Світоглядні та методологічні проблеми праворозуміння
Спеціальність: Право
Код дисципліни: 8.081.00.O.003
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Кельман Михайло Степанович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Знання (ЗН)
ЗН 1. Показати фундаментальні знання, набуті у процесі навчання в межах обраної спеціалізації щодо теоретичних основ складових елементів права, їх правової природи, основ методології, функцій, принципів, структури, форм реалізації.
ЗН 2. Відтворити глибокі знання в межах спеціалізації щодо еволюції думки про окремі елементи системи права з позначенням новацій і осучаснення.
ЗН 3. Визначити правову проблематику практичної ситуації, критично осмислити наявні умови, окреслити наявні кола правовідносин.
ЗН 4. Демонструвати знання професійних підходів, основ практичних прийомів правової роботи у межах обраної спеціалізації в праві.
Уміння (УМ):
УН 1. Збирати, обробляти та аналізувати значний обсяг інформації про структурні елементи системи права у межах обраної спеціалізації.
УН 2. Оцінювати та аналізувати практичні юридичні питання та практичні правові ситуації, пропонувати варіанти побудови аргументації.
Комунікація (КОМ):
КОМ 2. Організовувати та вести професійні дискусії у сфері окремих галузей права, їх складових елементів.
КОМ 3. Брати участь у фахових дискусіях із проблем окремих галузей права, законотворчості, правозастосування, поважати опонентів і їхню точку зору.
КОМ 4. Доносити до фахівців та широкого загалу інформацію, ідеї, проблеми, рішення та власний досвід з актуальних питань права.
Автономія і відповідальність (АіВ):
АіВ 2. Демонструвати здатність до подальших наукових досліджень з високим рівнем автономності (формулювати власні авторські висновки, пропозиції та рекомендації.
АіВ 3. Здатність усвідомлювати та нести особисту відповідальність за одержані наукові результати дослідження
АіВ 4. Оцінювати результати власної професійної роботи й відповідати за особистий професійний розвиток.
АіВ 5. Приймати самостійно рішення на основі набутих фундаментальних знань у різних правових ситуаціях, формувати юридичні висновки, правову позицію, бути лідером, відповідати за командну роботу.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Теорія права. Філософія права. Галузеві дисципліни.
Супутні і наступні навчальні дисципліни: Загальнотеоретичні особливості досліджень у праві.
Короткий зміст навчальної програми: Світоглядні та методологічні проблеми праворозуміння – це наука про плюралізм типів праворозуміння та світову юридичну практику.
Полем діяльності є те, що право це не лише сукупність норм, але й життєве явище. Право не в кодексах законів чи у судових рішеннях, а у свідомості як всього суспільства так і окремих людей. Курс передбачає освоєння таких професійних даних, які сприятимуть фазовому становленню майбутнього кандидата наук в оволодінні правом яке функціонує в глибинах життя, рухається в часі і змінюється разом з ним.
Програма складена так, що аспіранти мають можливість розширити свої знання з правничих дисциплін на сучасному етапі розвитку суспільства та спрогнозувати тенденції розвитку правових явищ у майбутньому. Навчальна дисципліна підготовлена з урахуванням правових знань, отриманих аспірантами за попередні роки навчання. Вони враховують особливості і вимоги правового навчання на сучасному етапі розвитку незалежної Української держави, передбачають використання освітнього потенціалу права для формування правової свідомості, громадянської позиції, утвердження ідеї пріоритету загальнолюдських цінностей та новітніх правових норм у світлі євроінтеграційних процесів нашої держави.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; контрольна робота; виконання індивідуального науково-дослідного завдання; підсумкова контрольна робота.
Рекомендована література: 1..Андрюшко І.Ю. Принципи правового мислення // Актуальні грані загальнотеоретичної юриспруденції: монографія // Ю.М. Оборотов, В.В. Завальнюк, В.В. Дудченко та ін., за ред. Ю.М. Оборотова. Одеса: Фенікс, 2012. С. 158-166.
2.Бігун В.С. Антропологія, аксіологія та соціологія права. До питання про праворозуміння // Часопис Київського університету права. 2005. № 4. С. 148-156.
3.Дудаш Т.І. Праворозуміння: герменевтичне дослідження: автореф. дис... канд. юрид. наук; спец. 12.00.01. Львів, ЛНУ імені Івана Франка, 2008. 19 с.
4.Дудченко В.В. Плюралістичне праворозуміння: досягнення української юриспруденції // Наукові праці Одеської національної юракадемії. 2006. № 2. С. 42-54.
5.Загальна теорія права: підручник / за заг. ред. М. І. Козюбри. К.: Ваіте, 2016. 392 с.
6.Загальна теорія права: підручник / О.В. Петришин, Д.В. Лук’янов, С.І. Максимов, В.С. Смородинський та ін.; за ред. О.В. Петришина. Харків: Право, 2020. 568 с.
7.Загальнотеоретичне правознавство, верховенство права та Україна. Зб. наук ст. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2013. 608 с.
8.Заєць А. Світоглядні основи праворозуміння. Вісник АПрНУ. 1997. №2. С. 3–12.
9.Кельман М.С. Юридична наука: проблеми методології. Тернопіль : «Терно–граф», 2011. 389 с.
10.Кельман М.С., Стратонов В.М. Загальна теорія права : підручник. Вид. 6-те, доп. Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. 742 с.
11.Клименко К. Юридична антропологія і праворозуміння. - К.: Юрінком Інтер,1999. 208 с.
12.Козловський А.А. Гносеологічні принципи права. Проблеми філософії права. 2005. Т. ІІІ. - № 1-2. – С. 32-44.
13.Козловський А.А. Архетипи природно-правової традиції правопізнання. Право України. 2013. № 10. С. 336-343.
14. Козюбра М.І. Праворозуміння: плюралізм підходів та можливості їх поєднання. Загальнотеоретичне правознавство, верховенство права та Україна. Зб. наук. статей. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2013. С. 187-211.
15.Козюбра М.І. Методологія правознавства і методологія права: співвідношення понять та їх особливості. Право України. 2014. №1. С. 22-31.
16.Козюбра М.І. Принципи права: методологічні підходи до розуміння природи та класифікації в умовах сучасних глобалізаційних трансформацій. Право України. 2017. № 11. С.142-164.
17.Костицький М.В. Деякі питання методології юридичної науки. Теоретичні проблеми правознавства. Наук. вісник НАВС. 2013. №1. С.3-11