Основи математичної картографії
Спеціальність: Науки про Землю
Код дисципліни: 6.103.00.O.065
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Картографія та геопросторове моделювання
Лектор: д.ф.-м.н., професор Зазуляк Петро Михайлович
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: •Розуміти математичні закони відображення земної поверхні на площині, тобто питання картографічних проекцій і математичну основу карт;
•Знати методи побудови картографічних сіток і їх призначення;
•Вміти вибирати картографічні проекції для конкретної карти відповідно до її призначення, масштабу і розташування на земній поверхні тощо;
•Досліджувати проекції, визначати характер їх спотворень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: •Вища математика.
•Математичне опрацювання геодезичних вимірів.
Короткий зміст навчальної програми: Основні відомості про карту. Короткий історичний огляд розвитку картографії. Математична основа карти (масштаб, проекція). Системи координат на еліпсоїді (кулі) і на площині. Картографічна проекція, її суть, картографічна сітка. Основні позначення, що застосовуються в математичній картографії. Масштаби довжин ліній в довільному напрямку та вздовж меридіанів і паралелей. Зв'язок між азимутом на еліпсоїді та його зображенням на площині. Зближення меридіанів, дирекційний кут . Кут між меридіаном і паралеллю в проекції. Умова рівнокутного та рівновеликого відображення.
Класифікація картографічних проекцій за властивостями зображення (за характером спотворень) та за видом нормальної сітки. Циліндричні проекції. Рівнокутні, рівновеликі та рівнопроміжні циліндричні проекції. Локсодромія та ортодромія в проекції Меркатора. Поняття про перспективно-циліндричні проекції.
Конічні проекції та їх застосування. Рівнокутні, рівновеликі та рівнопроміжні конічні проекції. Способи визначення параметрів конічних проекцій. Азимутальні проекції і перспективні проекції. Гномонічні стереографічні і ортографічні проекції. Зовнішні проекції і їх використання для космічних знімків. Проекція Гауса-Крюгера. Поняття про проекції Ломберта.
Методи та критерії оцінювання: •Захист лабораторних робіт та розрахунково-графічної роботи, контрольні роботи (30%);
•Підсумковий контроль 70% (іспит в письмовому-усній формі).
Рекомендована література: 1.Вахрамеева Л.А., Бугаєвський Л.М., Козакова З.Л. Математическая картография. –М.. Недра.–1986.–286 с.
2.Бугаєвський Л.М. Математическая картография. – М.Златоуст.–1998. –400 с.
3.Соловьев М.Д. Математическая картография. – М. Недра.–1969. –208 с.