Ергономіка в транспортних системах

Спеціальність: Транспортні технології (за видами)
Код дисципліни: 8.275.00.M.023
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Транспортні технології
Лектор: кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри транспортних технологій Тарас Постранський
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Знання: 1. Отримання знань для дослідження та розроблення комплексу технічних засобів розвитку транспортних систем, визначення закономірностей впливу їх і природнього довкілля (ЗН2); 2. Розуміння інструментів та стратегій, що мають відношення до організації та технології технічного обслуговування, діагностування та ремонту транспортних засобів, проблем безпеки транспорту та закономірностей впливу чинника людини на транспортні процеси (ЗН3); Уміння: 1. Системно осмислювати та застосовувати творчі здібності до формування принципово нових ідей у транспортній галузі (УМ3); Комунікація: 1. Здатність використання різноманітних методів, зокрема сучасних інформаційних технологій, для ефективно спілкування на професійному та соціальному рівнях (КОМ2). Автономія і відповідальність: 1. Здатність адаптуватись до нових ситуацій та приймати відповідні рішення (АіВ1); 2. Здатність демонструвати розуміння основних екологічних засад, охорони праці та безпеки життєдіяльності, їх застосування(АіВ4).
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Моделювання у транспортних системах; Дослідницький семінар у галузі транспорту
Короткий зміст навчальної програми: 1. Ергономіка як наука про особливості діяльності людини в системі ЛТС 2. Завдання ергономіки на автомобільному транспорті та напрямки їх розвитку 3. Психофізіологічні стани водія та їх класифікація 4. Функціональний с0442ан водія та його вплив на безпеку руху 5. Умови праці та середовище як чинник впливу на функціональний стан водія 6. Взаємозв’язок стану водія і параметрів технологічного процесу перевезення 7. Ергономічне забезпечення в галузі організації дорожнього руху
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: захист звіту з практичних робіт. Екзаменаційний контроль: письмова (у вигляді трирівневих тестів) та усна компонента Максимальна сумарна кількість балів за вивчення дисципліни – 100 балів. Максимально можлива сума балів за поточний контроль – 40 балів за захист звітів з практичних робіт. Максимально можлива сума балів за екзаменаційний контроль – 60 балів, з яких письмова компонента – 50 балів; усна компонента – 10 балів.
Рекомендована література: 1. Системологія на транспорті. Технологія наукових досліджень і технічної творчості [Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.] ; за ред. М. Ф. Дмитриченка. – К. : Знання України, 2007. – 318 с. 2. Системологія на транспорті. Ергономіка [Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.] ; за ред. М. Ф. Дмитриченка. – К. : Знання України, 2008. – 255 с. 3. Давідіч Ю. О. Ергономічне забезпечення транспортних процесів: навч. посібник / Ю. О. Давідіч, Є. І. Куш, Д. П. Понкратов. – Х. : ХНАМГ, 2011. – 392 с. 4. Ковалишин В. В. Швидкісні режими руху автомобіля у гірських умовах з урахуванням психофізіологічних особливостей водія : дис. кандидата технічних наук: 05.22.01 / В. В. Ковалишин. – Х. :ХНАМГ, 2013. – 171 с. 5. Постранський Т. М. Закономірності надійної діяльності водія в системі «водій – транспортний засіб – середовище» : дис. кандидата технічних наук: 05.01.04 / Т. М. Постранський. – Х. :ХНАМГ, 2015. – 164 с. 6. Бойків М.В. Безпечні режими руху транспортних засобів у темну пору доби з урахуванням функціонального стану водія: дис. кандидата технічних наук: 05.22.01 / М.В. Бойків. – Х. :ХНУМГ, 2016. – 175 с. 7. Наказ Міністерства транспорту та зв’язку України «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» : станом на 05.08.2014 / Міністерство транспорту та зв’язку України. 8. Давідіч Ю. О. Теоретичні основи ергономічного забезпечення автотранспортних технологічних процесів : автореф. дис. доктора технічних наук: 05.22.01, 05.01.04 / Ю. О. Давідіч – Х : ХНАМГ, 2007. – 38 с. 9. Доля В. К. Пасажирські перевезення / В. К. Доля. – Харків: Вид-во «Форт», 2011. – 504 с..