Гідравлічні передачі локомотивів
Спеціальність: Локомотиви та локомотивне господарство
Код дисципліни: 6.273.02.O.027
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Залізничний транспорт
Лектор: PhD, Кузишин Андрій Ярославович
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей:
Інтегральна компетентність (ІНТ):
Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у професійній діяльності у сфері залізничного транспорту відповідно до спеціалізації або у процесі подальшого навчання із застосуванням положень, теорій та методів природничих, технічних, інформаційних та соціально-економічних наук, що характеризується комплексністю та невизначеністю умов функціонування об’єктів залізничного транспорту.
Загальних:
1. Навики використання інформаційних і комунікаційних технологій (ЗК3).
2. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні (ЗК4).
3. Прагнення до збереження навколишнього середовища (ЗК6).
Фахових:
1. Розрізняти типи та серії локомотивів, їх системи, агрегати та вузли з визначенням вимог до їхньої конструкції, параметрів та характеристик (ФК2).
2. Здатність проведення вимірювального експерименту з визначення параметрів та характеристик об’єктів залізничного транспорту, їх агрегатів, систем та елементів і оцінки його результатів(ФК3).
3. Здатність розробляти, оформлювати та впроваджувати у виробництво документацію щодо визначеності технологічних процесів будівництва, експлуатації, ремонту та обслуговування локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів та інших інструктивних вказівок, правил та методик (ФК5).
4. Здатність розробляти з урахуванням естетичних, міцнісних і економічних параметрів технічні завдання і технічні умови на проектування локомотивів, їх систем та окремих елементів; складати плани розміщення устаткування, технічного оснащення та організації робочих місць, розраховувати завантаження устаткування та показники якості продукції (ФК6).
5. Здатність організовувати експлуатацію локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів, з обґрунтуванням структури управління експлуатацією, технічного обслуговування та ремонту (ФК8).
6. Здатність аналізувати техніко-економічні та експлуатаційні показники локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів з метою виявлення та усунення негативних чинників та підвищення ефективності виробничого процесу (ФК13).
Результати навчання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент набуває здатності продемонструвати такі результати навчання:
ПРН13. Ідентифікувати типи та серії локомотивів, їх системи, агрегати, вузли та вимоги до їх характеристик та параметрів.
ПРН18. Виконувати розрахунок основних характеристик та параметрів технологічних процесів виробництва, експлуатації та ремонту локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів з метою їх порівняння та формування управлінських рішень щодо подальшого функціонування підприємства з оцінкою якості його продукції.
ПРН24. Розраховувати техніко-економічні та експлуатаційні показники локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
Вища математика
Теоретична механіка
Нарисна геометрія та інженерна графіка
Основи інформаційних технологій
Загальний курс залізниць
Теорія механізмів та машин
Деталі машин
Гідравліка та гідропривід
Супутні і наступні навчальні дисципліни
Теорія та конструкція локомотивів
Технологія ремонту локомотивів
Дипломування
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань і навиків щодо розуміння будови, роботи та регулювання гідромуфт та гідротрансформаторів; методів їх розрахунку та побудови характеристик; особливостей експлуатації, обслуговування та ремонту гідравлічних передач локомотивів.
Весь комплекс такої інформації відповідає вимогам чинних норм та стандартів.
Опис: Лекційні заняття:
Призначення та види передач потужності локомотивів, їх конструктивні особливості.
Гідродинамічні муфти: типи, будова, режими роботи.
Гідродинамічні трансформатори: типи, будова, режими роботи.
Енергетичний баланс гідротрансформаторів та гідромуфт
Побудова характеристик гідротрансформаторів та гідромуфт
Регулювання гідротрансформаторів та гідромуфт
Гідропередачі, які використовуються на локомотивах
Системи автоматичного регулювання
Особливості розрахунку тепловозних гідропередач
Гідростатичні передачі для приводу допоміжних агрегатів тепловоза
Випробування гідротрансформаторів та гідромуфт
Експлуатація гідропередач тепловозів
Практичні заняття:
Принципи вибору тепловоза-зразка для проектування
Визначення активного діаметра гідротрансформатора та передаточного числа корегувальної зубчастої пари
Приведення зовнішньої характеристики дизеля до валу насосних коліс гідроапаратів
Розрахунок та побудова навантажувальних характеристик гідроапаратів
Узгодження характеристик дизеля та гідроапаратів
Визначення зони найвигіднішої роботи гідроапаратів
Визначення передаточних відношень механічної частини передачі
Розрахунок та побудова тягової характеристики тепловоза
Розрахунок та побудова економічних характеристик тепловоза
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист звітів з практичних робіт шляхом проведення контрольного заходу за тематикою роботи.
2. Захист курсової роботи проводиться в усній формі шляхом оцінювання наступних складових:
– якість виконаної студентом курсової роботи;
–доповідь студента;
– повноту та правильність відповідей на поставлені студентові запитання.
3. Проведення письмового заліку/екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається з трирівневих теоретичних та практичних завдань.
4. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену, питання якої ґрунтуються на змісті лекційних та практичних завдань.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК):
практичні заняття - 40
Екзаменаційний контроль:
письмова компонента - 50
усна компонента - 10
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Боднар Б. Є., Бобирь Д. В., Капіца М. І. Гідравлічні передачі локомотивів: підручник. Дніпро: ТОВ підприємство «Дріант», 2021. 466 с.
2. Тартаковський, Е. Д. Гідравлічні передачі локомотивів [Текст]: навч. посібник / Е. Д. Тартаковський, О. В. Устенко, С. В. Михалків – Х.: УкрДАЗТ, 2011. Ч. 1. – 104 с.
3. Гідравлічні передачі локомотивів [Текст]: методичні вказівки до курсової роботи / уклад.: Б. Є. Боднар, Д. В. Бобирь, М. І. Капіца, А. П. Шепотенко; Дніпропетр. нац. ун-т залізн. трансп. ім. акад. В. Лазаряна. – Дніпропетровськ, 2015. – 37 с.
4. Трунов, Д. М. Гідравлічні передачі локомотивів [Текст]: метод вказівки / Д. М. Трунов, А. Ф. Агулов, С. В. Михалків. – Х.: УкрДАЗТ, 2007 – 35 с.
5. Боднар, Б. Є., Нєчаєв Є. Г., Бобир Д. В. Теорія та конструкція локомотивів. Основи проектування [Текст]: підручник для ВНЗ залізнич. трансп. / Б. Є. Боднар, Є. Г. Нєчаєв, Д. В. Бобирь. – Дніпропетровськ: ПП «Ліра ЛТД», 2010. – 360 с.
6. Voith-Antriebstechnik. 100 Jahre Fottinger-Prinzip. Hrsg. von Hermann Schweickert im Auftrage von Voith-Turbo GmbH & Co. KG. VOITH - Schweckert Hermann (Hrsg.): Verlag: Berlin; Heidelberg; New York: Springer, 2005. – p. 320.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Гідравлічні передачі локомотивів (курсова робота)
Спеціальність: Локомотиви та локомотивне господарство
Код дисципліни: 6.273.02.O.031
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Залізничний транспорт
Семестр: 5 семестр
Форма навчання: денна