Теорія та конструкція тягового та моторвагонного рухомого складу, частина 1

Спеціальність: Локомотиви та локомотивне господарство
Код дисципліни: 6.273.02.O.022
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Залізничний транспорт
Лектор: Боярко Владислав Васильович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Ознайомлення студентів та формування бази знань, необхідних для можливості знаходити ефективні варіанти підвищення управлінських показників при проєктуванні та експлуатації рухомого складу залізниць шляхом практико-орієнтованого підходу до оволодіння компетентностями з теорії та конструкції локомотивів.
Завдання: ЗК 4. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні. ФК 2. Здатність розрізняти типи та серії локомотивів та їх складові, визначати вимоги до їхньої конструкції, параметрів та характеристик . ФК 3. Здатність проведення вимірного експерименту з визначення параметрів та характеристик об’єктів залізничного транспорту, їх агрегатів, систем та елементів. ФК 13. Здатність аналізувати техніко-економічні та експлуатаційні показники локомотивів, їх систем та елементів з метою виявлення та усунення негативних чинників та підвищення ефективності виробничого процесу.
Результати навчання: РН 9. Уміти застосовувати міжнародні та національні стандарти і практики в професійній діяльності. РН 12. Знати основні положення нормативно-правових та законодавчих актів України у сфері залізничного транспорту, Правил технічної експлуатації залізниць України, інструкцій та рекомендацій з експлуатації, ремонту та обслуговування локомотивів, їх систем, агрегатів та вузлів. РН 13. Ідентифікувати типи і серії локомотивів, їх системи, елементи, характеристики та параметри.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Електротехніка та електромеханіка транспортних засобів Загальний курс залізниць Супутні і наступні навчальні дисципліни: Теорія та конструкція тягового та моторвагонного рухомого складу, частина 2 Теорія локомотивної тяги Гідравлічні передачі локомотивів Електричне обладнання локомотивів ЗТ Навчальна практика
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент використовує новітні методи та засоби проектування, конструювання, налагодження, експлуатації, обслуговування тягового рухомого складу (ТРС). Він здатен використовувати новітні інформаційні технології, комп’ютерне моделювання і проектування локомотивів та ї складових частин, враховуючи енергоефективність та екологічність та набуває теоретичних та практичних знань і навиків щодо техніко-експлуатаційних параметрів та розуміння принципів функціонування ТРС, опановує методики розрахунків основних параметрів локомотивів, їх вузлів і систем. Весь комплекс такої інформації відповідає вимогам чинних норм та стандартів.
Опис: Мета навчальної дисципліни. Переваги та недоліки застосування локомотивів та моторвагонного рухомого складу. Класифікація локомотивів та моторвагонного рухомого складу. Серії локомотивів та МВРС. Осьові формули. Загальна будова та принципи розміщення обладнання у тепловозах. Загальна будова та принципи розміщення обладнання у електровозах постійного струму. Загальна будова та принципи розміщення обладнання у електровозах змінного струму. Загальна будова та принципи розміщення обладнання у МВРС. Конструктивні особливості електровозів та МВРС з подвійним живленням. Загальна будова тягових електричних двигунів постійного та змінного струму. Основні технічні характеристики. Поняття і особливості побудови тягової характеристики локомотива.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами: 1. Захист звітів з практичних робіт шляхом проведення контрольного заходу за тематикою роботи. 2. Проведення письмового заліку за результатами вивчення дисципліни, який складається з трирівневих теоретичних та практичних завдань. 3. Проведення усної компоненти за результатами написання заліку , питання якої ґрунтуються на змісті лекційних та практичних завдань.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК) – 45 балів. Екзаменаційний контроль: письмова компонента – 45 балів; усна компонента – 10 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення: 1. Теорія та конструкція локомотивів: Методичні вказівки до виконання курсового проекту, розділ «Розрахунок техніко-економічних характеристик» /Днiпропетр. націон. унiвер. залiзнич. трансп. ім. ак. В. Лазаряна; Уклад.: Д. В. Бобирь, Л. С. Казаріна, М. І. Мартишевській, Є. Г. Нєчаєв. – Дніпропетровськ, 2006. – 30 с. Рекомендована література: Базова: 1. Корнійчук М.П., Липовець Н.В., Шамрай Д.О. Технологія галузі і технічні засоби залізничного транспорту. Частина 1 (розділи 1-6): Підручник. Друге видання, виправлене. Допоміжна: 1. Тартаковський Е.Д., Агулов А.Ф., Фалендиш А.П. Теорія та конструкція локомотивів. Ч.2. Вибір та розрахунок основних вузлів локомотивів: Навч. посібник. – Харків: УкрДАЗТ, 2009. -150 с 2. Боднар Б. Є., Бобирь Д. В., Капіца М. І. Гідравлічні передачі локомотивів: підручник. Дніпро : Дріант, 2021. 466 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).