Екологія людини

Спеціальність: Екологія
Код дисципліни: 6.101.00.O.024
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Екологія та збалансоване природокористування
Лектор: д.т.н., професор Дячок Василь Володимирович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Програмні компетентності: • здатність до критичного осмислення основних теорій, методів та принципів природничих наук. • формування знань щодо визначення географічних, геофізичних, кліматичних, техногенних факторів впливу на середовище існування людської популяції з метою збереження та відновлення адаптаційних механізмів людини в умовах техногенного прогресу. Програмні результати: • володіти базовим понятійно-термінологічним апаратом екології людини та розумінням шкідливого впливу на організм людини чинників навколишнього, антропогенного та соціального середовищ; уміти вирішувати інженерні проблеми захисту та поліпшення загального стану довкілля. Результати навчання: • виявляти джерела, види забруднень промисловим виробництвом та передбачати їх негативний вплив на організм людини; • надати першу долікарську допомогу при отруєнні людей ксенобіотиками.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: • Біологія та мікробіологія • Метеорологія і кліматологія • Фізика
Короткий зміст навчальної програми: Програмою дисципліни передбачено вивчення взаємозв’язків «природа-соціум-людина», тому екологія людини має багато напрямків. Вони змістовно пов’язані між собою і об’єднані в комплекс природничих, соціогуманітарних та медичних наук, що розглядають людину, як біопсихосоціальну істоту. В курсі вивчають процеси збереження та відновлення адаптаційних механізмів людини в умовах техногенного прогресу. Головним завданням дисципліни є вивчення процесів, які відбуваються в середовищі життєдіяльності людини, себто в природі, соціумі, техногенному середовищі створеному людиною. Дисципліна формує знання щодо оптимального існування людини в навколишньому середовищі та збереження генофонду людської популяції. Тому визначення географічних, геофізичних, кліматичних, техногенних факторів впливу на середовище існування людської популяції також є складовою дисципліни. Ключовим питанням, яке всебічно розглядається є здоров’я людини та способи його збереження.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль у вигляді опитування на лабораторних роботах, тестування (30%). • Підсумковий контроль (контрольний захід, екзамен): письмова форма (70%)
Рекомендована література: 1. М.С.Гончарук, Ю.Д.Бойчук. Екологія людини. К.: Університетська книга, 2005. 2. Е.Г. Гончарук. Загальна гігієна .К.: Вища школа,1995. 3. В.В. Дячок, О.Р. Попович, Я.М. Захарко. Основи екології. Навчальний посібник.- Л. ЛІСВ, 2008 - 132 с.