Стандартизація й сертифікація матеріалів та акредитація випробувальних лабораторій

Спеціальність: Матеріалознавство
Код дисципліни: 6.132.03.O.069
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Матеріалознавство та інженерія матеріалів
Лектор: Ковбасюк Тарас Михайлович, асистент, к.т.н.
Семестр: 8 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Знати: - науково нормативні технічні та організаційні основи із стандартизації та сертифікації матеріалів та виробів металургійного та інших видів виробництва; - процедуру акредитації випробувальних лабораторій; - гармонізацію державних стандартів України з європейськими нормами та стандартами; - нормативно-технічні документи галузі матеріалознавства, зокрема при дослідженні фізико-механічних властивостей та структури металевих та неметалевих матеріалів. Уміти: - контролювати відповідність матеріалів і виробів вимогам нормативно-технічних документів; - вибирати методи та засоби випробувальної техніки і проводити випробування фізико-механічних властивостей для видачі сертифікату на матеріали; - застосувати на практиці основні принципи управління якістю та елементи системи якості продукції до міжнародних стандартів; - вибрати та застосувати штрихове кодування, знати структуру та характеристику штрихових кодів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити:  1. Матеріалознавство 2. Механічні властивості та конструкційна міцність матеріалів 3. Структурні та фізичні методи досліджень 4. Фізика Кореквізити: 1. Матеріалознавство 2. Експертизні дослідження виробів 3. Ливарне виробництво 4. Обробка металів тиском
Короткий зміст навчальної програми: Загальні відомості про стандартизацію. Структура органів у сфері стандартизації. Стандарти в Україні. Державні стандарти та технічні умови на металургійну продукцію. Технічна документація на металеві та неметалеві матеріали. Сертифікація: основні терміни та визначення. Державна система сертифікації в Україні. Схеми проведення сертифікації матеріалів та виробів. Види лабораторій з випробування матеріалів. Дослідні зразки для проведення випробувань металевих виробів. Випробувальне обладнання, методи випробувань. Штрихове кодування матеріалів та виробів. Кодування одиниць постачання матеріалів. Управління якістю за державними стандартами. Управління ресурсами та планування виробництва матеріалів. Основи метрології. Структура та функції метрологічної служби України. Види і розмірності фізичних величин та еталони. Засоби вимірювальної техніки. Метрологічна експертиза технічної документації.
Методи та критерії оцінювання: 1. Поточний контроль: усне опитування, письмові звіти з лабораторних робіт, реферати за темою індивідуальних завдань (30%); 2. Екзаменаційний контроль: письмово-усна форма (70%).
Рекомендована література: 1. Метрологія, стандартизація, управління якістю і сертифікація: Підручник / Р.В. Бичківський, П.Г. Столярчук, П.Р. Гамула. 2-ге вид., випр. і доп. Львів: Видаництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – 560 с. 2. Метрологическая экспертиза технической документации: методические указания к практическим занятиям // Ю.М. Правиков, Г.Р. Муслина. Ульяновск: УлГТУ, 2005 ­– 20 с. 3. Болтон У. Карманний справочник инженера-метролога. ОДЭКА 4. ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій.