’єкті 2. Опрацювання отриманих цифрових матеріалів на ЦФС «Дельта» та створення фрагменту фасаду архітектурної будівлі 3. Написання звіту з курсової роботи
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль за виконанням етапів курсової роботи. Перевірка та оцінка письмового звіту з курсової роботи. Захист курсової роботи.
Критерії оцінювання результатів навчання: Звіт з КР - 70 балів Захист звіту з КР - 30 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова 1. Дорожинський О.Л. Основи фотограмметрії. Вид-во «Львівська політехніка», 2019. 2. Катушков В.О. та ін. Прикладна фотограмметрія. – Київ, ІСДО.- 1994. 3. Дорожинський О. Фотограмметрія та дистанційне зондування. Книга 1: підручник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 176 с. 4. Дорожинський О., Тукай Л. Фотограмметрія: Підручник. – Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2008. – 332 с. 5. Інструкція по роботі на ЦФС «Дельта» в програмному середовищі Digitals і Models.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).