Системи організації та управління дорожнім рухом
Спеціальність: Транспортні технології (за видами)
Код дисципліни: 8.275.00.M.028
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Транспортні технології
Лектор: кандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри транспортних технологій Юрій Ройко
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Знання:
1. Отримання знань для дослідження та розроблення комплексу технічних засобів розвитку транспортних систем, визначення закономірностей впливу їх і природнього довкілля (ЗН2);
2. Розуміння інструментів та стратегій, що мають відношення до організації та технології технічного обслуговування, діагностування та ремонту транспортних засобів, проблем безпеки транспорту та закономірностей впливу чинника людини на транспортні процеси (ЗН3);
3. Знання і розуміння наукових принципів, що лежать в основі формування попиту на транспортні послуги (ЗН4);
4. Знання основ формування національної транспортної мережі, взаємодії її з транспортними системами інших країн (ЗН5);
5. Поглиблені знання закономірностей формування вантажо- та пасажиропотоків, організації управління ними й розроблення методів організації транспортних процесів, заснованих на принципах логістики (ЗН6);
6. Знання та розуміння методологій проектування та модернізації методів, технологій і технічних засобів транспортування для організації міжнародних, змішаних, комбінованих, інтермодальних перевезень відповідно до нормативних вимог чинних стандартів і технічних умов (ЗН8);
7. Знання сучасних досягнень інноваційних технологій в галузі транспорту, регулювання дорожнього руху, управління транспортними потоками (ЗН9);
8. Здобуття поглиблених знань та розумінь, що відносяться до спеціальності 275 Транспортні технології (за видами), які будуть достатніми, щоб успішно організовувати та проводити наукові дослідження і успішно прилюдно захищати їх результати на наукових семінарах та спеціалізованих вчених радах (ЗН12).
Уміння:
1. Застосовувати набуті знання і розуміння для ідентифікації, формулювання і розв’язання завдань розвитку транспортного комплексу, використовуючи сучасні наукові методи (УМ1);
2. Розраховувати, проектувати, досліджувати вулично-дорожню мережу, організацію і регулювання дорожнього руху, транспортні процеси вантажних і пасажирських перевезень, навантажувально-розвантажувальні роботи, проводити маркетинговий аналіз (УМ5);
3. Ідентифікувати, класифікувати та описувати виробничу діяльність у галузі транспорту (УМ8);
4. Поєднувати теорію і практику, а також приймати рішення та виробляти стратегію діяльності для розв’язання науково-прикладних завдань у галузі транспорту з урахуванням загальнолюдських цінностей, суспільних, державних та виробничих інтересів (УМ9);
5. Використовувати у науково-педагогічній практиці знання з транспортних технологій, застосовувати методологічний інструментарій пізнання, аналізувати отримані результати досліджень в рамках існуючих теорій, робити обґрунтовані висновки (УМ12).
Комунікація:
1. Здатність використання різноманітних методів, зокрема сучасних інформаційних технологій, для ефективно спілкування на професійному та соціальному рівнях (КОМ2).
Автономія і відповідальність:
1. Здатність усвідомлювати потребу навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових знань (АіВ2);
2. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики (АіВ3).
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Системний аналіз на транспорті;
Наукові основи транспортних процесів і систем;
Моделювання у транспортних системах.
Короткий зміст навчальної програми: 1. Логістика, закони кібернетики та управління системою «Дорожні умови – транспортні потоки».
2. Завдання, класифікація, методи та методологія транспортних досліджень.
3. Опрацювання результатів транспортних досліджень. Виявлення та аналіз закономірностей.
4. Методи прогнозування параметрів транспортних систем. Формалізовані методи прогнозування.
5. Методи прогнозування показників учасників дорожнього руху.
6. Математичні моделі довготермінового прогнозування в системі «Водій – автомобіль – дорога – середовище» (ВАДС).
7. Проблеми руху на існуючій та планованій території і шляхи їх вирішення.
8. Закономірності руху транспортного засобу у транспортному потоці.
9. Характеристика показників та енергія транспортного потоку
10. Взаємозв’язок показників транспортного потоку та їх похідні характеристики.
11. Оцінка пропускної здатності дороги (вулиці) та її елементів, як імовірнісної просторово-часової характеристики.
12. Планувальні особливості території урбанізованого простору та їх вплив на закономірності зміни показників учасників дорожнього руху.
13. Регулювання руху на елементах вулично-дорожньої мережі.
14. Особливості формування та технологія управління затримками руху на елементах вулично-дорожньої мережі.
15. Автоматизовані системи управління дорожнім рухом та особливості їх застосування.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: захист індивідуального науково-дослідного навчання; захист звіту з практичних робіт.
Екзаменаційний контроль: письмова (у вигляді трирівневих тестів) та усна компонента
Максимальна сумарна кількість балів за вивчення дисципліни – 100 балів.
Максимально можлива сума балів за поточний контроль – 40 балів, з яких за захист індивідуального науково-дослідного навчання – 25 балів; за захист звіту з практичних робіт – 15 балів.
Максимально можлива сума балів за екзаменаційний контроль – 60 балів, з яких письмова компонента – 55 балів; усна компонента – 5 балів.
Рекомендована література: 1. Форнальчик Є.Ю., Могила І.А., Трушевський В.Е., Гілевич В.В. Управління дорожнім рухом на регульованих перехрестях у містах: монографія / за заг. ред. Є.Ю. Форнальчика. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. – 236 с.
2. Системологія на транспорті. Організація дорожнього руху [Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.]; за ред. М. Ф. Дмитриченка. – К. : Знання України, 2007. – 452 с. – (5 кн./ Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.; кн. 4).
3. Системологія на транспорті. Технологія наукових досліджень і технічної творчості [Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.] ; за ред. М. Ф. Дмитриченка. – К. : Знання України, 2007. – 318 с. – (5 кн./ Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.; кн. 2).
4. Системологія на транспорті. Ергономіка [Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.] ; за ред. М. Ф. Дмитриченка. – К. : Знання України, 2008. – 255 с. – (5 кн./ Гаврилов Е. В., Дмитриченко М. Ф., Доля В. К. та ін.; кн. 5).
5. Доля В.К. Прогнозування параметрів транспортних систем. / В.К. Доля, Я.В. Санько, Т.О. Самісько. – Х.: ХНАМГ, 2012. – 312 с.
6. Поліщук В. П. Теорія транспортного потоку : методи та моделі організації дорожнього руху / В. П. Поліщук, О. П. Дзюба. – К. : Знання України, 2008. – 175 с.
7. Організація та регулювання дорожнього руху: підручник / За заг. ред. В. П. Поліщука; О. О. Бакуліч, О. П. Дзюба, В. І. Єресов та ін. – К. : Знання України, 2012. – 467 с.