Моніторинг надзвичайних ситуацій
Спеціальність: Пожежна безпека
Код дисципліни: 6.261.02.E.056
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Будівельні конструкції та мости
Лектор: доцент, к.т.н., доцент Білінський Богдан Омелянович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: • навчити приймати тактично грамотні рішення під час організації аварійно-рятувальних робіт та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
• навчити проводити розрахунок сил і засобів аналітичним способом, по таблицях, графіках з використанням довідникового матеріалу;
• вдосконалення організаторських здібностей та навичок;
• навчити правильно складати оперативно-службові документи та оформляти схеми організації аварійно-рятувальних робіт.
Результати навчання: РН04. Пояснювати процеси впливу небезпечних чинників пожежі на навколишнє середовище; застосовувати теорії захисту людини, матеріальних цінностей і довкілля від впливу небезпечних чинників пожежі, знання математичних та природничих наук у сфері професійної діяльності.
РН15. Організовувати вивчення оперативно-тактичної характеристики району виїзду пожежно-рятувального підрозділу; розробляти плани пожежогасіння; виконувати розрахунок сил та засобів для ліквідації пожеж та їх наслідків; організовувати розвідку пожежі та моніторинг обстановки на пожежі; взаємодіяти з іншими пожежно-рятувальними підрозділами, службами району та об'єктів, що залучаються до ліквідування пожежі; організовувати зв’язок та забезпечувати
взаємний обмін інформацією з залученими силами.
РН16. Оцінювати обстановку на пожежі, розраховувати параметри розвитку пожежі та прогнозувати її наслідки. Обирати та передбачати пріоритетність застосування вогнегасних речовин для гасіння пожеж, автоматичних систем пожежогасіння, систем зв’язку та відповідних видів протипожежної техніки; визначити вид пожежно-технічного та спеціального оснащення, основні тактичні прийоми з обмеження розвитку пожежі та її ліквідування, а також заходи безпеки для особового складу, який приймає участь у гасінні пожежі.
РН17. Керувати проведенням робіт з рятування та евакуювання людей,
оперативного розгортання сил та засобів; діями з гасіння пожежі; згортанням сил і засобів та поверненням до місця постійної дислокації.
РН18. Проводити візуальну діагностику постраждалого, попередити можливі ускладнення, що становлять небезпеку для життя, використовувати засоби надання домедичної допомоги.
РН19. Визначати необхідну та достатню кількість аварійно-рятувальної,
протипожежної, спеціальної техніки, засобів зв'язку та пожежно-технічного оснащення, використовуючи можливості їх конструктивних і технічних характеристик.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити:
Пожежна тактика.
кореквізити:
Пожежна профілактика в будівництві.
Пожежна профілактика технічних процесів.
Короткий зміст навчальної програми: Керівні документи у сфері рятувальної справи. Класифікація надзвичайних ситуацій. Сили цивільного захисту. Основи організації аварійно-рятувальних і інших невідкладних робіт. Управління силами і засобами цивільного захисту при ліквідації надзвичайних ситуацій. Організація та проведення аварійно-рятувальних робіт в умовах радіаційного забруднення. Організація проведення аварійно-рятувальних робіт в умовах викиду хімічнонебезпечних речовин. Організація та тактика аварійно-рятувальних робіт при екологічних надзвичайних ситуаціях. Організація проведення аварійно-рятувальних робіт при дорожньо-транспортних пригодах. Тактичні можливості підрозділів ОРС ЦЗ при проведенні аварійно-рятувальних робіт (АРР). Міжнародна співпраця в області ліквідації наслідків НС. Організація управління аварійно-рятувальними роботами. Організація аварійно-рятувальних робіт при ліквідації НС на водному транспорті. Організація аварійно-рятувальних робіт при ліквідації НС на трубопровідному транспорті. Організація аварійно-рятувальних робіт пов’язаних з необхідністю проведення демеркурізаційних заходів. Організація аварійно-рятувальних робіт при ліквідації наслідків небезпечних гідрологічних природних явищ. Організація аварійно-рятувальних робіт при ліквідації наслідків небезпечних метеорологічних природних явищ. Організація аварійно-рятувальних робіт при ліквідації наслідків небезпечних геологічних природних явищ.
Опис: Тема1. Загальні відомості про надзвичайні ситуації.
Основні поняття, класифікація та причини виникнення надзвичайної ситуації.
Тема 2.Реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація
їх наслідків . Організація виконання та проведення заходів
та робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Тема 3.Особливості проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації надзвичайних ситуацій (аварій) на транспорті. Види транспорту
та транспортні надзвичайні ситуації.
Тема 4. Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації надзвичайних ситуацій унаслідок пожеж, вибухів. Проведення аварійно-рятувальних
та інших невідкладних робіт в умовах пожеж.
Тема 5. Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації надзвичайних ситуацій унаслідок раптового руйнування будівель і споруд. Причини руйнування і вторинні фактори.
Тема 6.Особливості проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт при ліквідації наслідків терористичного акту. Основні фактори, що
впливають на організацію аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт при ліквідації наслідків терористичного акту та управління в ході їх проведення.
Тема 7. Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації надзвичайних ситуацій унаслідок аварій в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення та системах нафтогазового комплексу
Особливості ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій на комунально- енергетичних і технологічних мережах.
Тема 8. Особливості проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах повені, (паводку, катастрофічного паводку), підтоплення та небезпечних метеорологічних явищ .
Особливості проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних із повінню.
Тема 9.Проведення пошуково-рятувальних робіт при нещасних випадках з людьми у лісних, гірських масивах, печерах та інших важкодоступних місцях, на воді та на льоду . Організація і проведення пошуково-рятувальних робіт у лісах.
Тема 10. Організація роботи щодо забезпечення безпеки праці
при проведенні аварійно-рятувальних та інших
невідкладних робіт.
Методи та критерії оцінювання: • письмові звіти з практичних робіт, усне опитування, контрольна робота (30%)
• екзамен в в письмовій/усній формі (70%)
Критерії оцінювання результатів навчання: РН17. Керувати проведенням робіт з рятування та евакуювання людей,
оперативного розгортання сил та засобів; діями з гасіння пожежі; згортанням сил і засобів та поверненням до місця постійної дислокації.
РН18. Проводити візуальну діагностику постраждалого, попередити можливі ускладнення, що становлять небезпеку для життя, використовувати засоби надання домедичної допомоги.
РН19. Визначати необхідну та достатню кількість аварійно-рятувальної,
протипожежної, спеціальної техніки, засобів зв'язку та пожежно-технічного оснащення, використовуючи можливості їх конструктивних і технічних характеристик.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1.Кодекс цивільного захисту України, чинний з 1 липня 2013 р.: – К.:ПАЛИВОДА А.В., 2013. – 132 с. 2.Наказ МНС України від 15.03.2012 року № 575 „Статут дій у надзвичайних ситуаціях органів управління та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту”. – 167 с. 3.Наказ ДСНС України від 22.04.2014 № 184 „Настанова про аварійно-рятувальні машини та плавзасоби спеціального призначення ДСНС України”, К,:ДСНС – 33 с. 4.Наказ МНС України від 07.05.2007 р. № 312 „Про затвердження Правил безпеки праці в органах і підрозділах Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи”. – 2007 – 282 с. Постанова КМУ N 1099 від 15 липня 1998 р. „Про порядок класифікації надзвичайних ситуацій”. 5.Рятувальні роботи при надзвичайних ситуаціях. Частина 1: Навчальний посібник / Аветисян В.Г., Сенчихін Ю.М., Тригуб В.В., Кулаков С.В., Куліш Ю.О., Александров В.Л., Адаменко М.І. – К: Основа, 2006. – 360 с. 6. Аветисян В.Г., Бондар В.В., Куліш Ю.О., Тригуб В.В. Организация аварийно-спасательных работ: Текст лекций – Харків : УГЗУ, 2009 . – 150 с. (ел. бібл.). 7.Шоботов В.М. Цивільна оборона: Навчальний посібник. – Київ: „Центр навчальної літератури”, 2004. – 439 с. 8.Методичні рекомендації „Прогнозування масштабів зараження аварійно хімічнонебезпечними речовинами з дисципліни „Організація аварійно-рятувальних робіт”. 9.О.П. Депутат, І.В. Коваленко. Цивільна оборона. Львів „Афіша” – 2000.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).