Економіка в галузі
Спеціальність: Екологія
Код дисципліни: 6.101.00.O.035
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Підприємництво та екологічна експертиза товарів
Лектор: Леся КУЧЕР
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність:
- Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та вирішувати практичні проблеми у сфері екології, охорони довкілля і збалансованого природокористування, або у процесі навчання, що передбачає застосування основних теорій та методів наук про довкілля, та характеризуються комплексністю та невизначеністю умов.
загальні компетентності:
ЗК01. Знання та розуміння предметної області та професійної діяльності;
фахові компетентності:
ФК06. Здатність до використання основних принципів та складових екологічного управління.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
ПР03. Розуміти основні концепції, теоретичні та практичні проблеми в галузі природничих наук, що необхідні для аналізу і прийняття рішень в сфері екології, охорони довкілля та оптимального природокористування
ПР05. Знати концептуальні основи моніторингу та нормування антропогенного навантаження на довкілля.
РН 1. Уміти проводити теоретичний та економічний аналіз технологічних процесів, здійснювати економічний розрахунок інженерних споруд та проводити обґрунтування вибору обладнання для реконструкції діючих та створення нових екологічно чистих виробництв
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Екологічна оцінка.
Кореквізити: Раціональне природокористування та ресурсозбереження.
Постреквізити: Інновації в стратегіях захисту довкілля, Відновлювальні джерела енергії
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна спрямована на формування готовності майбутніх фахівців до економічно-обґрунтованої діяльності у сфері екології. Передбачено вивчення таких тем: Підприємництво та господарська діяльність. Підприємець і його ділові якості. Правові засади підприємницької діяльності в Україні. Підготовка до початку бізнесу. Реєстрація підприємницької діяльності в Україні. Ресурси підприємства. Витрати та результати діяльності підприємства. Основи концепції сталого розвитку. Економічний механізм раціонального природокористування. Економічна ефективність природоохоронних заходів. Економіка землекористування. Економіка лісокористування. Економіка водокористування. Економіка чистого повітря. Розвиток зеленого бізнесу та середовище діяльності «зелених» підприємств.
Опис: Тема 1. Підприємство як суб’єкт господарювання
Тема 2. Основні засоби підприємства (виробничі фонди)
Тема 3. Оборотні засоби підприємства
Тема 4. Нематеріальні ресурси та активи
Тема 5. Трудові ресурси підприємства
Тема 6. Виробнича програма та виробнича потужність
Тема 7. Собівартість продукції
Тема 8. Прибуток підприємства та фінансово-економічні результати його діяльності
Методи та критерії оцінювання: Оцінка знань здобувачів з дисципліни базується на результатах поточного контролю. Поточний контроль (100%) включає: виконання практичних робіт (25%), усне опитування (25%), виконання і захист підсумкової контрольної роботи (50%).
Критерії оцінювання результатів навчання: Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни здійснюється на основі результатів поточного контролю.
Поточний контроль (40%) здійснюється під час проведення занять: виконання практичних робіт (10%), тестовий контроль (16%), контрольна робота (14%).
Підсумковий контроль (60%) здійснюється під час проведення заліку: письмова компонента (60%).
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Мельник Л.Г. «Зелена» економіка (досвід ЄС і практика України у світлі ІІІ і ІV промислових революцій): підруч. Суми: ВТД «Університетська книга», 2018. 463 с.
2. “Зелені” інвестиції у сталому розвитку: світовий досвід та український контекст: аналіт. доповідь. Центр Разумкова; Видавництво “Заповіт”, 2019. 316 с.
3. Попова М.О. Економіка зеленого бізнесу: конспект лекцій. Одеса: ОДЕКУ, 2019. 81 с.
4. Основні засади впровадження моделі «зеленої» економіки в Україні: навч. посіб. / Т.П. Галушкіна, Л.А. Мусіна, В.Г. Потапенко та ін.; за наук. ред. Т.П.Галушкіної. Київ: Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування, 2017. 154 с.
5. Мельник Л. Г. Екологічна економіка: підручник. 3-тє вид., випр. і доп. Суми: Університетська книга, 2014. 366 с.
6. Економіка і підприємництво, менеджмент: навч. посіб. 2-ге вид., С. М. Рогач, Т.А. Гуцул, В. А. Ткачук та ін. Київ: ЦП «Компринт», 2018. 722 с.
7. Основні засади впровадження моделі «зеленої» економіки в Україні : навч. посібник / Т. П. Галушкіна, Л. А. Мусіна, В. Г. Потапенко та ін.; за наук. ред. Т. П. Галушкіної. Київ: Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування, 2017. 154 с.
8. Зелена економіка: конспект лекцій / укл. Є. Ю. Черниш. Суми: Сумський державний університет, 2020. 129 с.
9. Жарова Л.В., Какутич Є.Ю., Хлобистов Є.В. Екологічне підприємництво та екологізація підприємництва: теорія, організація, управління: моногр.; за ред. акад. Б.М. Данилишина. Суми: ТОВ “ВТД “Універси- тетська книга”, 2015. 240 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).