Гносеологія та епістемологія

Спеціальність: Філософія
Код дисципліни: 8.033.00.O.007
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Філософія
Лектор: Д-р. філос. наук, доц. Ігор Карівець
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Після вивчення дисципліни аспіранти повинні: Знати: - проблематику пізнання в сучасній філософії, знати основні сучасні вчення і теорії гносеологічного спрямування, ідеї видатних представників світової та вітчизняної гносеології та епістемології; - способи впливу технічних досяг¬нень на сучасні пізнавальні процеси та на формування нових методологій та підходів у галузі гносеологічних досліджень; - відмінності між гносеологічним та епістемологічним підходами до пізнання, достатні для аналізу сучасного становища в цих науках та у сфері пізнавальної діяльності; - основні форми і способи оформлення результатів наукового пошуку, їх оприлюднення та презентацій. Вміти: - логічно послідовно і системно мислити та застосовувати творчі здібності до формування принципово нових ідей і підходів у сфері філософсько-світоглядного освоєння дійсності; - застосовувати знання іноземних мов для опрацювання оригінальних філософських текстів та налагодження наукової комунікації; - здійснювати пошук інформації в різних джерелах, вміти давати кваліфіковану оцінку інформаційних ресурсів для вирі¬шення задач соціокультурної антропології; - ефективно і продуктивно працювати як індивідуально, так і у складі команди; - Ідентифікувати, класифікувати та описувати пізнавальні (когнітивні) явища з використанням філософської термінології та знань напрямів і методологій сучасних гносеології та епістемології; - застосовувати знання рівнів, механізмів та інструментів пізнання для вирішення проблемних питань розвитку сучасної філософії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Історія української культури, Філософія, Соціологія Кореквізити: Актуальні проблеми соціогуманітарних наук, Актуальні проблеми філософії ХХ – ХХІ ст., Соціокультурна антропологія.
Короткий зміст навчальної програми: Проблема пізнання у філософії: історія і сучасність. Пізнання, його категоріальні окреслення та види. Основні проблеми та категорії гносеології. Категоріальні визначення пізнавальних здібностей людини та процедур пізнання. Рівні і форми пізнання. Пізнання як процес. Знання і пізнання в контексті культури. Мовно-лінгвістична складова знання і пізнання. Проблема істини у пізнанні. Істина і якісні характеристики знання.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль (30%): усне опитування, виступи, презентації, тести, колоквіум. - Підсумковий контроль (70%): виконання модульної контрольної роботи, іспит.
Рекомендована література: 1. Лекторский В.А. Эпистемология классическая и неклассическая / В.А.Лекторский. – М.: Эдиториал УРСС, 2001. 2. Петрушенко В. Епістемологія як філософська теорія знання. – Львів: Вид-во держ. ун-та «Львівська політехніка», 2000. – Розділ перший. 3. Петрушенко В.Л. Філософія знання: онтологія, епістемологія, аксіологія. – Львів: Ахил, 2005. – 320 с. 4. Петрушенко В.Л. Філософія і методологія науки: Навчальний посібник. – Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2016. – 192 с. 5. Дамміт М. Логічні основи метафізики / М. Дамміт. Пер. з англ. – К.: IRIS, 2001. – Вступ. 6. Мамардашвили М.К. Наука и культура / М.К.Мамардашвили // Методологические проблемы историко-научных исследований. – М.: Наука, 1982. 7. Татаркевич Вл. Історія філософії. Т.2. – Львів: Свічадо, 1999. – Розд.1. 8. Хомський Н. Роздуми про мову. – Львів: Ініціатива, 2000. 9. Храмова В. Категориальный синтез теоретического знания. – Киев: Феникс, 2015.