Моделювання процесів та систем механіки
Спеціальність: Галузеве машинобудування
Код дисципліни: 8.133.00.M.031
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Проектування машин та автомобільного інжинірингу
Лектор: Професор, доктор технічних наук Стоцько Зіновій Антонович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: 1. Знання науково-теоретичних основ методів моделювання.
2. Вміння оцінити технологічну систему на предмет її моделювання.
3. Вміння вибрати відповідні методи дослідження та моделювання.
4. Вміння застосовувати отримані моделі для проектування процесів та обладнання, а також оптимізації процесів.
5. Здатність розв’язувати складні науково-прикладні задачі та приймати рішення щодо використання результатів у практичній діяльності підприємств у галузі машинобудування, або у навчальних процесах ВНЗ і наукових програмах НДІ, що передбачає застосування теорій та методів проектування машин і технологій їх виготовлення.
6. Розробка і застосування символьних математичних моделей процесів та систем.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Методологічне і математичне забезпечення наукових досліджень.
Короткий зміст навчальної програми: В дисципліні вивчаються науково-теоретичні основи і принципи побудови моделей процесів і технічних систем, застосування методів моделювання для наукових досліджень і проектування технологічних процесів і обладнання.
Основі розділи дисципліни:
1. Побудова еквівалентних схем технічних об’єктів. Методика складання топологічних рівнянь і застосування теорії графів.
2. Моделювання технічних об’єктів на основі теорії подібності. Застосування методу аналізу розмірностей.
3. Застосування теорії ймовірностей для моделювання технологічних систем.
4. Застосування лінійного програмування для моделювання виробничих процесів симплекс-метод.
5. Моделювання багатовимірних процесів за результатами активного експерименту.
6. Моделювання процесів масового обслуговування.
Методи та критерії оцінювання: 1. Захист звітів до у письмовій формі шляхом проведення контрольного заходу за тематикою роботи у вигляді тесту.
2. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається з дворівневих теоретичних завдань.
Поточний контроль: захист звітів до практичних робіт у письмовій формі шляхом проведення контрольного заходу за тематикою роботи у вигляді тесту (30 балів).
Екзаменаційний контроль: письмова компонента (50 балів), усна компонента (20 балів).
Рекомендована література: 1. Гліненко Н.К., Сухоносов О.Г. Основи моделювання технічних систем. Навч. посібник. — Львів : В-во «Бескид Біт», 2003. — 176 с.
2. Пінчук С.Й. Організація експерименту при моделюванні та оптимізації технічних систем. Навч. посібник. — Дніпро : VAL, 2009. — 289 с.
3. Струтинський В.Б. Математичне моделювання процесів та систем механіки: Підручник. — Житомир : ЖІТІ, 2001. — 612 с.
4. Стоцько З. А. Моделювання технологічних систем. — Львів : В-во Львівської політехніки, 2013 — 188 с.
5. Пальчевський Б.О. Дослідження технологічних систем (моделювання, проектування, оптимізація): Навч. посібник. — Львів : Світ, 2001. — 232 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).