Спадщина, пам'ять та національна ідентичність

Спеціальність: Управління культурною спадщиною та культурним туризмом
Код дисципліни: 7.027.03.E.021
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Історія, музеєзнавство і культурна спадщина
Лектор: Кузьмин Роман, к. і. н., ст. викладач
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Створення сприятливих умов для професійного розвитку магістрів у процесі формування активної інтелектуальної, громадянської позиції і почуття особистої відповідальності. Навчальний курс має потенційні можливості надати магістрам базові засади та джерела для розуміння опорних понять у формування музейної та пам’яткоохоронної стратегії. Навчальна дисципліна стимулює розвиток у магістрів критичного мислення, експертного аналізу та розуміння історичної значимості історико-культурної спадщини.
Завдання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен отримати такі програмні компенентності: Загальні компетентності (ЗК) ЗК 1. Здатність приймати обґрунтовані рішення. ЗК 2. Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети. ЗК 5. Здатність виявляти ініціативу та підприємливість. Фахові компетентності (ФК) ФК 5. Здатність розвивати соціальне усвідомлення ролі культурної спадщини. ФК 7. Здатність впроваджувати новітні практики у вітчизняну музейну, туристичну та пам’яткоохоронну галузь. Фахові компетентності професійного спрямування (ФКС) ФКС 2.4. Здатність ініціювати та втілювати програми у музейній, пам’яткоохоронній та туристичній діяльності, спрямовані на збереження національної ідентичності. Уміння (УМ) УМ 4. Ефективно використовувати інформаційні технології та спеціалізоване програмне забезпечення у професійній діяльності. УМ 7. Розробляти інноваційні продукти на внутрішньому та зовнішньому ринках культурних послуг. УМ.13. Генерувати та втілювати проекти по діджиталізації об’єктів культурної спадщини. Автономія і відповідальність (АіВ) АіВ2. Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні уміння: - УМ 4. Ефективно використовувати інформаційні технології та спеціалізоване програмне забезпечення у професійній діяльності. - УМ 7. Розробляти інноваційні продукти на внутрішньому та зовнішньому ринках культурних послуг. - УМ.13. Генерувати та втілювати освітні програми у музейній та пам’яткоохоронній діяльності з урахуванням міжнародного досвіду. - АіВ2. Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Історико-культурний туризм Матеріальна культура та колекціонування Пам’яткознавство України в сучасному науковому дискурсі
Короткий зміст навчальної програми: Вивчення магістрами НУ «Львівська політехніка» навчальної дисципліни «Спадщина, пам'ять та національна ідентичність» передбачає знання опорних понять у музейній, пам’яткоохоронній та туристичній галузях із залученням світового та національного досвідів. Головне завдання навчальної дисципліни сформувати розуміння значимості історичної пам’яті та культурної спадщини та повагу до історико-культурних цінностей, культурного різноманіття українського громадянського суспільства. Здобуті знання і вміння під час вивчення навчальної дисципліни сприятимуть професійному зростанню та формуванню експертного середовища у туристичній та пам’яткоохоронній справі.
Опис: Ознайомити студентів із міжнародною та національною нормативно-правовою базою в сфері охорони культурної спадщини та діяльності музеїв. Сформувати навички міжнаціонального, міжкультурного та міжрелігійного діалогу як запоруки розвитку музею в сучасному глобалізованому світі. Залучити студентів до процесу перетворення музеїв у агентів змін, на основі репрезентації музею як виразника культурного та соціального розмаїття минулого. 1.Історія та пам'ять. Дефініція понять традиція, спадщина, історична свідомість. 2.Ґенеза вивчення історичної пам'яті: від Арістотеля до memory studies. Меморіальний бунт 1960-70-х рр. 3.Культурна і комунікаційна пам'ять. Механізми пригадування та забування. Тріумф і травма. 4.Етнос, нація і пам'ять. Нація як “спільнота памяті”. 5.Взаємозв'язок пам'яті та ідентичності. 6.Ідентичність – марґінальність – чужість. Глокалізація та мультикультуралізм. 7.Візуалізована пам'ять: музеї та пам'ятники 8.Музей як суб'єкт історичної пам'яті.
Методи та критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль – 40 балів (опитування. презентації, відповіді усні, письмові); підсумковий контроль – 60 балів (письмовий екзамен).
Критерії оцінювання результатів навчання: Для навчальної дисципліни, з якої передбачено залік, підсумкова оцінка виставляється за результатами ПК за 100-бальною шкалою. Поточний контроль враховує: - написання трьох контрольних аудиторних робіт. Кожна з них оцінюється 15 балами; - підготовку індивідуальної роботи – 20 балів; - накопичування балів на ПрЗ шляхом опитування, усних відповідей, презентацій – 35 балів . Максимальна кількість балів, якою оцінюється індивідуальна робота – 15 балів (підготовка реферату, есе, рецензії, відеоматеріалів чи презентацій демонструє систематичні і глибокі знання програмного матеріалу, вільне володіння понятійним апаратом та знання змісту першоджерел, вміння робити самостійні судження, експертні оцінки, висновки та прогнози). Семестрове оцінювання (СО) Семестровий контроль (СК) (залік) знань магістрів здійснюється за сумарною кількістю отриманих балів за результатами поточного контролю (ПК) за 100-бальною шкалою.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: - Грицак Ярослав. Подолати минуле: глобальна історія України. Київ: Портал, 2021. - Serhiy Yekelchyk. The conflict in Ukraine. What everyone needs to know. Oxford University Press, 2015. - Сергій Єкельчик. Повсякденний сталінізм: Київ та кияни після Великої війни. — Киів, 2018. - Сергій Єкельчик. Український досвід Другої світової війни. — Київ, 2019. - Ващишин М. Правове регулювання туристичної діяльності: навч.- метод. Посібник. – Львів, 2014. - Рибчинський Олег. Аналіз програм збереження культурної спадщини України: в проекту “CHOICE: культурна спадщина і сучасність”. – Львів, 2017. - Копієвська О. Культурна функція держави в контексті національного державотворення : монографія. – Київ, 2010. - Ожеван М.А., Дубов Д. В. Homo ex Machina. Філософські, культурологічні та політичні передумови формування конвергентного суспільства. – Київ, 2017. - Державне управління регіональним розвитком України. / за заг. ред. В. Є. Воротіна, Я. А. Жаліла. – Київ, 2010. - Рекомендація з охорони на національному рівні культурної та природної спадщини. Зб. документів. – Київ, 2002. - Нормативно-правові акти галузі охорони культурної спадщини. Режим доступу: https://mkip.gov.ua/content/normativnopravovi-akti-galuzi-ohoroni-kulturnoi-spadshchini.html - Про охорону культурної спадщини// Верховна рада Україна. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14#Text - Інституційні та правові проблеми збереження культурної спадщини. Режим доступу: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/gumanitarniy-rozvitok/instituciyni-ta-pravovi-problemi-zberezhennya-kulturnoi - Центр культурного менеджменту. Режим доступу: https://www.kultura.org.ua/?page_id=14 9. Інформаційні ресурси - Історична правда. http://www.istpravda.com.ua/ - Інститут історії України. http://www.history.org.ua - Україна Модерна. Міжнародний інтелектуальний часопис. https://uamoderna.com/ - Український інституту національної пам’яті. https://uinp.gov.ua/ - Історія Національного університету»Львівська політехніка». https://lpnu.ua/istoriia-universytetu - Міністерство культури та інформаційної політику України. https://mkip.gov.ua/ - Постійне представництво України при ЮНЕСКО. https://unesco.mfa.gov.ua/ - Організація Об'єднаних Націй з питаннях освіти, науки і культури (UNESCO) https://www.unesco.org/en - Законодавство України. Верхована рада України. https://www.rada.gov.ua/news/zak - Державне агентство розвитку туризму. https://www.tourism.gov.ua/ - Український центр культурних досліджень. https://uccs.org.ua/pro-nas/ - Проєкт «Автентична Україна». https://authenticukraine.com.ua/about - UNESCO Database of National Cultural Heritage Laws Updated. https://en.unesco.org/news/unesco-database-national-cultural-heritage-laws-updated - Cultural Heritage. https://www.peacepalacelibrary.nl/research-guides/special-topics/cultural-heritage/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).