Теорія механізмів та машин

Спеціальність: Локомотиви та локомотивне господарство
Код дисципліни: 6.273.02.O.021
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Технічна механіка та інженерна графіка
Лектор: К.т.н., доцент Соболевська Юлія Генріхівна
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Ознайомлення студентів з основами аналізу та синтезу важільних та зубчастих механізмів; формування бази знань, необхідних для розрахунку та проєктування систем, деталей та вузлів локомотивів.
Завдання: Загальні компетентності: ЗК 4. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні. ЗК 8. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. Фахові компетентності: ФК 2. Здатність розрізняти типи та серії локомотивів та їх складові, визначати вимоги до їхньої конструкції, параметрів та характеристик. ФК 6. Здатність розробляти з урахуванням безпечних умов використання, міцнісних, естетичних і економічних параметрів технічні завдання і технічні умови на проєктування локомотивів, їх систем та окремих елементів; складати плани розміщення устаткування, технічного оснащення та організації робочих місць; розраховувати завантаження устаткування та показники якості продукції.
Результати навчання: РН 24 Вміти розрахувати техніко-економічні та експлуатаційні показники локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні та супутні навчальні дисципліни: Теоретична механіка. Наступні навчальні дисципліни: Деталі машин. Гальма рухомого складу. Енергетичні установки рейкового транспорту.
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань і навиків щодо методів дослідження властивостей механізмів і машин різного призначення та проєктування їхніх схем. Теорія механізмів та машин є однією з основних загально-інженерних дисциплін. Задачею навчальної дисципліни є підготовка студентів до вивчення курсу “Деталі машин”, курсів з розрахунку, проєктування та ремонту рухомого складу залізниць. Навчальна дисципліна дає загальні методи дослідження та проєктування механізмів і машин; розуміння принципів реалізації руху за допомогою механізмів, взаємодії механізмів у машині, що обумовлюють кінематичні та динамічні властивості механічної системи; створює системний підхід до проєктування машин і механізмів. Для цього передбачається вивчення методики складання та розв’язування динамічних моделей з жорсткими ланками; обчислення кінематичних і динамічних параметрів механізмів; проведення геометричного синтезу елементарних механізмів; оволодіння сучасними методами дослідження циклових важільних механізмів; синтезування та розрахунку зубчастих передач.
Опис: Перелік тем лекційних заняття: Класифікація кінематичних пар і ланцюгів. Види механізмів та їх структурні схеми. Основний принцип утворення механізмів. Структурна класифікація плоских механізмів. Синтез важільних механізмів. Умови існування кривошипа в плоских чотириланкових механізмах. Дослідження руху механізмів методом кінематичних діаграм та методом планів швидкостей та прискорень. Аналітичний метод кінематичного дослідження. Динамічний аналіз механізмів. Зубчасті передачі. Основна теорема зубчастого зачеплення. Ковзання профілів зубів. Геометричний розрахунок зубчастих передач при зміщеннях різального інструменту. Перевірка умов існування зубчастої передачі: загострення зубів, підрізання зубів, інтерференція зубів, коефіцієнт зчеплення. Вибір розрахункових коефіцієнтів зміщення. Багатоланкові ступінчасті передачі. Передаточні відношення та їх визначення. Планетарні та диференціальні передачі. Їх передаточні відношення. Хвильова передача. Синтез планетарних механізмів. ККД планетарних механізмів. Комбіновані передачі, передачі з замкненим диференціалом. Перелік тем практичних занять: Структурний аналіз механізмів. Синтез важільних механізмів. Обчислення кінематичних параметрів механізму методом планів. Кінетостатичний розрахунок механізму. Геометричний розрахунок циліндричних зубчастих коліс. Визначення передаточних відношень багатоланкових зубчастих передач. Визначення передаточних відношень планетарних, диференціальних, комбінованих передач та передач з замкненим диференціалом. Перелік тем лабораторних занять: Побудова кінематичної схеми за діючою моделлю механізму. Структурний аналіз моделі важільного механізму. Кінематичне та динамічне дослідження механізмів ІІ класу за допомогою комп’ютера. Визначення механічних параметрів ланок механізму. Моделювання процесу виготовлення зубчастих коліс способом обкочування. Кінематичний аналіз і синтез кулачкових механізмів.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами: 1. Захист звітів до практичних та лабораторних робіт. 2. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається з трирівневих теоретичних та практичних завдань. 3. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену, питання якої ґрунтуються на змісті лекційних, лабораторних та практичних занять.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК) – 50 балів. Екзаменаційний контроль: письмова компонента – 40 балів; усна компонента – 10 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Кіницький Я.Т. Короткий курс теорії механізмів і машин. [Текст]: підручник для студентів інженерно-технічних спеціальностей вищих навчальних закладів України. – Львів:Афіша, 2004.- 272с. 2. Кіницький Я.Т. Практикум із теорії механізмів і машин. [Текст]: підручник. – Львів:Афіша, 2002.- 454с. 3. Булгаков В. Теорія механізмів і машин [Текст]: підручник для студентів закладів вищої освіти/ Булгаков В., Адамчук В., Яременко В. та ін. – Центр учбової літератури, 2023.- 608с. 4. Попов С.В. Теорія механізмів технологічних машин [Текст] / Попов С.В., Бучинський М.Я., Гнітько С.М. та ін. – Видавництво Ліра - К, 2020.- 268с. 5. Кінденко, М. І. Теорія механізмів і машин: навчальний посібник. для студентів технічних спеціальностей всіх форм навчання / М. І. Кінденко. – Краматорськ: ДДМА, 2018. – 82 с. 6. Мороз В.І., Братченко О.В., Павшенко А.В. Теорія механізмів і машин: дослідження та проектування механізмів типових технічних засобів залізничного транспорту: Навч. посібник. – Харків:УкрДАЗТ, 2013. – 156 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).