Бюджетування на підприємствах

Спеціальність: Прикладна економіка
Код дисципліни: 7.051.04.M.012
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Зовнішньоекономічна та митна діяльність
Лектор: К.е.н., доцент Ганас Любов Миколаївна
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни є оволодіння теоретичними знаннями та одержання практичних навичок щодо впровадження і поетапної реалізації бюджетування на підприємстві.
Завдання: ЗK01. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. ЗK02. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. ЗK04. Здатність генерувати нові ідеї (креативність). ЗK05. Здатність розробляти та управляти науково-дослідницькими проєктами різних галузевих структур. ЗK06. Здатність до міжособисністної комунікації, мотивування колективом для реалізації поставлених цілей. ЗK07. Здатність ідентифікації, аналітичного вирішення поставлених завдань. ЗK08. Здатність спілкування з провідними фахівцями та експертами різних галузевих ринків
Результати навчання: • Поглиблені знання теоретико-методологічних засад бюджетування на підприємствах. • Поглиблені знання системи бюджетування підприємства на засадах бюджетного планування, бюджетного організування, бюджетного мотивування, бюджетного контролювання, бюджетного регулювання. • Поглиблені знання технології розроблення бюджетів підприємства. • Уміння розробляти бюджетну документацію на підприємстві на засадах формування планів реалізації та виробництва продукції, кошторисів витрат, планів-графіків платежів за різними видами витрат, основних, допоміжних та спеціальних бюджетів. • Уміння ідентифікувати витрати підприємства за управлінським, податковим та бухгалтерським підходами, розраховувати різні види собівартості продукції, робіт, послуг, складати калькуляції собівартості продукції, робіт, послуг підприємства. • Уміння формувати фінансову структуру управління підприємства на засадах виокремлення центрів відповідальності. • Уміння стимулювати працівників щодо якісного виконання завдань бюджетування підприємства, ідентифікувати відхилення бюджетних показників від фактичних показників діяльності підприємства, розробляти бюджетні регулювальні заходи.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: -
Короткий зміст навчальної програми: Сутність та призначення бюджетування на підприємстві. Місце бюджетування у системі менеджменту підприємства. Процес бюджетного планування на підприємстві. Нормативне забезпечення формування бюджетів на підприємстві. Технологія розроблення бюджетів на підприємстві. Формування бюджетів підприємства з урахуванням ризиків. Бюджетне організування на підприємстві. Бюджетне мотивування на підприємстві. Бюджетне контролювання та регулювання на підприємстві.
Опис: Сутність та призначення бюджетування на підприємстві. Місце бюджетування у системі менеджменту підприємства. Процес бюджетного планування на підприємстві. Нормативне забезпечення формування бюджетів на підприємстві. Технологія розроблення бюджетів на підприємстві. Формування бюджетів підприємства з урахуванням ризиків. Бюджетне організування на підприємстві.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (100 балів): письмове опитування (50 балів), усне опитування (50 балів).
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань студентів під час поточного та семестрового контролю з навчальної дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» проводиться згідно з Положенням «Про організацію та проведення поточного і семестрового контролю результатів навчання студентів», затвердженим ректором Національного університету «Львівська політехніка» від 30 серпня 2018 р. Оцінювання результатів навчання та досягнень студента здійснюється відповідно до інституційної 100-бальної шкали: 88-100 балів – атестований з оцінкою «відмінно»; 71-87 балів – атестований з оцінкою «добре»; 50-70 балів – атестований з оцінкою «задовільно»; 26-49 – «не атестований»; 00-25 балів – «не атестований» – оцінка «незадовільно».
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Порядок та критерії виставляння балів та оцінок для здобувачів освіти денної форми навчання: - практичні заняття: впродовж вивчення навчальної дисципліни передбачено підготовку та захист студентом презентації на визначену тему, яка максимально оцінюється 5 балами, та письмове розв’язання тестових вправ та задач і усне експрес-опитування, що сумарно оцінюється 10 балами. Критеріями оцінювання презентації є: змістове наповнення презентації, рівень розкриття у презентаційних матеріалах заданої теми, актуальність інформаційного наповнення презентації, логічність викладення матеріалу, графічне оформлення презентації, ораторські здібності доповідача та вичерпність відповідей на поставлені запитання. Критеріями оцінювання при письмовому розв’язанні задач та опитуванні є логічність, змістовність і вичерпність відповідей на поставлені запитання, достовірність отриманих результатів.
Рекомендована література: 1. Бюджетування зовнішньоекономічної діяльності: [навч. посібник] / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, О.В. Мукан, М.Є. Адамів, А.В. Тодощук. – Львів: Видавництво «Растр-7», 2017. – 242 с. 2. Ярошевич Н.Б. Бюджетний менеджмент: навчально-методичний посібник / Н.Б. Ярошевич, Н.О. Шпак, В.Є. Матвіїшин. – Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2012. – 221 с. 3. Кузьмін О.Є. Управління витратами на підприємствах: [навч. посібн.] / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, У.І. Когут. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 244 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).