Фінансовий менеджмент

Спеціальність: Управління фінансово-економічною безпекою
Код дисципліни: 7.073.12.O.005
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Управління проєктами
Лектор: к.е.н., доц. Лучко Г.Й.
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою навчальної дисципліни «Фінансовий менеджмент» є формування у здобувачів освіти системи знань з формування, розподілу і використання фінансових ресурсів суб’єктами господарювання з урахуванням особливостей діяльності; вибору управлінських рішень відповідно до можливостей СГД відповідно до оцінювання та прогнозування їх стану та обраних напрямків розвитку.
Завдання: ЗК 1. Поглиблені знання та розуміння фундаментальної теорії і практики менеджменту, новітніх тенденцій розвитку менеджменту, прикладних аспектів професійної діяльності у сфері менеджменту; ЗК 4. Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями; ЗК 6. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; ЗК 10. Здатність приймати обґрунтовані рішення у сфері менеджменту; ЗК 14. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконання робіт у сфері менеджменту. ФК 1. Поглиблені знання та розуміння концептуально-методологічних та методико-прикладних засад менеджменту в організаціях різних форм власності та видів діяльності в історичному та сучасному ракурсах; ФК 2. Поглиблені знання та розуміння теоретико-прикладної бази широкого спектру різновидів менеджменту; ФК 4. Поглиблені знання спектру функціональних видів діяльності організації та розуміння взаємозв’язків між ними; ФК 5. Поглиблені знання нормативно-правової бази функціонування організацій різних форм власності і видів діяльності та управління ними; ФК 8. Уміння реалізовувати конкретні види управління на засадах виконання загальних функцій менеджменту, формування методів менеджменту, розроблення управлінських рішень, здійснення керівництва; ФК 9. Уміння здійснювати управління фінансово-економічними результатами діяльності організацій; ФК 11. Здатність обирати та практично застосовувати широкий спектр інструментів у різних функціональних сферах менеджменту; ФК 12. Уміння продемонструвати знання тенденцій науково-технічного прогресу та використовувати його результати у професійній діяльності у сфері менеджменту; ФКС 6. Уміння здійснювати управління витратами в проектній діяльності на засадах пошуку напрямів та резервів їх оптимізування.
Результати навчання: РН1 Здатність демонструвати поглиблені знання фундаментальних засад та сучасних тенденцій розвитку стратегічного, проектного, фінансового менеджменту РН2 Здатність продемонструвати поглиблені знання з професійно-орієнтованих дисциплін та розуміння сучасних методів проактивного розвитку товарної, операційної, маркетингової, логістичної, фінансової та інших сфер діяльності організації) РН3 Здатність продемонструвати знання та розуміння параметрів і факторів впливу на розвиток організацій, уміння досліджувати бізнес-середовище, здійснювати порівняльно-аналітичний моніторинг конкурентів і постачальників, діагностувати та встановлювати напрями підвищення конкурентоспроможності організації РН4 Здатність продемонструвати поглиблені знання і розуміння теоретико-прикладних засад здійснення проектної діяльності, її організаційного, ресурсного, інструментального, нормативно-правового, маркетингового, логістичного, інформаційного, менеджерського супроводу РН 5 Застосовувати програмні засоби та інформаційні технології при виконанні проектів і програм РН 6 Здійснювати інформаційно-документальний супровід у процесі виконання проектів і програм РН 7 Ідентифікувати витрати на виконання проекту, програми за бухгалтерськими, податковими та управлінськими підходами, групувати їх за калькуляційними статтями та економічними елементами, формувати бюджет проекту, програми) РН 8 Зздійснювати аналіз, оцінювати ризики та ефективність проекту, програми РН 9Планувати, організовувати, контролювати, коригувати виконання проекту, програми та мотивувати команду проекту.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: кореквізити: - Проектний менеджмент - Стратегічний менеджмент
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Фінансовий менеджмент» присвячена дослідженню теоретичних та прикладних основ фінансового менеджменту, визначенню складових системи його організаційного та інформаційного забезпечення, методичного інструментарію оцінювання вартості грошей в часі, вартості власного і позикового капіталу, оцінювання ефективності інвестиційних проектів та рівня фінансових ризиків, аналізу фінансового стану та оцінки ймовірності банкрутства підприємства. Також дана дисципліна передбачає вивчення методів та механізмів управління прибутком, активами, капіталом, інвестиціями, фінансовими ризиками підприємства та особливостей антикризового фінансового управління.
Опис: Сутність та значення фінансового планування у фінансовому управлінні проектом. Теоретичні і організаційні основи бюджетування в системі управління проектом. Загальна характеристика бюджетного методу управління проектом. Сутність та значення операційного бюджетування в системі управління проектом. Технологія складання фінансового бюджету проекту. Аналізування та оцінювання виконання бюджету в системі управління проектом. Оцінювання ризиків під час складання бюджету в системі управління проектом. Управлінські рішення під час бюджетування в системі управління проектами.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль роботи здобувачів освіти передбачає усне опитування в процесі роботи здобувачів освіти у малих групах на лекційних та лабораторних заняттях. Письмова робота і усна компонента на екзамені. Під час дистанційної роботи (у тому числі за умов карантину) передбачається співбесіда зі здобувачами освіти під час проведення відеоконференцій на лекційних заняттях. Лабораторні роботи проводяться в аудиторії або (у випадку дистанційного навчання) на домашньому комп’ютері. Індивідуальні звіти з лабораторних робіт та дві контрольні роботи (для здобувачів освіти заочної форми навчання) пересилаються до ВНС, або на електронну пошту викладача через канал зв’язку @lpnu.ua. Дистанційні заняття проводяться на платформах MS Teams та ZOOM.
Критерії оцінювання результатів навчання: Виконання завдань в межах лабораторних занять та виконання контрольних робіт здобувачами освіти оцінюється у 30 балів. Виконання екзаменаційного контролю здобувачами освіти оцінюється у 70 балів. Критерії оцінювання результатів виконання екзаменаційного контролю: - оцінку 60-70 балів отримує здобувач освіти, котрий правильно та повністю виконав усі завдання екзаменаційного контролю, дав правильно та вичерпно відповіді на усі додаткові запитання викладача як в межах завдань, поставлених у даному екзаменаційному контролі так і в межах усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент». Допускаються незначні похибки у відповідях здобувача освіти на запитання викладача, які в цілому не ставлять під сумнів високий рівень знань здобувачем освіти усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент» - оцінку 40-59 балів отримує здобувач освіти, котрий повністю виконав усі завдання екзаменаційного контролю, однак допустив незначні помилки у ході виконання екзаменаційного контролю або у відповідях на додаткові запитання викладача стосовно їх виконання як в межах завдань, поставлених у екзаменаційному контролю так і в межах усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент». Допускаються похибки у відповідях здобувача освіти на запитання викладача чи виконанні екзаменаційного контролю, які можуть призвести до помилкового підсумкового результату виконання окремих завдань або ставлять під сумнів належний рівень знань здобувачем освіти усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент» - оцінку 1-39 балів отримує здобувач освіти, котрий не повністю виконав усі завдання екзаменаційного контролю, допустив значні помилки у ході виконання екзаменаційного контролю або у відповідях на додаткові запитання викладача як в межах завдань, так і в межах усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент». Допускаються значні похибки у відповідях здобувача освіти на запитання викладача чи виконанні екзаменаційного контролю, які призводять до помилкового підсумкового результату виконання окремих завдань екзаменаційного контролю та ставлять під сумнів належний рівень знань здобувачем освіти усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент» - оцінку 0 балів отримує здобувач освіти, котрий не виконав усі завдання екзаменаційного контролю, допустив значні помилки у ході виконання екзаменаційного контролю або у відповідях на додаткові запитання викладача як в межах завдань, поставлених екзаменаційному контролі так і в межах усіх тем дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент», які призводять до помилкового підсумкового результату виконання екзаменаційного контролю та ставлять під сумнів знання здобувача освіти матеріалу дисципліни дисципліною «Фінансовий менеджмент» в обсягу, передбаченому вимогами робочої програми.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: - поточний контроль (усне опитування, лабораторні заняття, контрольні роботи (30%) - підсумковий контроль (контрольний захід – екзамен): письмово-усна форма (70%)
Рекомендована література: 1.Фінансовий менеджмент : навч. посіб. для студентів, які навчаються за спец. 051 — Економіка / Е. І. Цибульська. — К. : Видавничий дім «Кондор», 2022. — 348 с. 2. Бердинець М. Д. Фінансовий менеджмент у малому бізнесі навч. посіб. / М. Д. Бедринець, А. В. Сурженко. – К. : «Центр учбової літератури», 2016. – 352 с. 3.Савчук В.П. Практическая енциклопедия финансового менеджера / В.П. Савчук – К.: Баланс Бизнес Букс, 2017. – 976 с. 4.Фінансовий менеджмент: підручник / [Поддєрьогін А.М., Білик М.Д., Буряк Л.Д. та ін.] ? К.: КНЕУ, 2005. ? 535 с. 5.Фінансовий менеджмент: методика розв’язання практичних завдань : навч. посіб. / І.Г. Ганечко, Г.В. Ситник, В.С. Андрієць та ін. – К. : Київ. нац. торг.–екон. ун–т, 2015. – 244 с. Фінансовй менеджмент: навч. посібник/ за ред.. В.М. Бороноса. – Суми. Вид–во СумДУ. – 2012. – 539с. 6.Школьник І.О. Фінансовий менеджмент: навч. посібник / І.О. Школьник. – К.: Ліра, К. 2015. – 301с. 7.Фінансовий менеджмент. Практикум: навч. посібник / Л.Д. Буряк, О.М. Білик, М.Д. Грицино та ін.; за заг. ред. А.М. Поддєрьогіна. – К.: КНЕУ, 2015. – 335 с. 8.Фінансовий менеджмент проектів і програм: навч. посіб. / В. П. Ніколаєв [та ін.] ; Ун-т держ. фіск. служби України. - 2-е вид., допов. - Ірпінь : УДФСУ, 2019. - 395 с. 9.Фінансовий менеджмент: підручник / [М. І. Крупка та ін.] ; за ред. д-ра екон. наук, проф. М. І. Крупки ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. - Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2019. - 438 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).