Технологія та обладнання для напилення та наплавлення
Спеціальність: Технології та устаткування зварювання
Код дисципліни: 7.131.05.E.022
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: д.т.н., проф. Соловйов Олег Віталійович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: загальні компетентності:
- Здатність виявляти, ставити та вирішувати інженерно-технічні та науково-прикладні проблеми (ЗК 1);
- Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями (ЗК 6);
фахові компетентності:
- Здатність застосовувати відповідні методи і ресурси сучасної інженерії для знаходження оптимальних рішень широкого кола інженерних задач із застосуванням сучасних підходів, методів прогнозування, інформаційних технологій та з урахуванням наявних обмежень за умов неповної інформації та суперечливих вимог (ФК 1);
- Здатність описати, класифікувати та змоделювати широке коло техніч-них об’єктів та процесів, що ґрунтується на глибокому знанні та розумінні теорій та практик механічної інженерії, а також знаннях суміжних наук (ФК 2);
- Здатність розробляти технологічні процеси покращення та модифіку-вання фізико-механічних властивостей поверхні елементів; оцінювання переваг та недоліків матеріалів, що застосовуються у технологічних процесах відновлення та зміцнення деталей машин і конструкцій для нанесення поверхневих шарів та покрить з різноманітними властивостями (ФКС 2.2).
Результати навчання: РН1 Застосовувати спеціалізовані концептуальні знання новітніх методів та методик проєктування, аналізу і дослідження конструкцій, машин та/або процесів в галузі машинобудування та суміжних галузях знань.
РН2 Розробляти і ставити на виробництво нові види продукції, зокрема виконувати дослідно-конструкторські роботи та/або розробляти технологічне забезпечення процесу їх виготовлення.
РН3 Застосовувати системи автоматизації для виконання досліджень, проектно-конструкторських робіт, технологічної підготовки та інженерного аналізу в машинобудуванні.
РН4 Використовувати сучасні методи оптимізації параметрів технічних систем засобами системного аналізу, математичного та комп’ютерного моделювання, зокрема за умов неповної та суперечливої інформації.
РН5 Самостійно ставити та розв’язувати задачі інноваційного характеру, аргументувати і захищати отримані результати та прийняті рішень;
РН 7 - Зрозуміло і недвозначно презентувати результати досліджень та проектів, доносити власні висновки, аргументи та пояснення державною та іноземною мовами усно і письмово колегам, здобувачам освіти та представникам інших професійних груп різного рівня
Зн1. Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень, критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань
Ум1. Спеціалізовані уміння/навички розв’язання проблем, необхідні для проведення досліджень та/або провадження інноваційної діяльності з метою розвитку нових знань та процедур
Ум2. Здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах
Ум3. Здатність розв’язувати проблеми у нових або незнайомих середовищах за наявності неповної або обмеженої інформації з урахуванням аспектів соціальної та етичної відповідальності
АіВ1. Управління робочими або навчальними процесами, які є складними, непередбачуваними та потребують нових стратегічних підходів
АіВ3. Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Технологія механоскладального виробництва
Технологічні процеси відновлення та зміцнення деталей машин та агрегатів
Практика за темою магістерської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває теоретичних та практичних знань технологій напилення та наплавлення, які використовуються у виробництві на цей час та отримають розвиток в ближньому майбутньому. Отримує знання технологічного обладнання для напилення та наплавлення, техніко-економічних характеристик, сфер використання технологічних процесів, матеріалів та обладнання для їх реалізації в промисловості.
Опис: 1 Умови експлуатації й види зношування деталей машин і зварних конструкцій
2 Загальна структура технологічного маршруту відновлення деталей машин. Вибір способу відновлення.
3 Дефектування деталей машин
4 Класифікація й характеристика основних способів наплавлення
Особливості фізико-металургійних процесів при електродуговому наплавленні
5 Матеріали для дугового наплавлення
6 Технологія й техніка механізованого електродугового наплавлення. Приклади застосування механізованого електродугового наплавлення
7 Устаткування для електродугового наплавлення
8 Електрошлакове наплавлення. Матеріали для електрошлакового наплавлення. Приклади промислового застосування ЕШН
9 Плазмове наплавлення. Індукційне наплавлення. Газове наплавлення.
10 Технологія відновлення деталей нанесенням газо-термічних покриттів.
11 Технологія газополуменевого та електродугового напилення. Обладнання, параметри, матеріали.
12 Технологія плазмового та детонаційного напилення. Обладнання, параметри, матеріали.
13 Загальна характеристика вакуумно-конденсаційних (ВК) методів відновлення деталей. Технологія та обладнання для ВК напилення покриттів термічним випаровуванням.
14 Технологія та обладнання для ВК іонним розпиленням матеріалу. Реакційне ВК напилення покриттів.
15 Умови експлуатації й види зношування деталей машин і зварних конструкцій
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Захист звітів до лабораторних робіт в усній формі шляхом опитування теоретичного матеріалу за темою роботи та методикою проведення досліджень.
2. Поточний експрес-контроль засобами віртуального навчального середовища або усним опитуванням, тестами, оцінкою активності та внесених пропозицій.
3. Проведення письмового екзамену за результатами вивчення дисципліни, який складається із завдань різних рівнів складності.
4. Проведення усної компоненти за результатами написання екзамену.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль (ПК): 30 балів;
Екзаменаційний контроль: 70 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова
1. Корж В.М.. Кузнєцов В.Д., Борисов Ю.С., Ющенко К.А. Нанесення покриття: Навчальний посібник - К.: Арістей , 2005. - 204с.
2. Ющенко К.А., Борисов Ю.С.. Кузнецов В.Д.. Корж В.М. В.М. Інже-нерія поверхні:Підручник. - К.: Наукова думка. 2007 - 557с.
3. Дубовий О.М., Степанчук А.М. Технологія напилення покриттів; Підручник. - Миколаїв: НУК, 2007.-236 с.
Допоміжна
1. Биковсъкий О. Г. Довідник зварника / О. Г. Биковсъкий, I. В. Піньковський – К.: Техніка, 2002. – 336 с. - ISBN 966-575-168-9
2. Дзюбик А. Р. Метали та зварювання в будівництві: навч. посібник / А. Р. Дзюбик, І. Б. Хомич – Львів, Дрогобич: Посвіт, 2018. – 238 с. - ISBN 978-617-7624-74-4.
3. Технологічні процеси відновлення деталей машин та агрегатів: навч. посібник / І. Б. Назар, А. Р. Дзюбик, А. А. Войтович. – Дрогобич: Посвіт, 2020. – 204 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).
Технологія та обладнання для напилення та наплавлення (курсова робота)
Спеціальність: Технології та устаткування зварювання
Код дисципліни: 7.131.05.E.024
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Нафтогазова інженерія та зварювання
Лектор: д.т.н., проф. Соловйов Олег Віталійович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральна компетентність:
- Здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у прикладній механі-ці або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог (ІНТ);
загальні компетентності:
- Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології (ЗК 2);
- Здатність генерувати нові ідеї (креативність) (ЗК 3);
- Здатність розробляти проєкти та управляти ними (ЗК 4);
фахові компетентності:
- Здатність до самостійної роботи і ефективного функціонування в якос-ті керівника групи (ФК 3);
- Здатність зрозуміло і недвозначно доносити власні висновки, знання та пояснення до фахівців і нефахівців, зокрема і в процесі викладацької дія-льності (ФК 4);
- Здатність розробити та впровадити відповідний технологічний процес щодо відновлення та зміцнення конструкції або її окремих елементів; здійс-нювати пошук оптимальних рішень при проектуванні процесів на основі су-часних методів, що застосовуються в промисловості в даний час та набудуть використання в найближчому майбутньому (ФКС 2.1);
- Здатність самостійно здійснювати проектування технологічних проце-сів покращення фізико-механічних властивостей поверхні сталей та сплавів та прогнозувати фізико-механічні властивості отриманих поверхневих шарів, їх експлуатаційні характеристики та ресурс (ФКС 2.3);
- Здатність самостійно виконувати розроблення та впровадження від-повідного технологічного процесу при ремонтно-відновних роботах на ви-робництвах різних галузей промисловості (ФКС 2.4).
Результати навчання: Результати навчання
РН1 Застосовувати спеціалізовані концептуальні знання новітніх методів та методик проєктування, аналізу і дослідження конструкцій, машин та/або процесів в галузі машинобудування та суміжних галузях знань.
РН2 Розробляти і ставити на виробництво нові види продукції, зокрема виконувати дослідно-конструкторські роботи та/або розробляти технологічне забезпечення процесу їх виготовлення.
РН3 Застосовувати системи автоматизації для виконання досліджень, проектно-конструкторських робіт, технологічної підготовки та інженерного аналізу в машинобудуванні.
РН4 Використовувати сучасні методи оптимізації параметрів технічних систем засобами системного аналізу, математичного та комп’ютерного моделювання, зокрема за умов неповної та суперечливої інформації.
РН5 Самостійно ставити та розв’язувати задачі інноваційного характеру, аргументувати і захищати отримані результати та прийняті рішень;
РН 7 - Зрозуміло і недвозначно презентувати результати досліджень та проектів, доносити власні висновки, аргументи та пояснення державною та іноземною мовами усно і письмово колегам, здобувачам освіти та представникам інших професійних груп різного рівня
РН 8 - Оволодівати сучасними знаннями, технологіями, інструментами і методами, зокрема через самостійне опрацювання фахової літератури, участь у науково-технічних та освітніх заходах
РН 9 - Організовувати роботу групи при виконанні завдань, комплексних проектів, наукових досліджень, розуміти роботу інших, давати чіткі інструкції
РН 10 - Вести пошук необхідної інформацію в науково-технічній літературі, електронних базах та інших джерелах, засвоювати, оцінювати та аналізувати цю інформацію
РН 11 - Розробляти управлінські та/або технологічні рішення за невизначених умов та вимог, оцінювати і порівнювати альтернативи, аналізувати ризики, прогнозувати можливі наслідки
Знання
Зн1. Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень, критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань
Уміння
Ум1. Спеціалізовані уміння/навички розв’язання проблем, необхідні для проведення досліджень та/або провадження інноваційної діяльності з метою розвитку нових знань та процедур
Ум2. Здатність інтегрувати знання та розв’язувати складні задачі у широких або мультидисциплінарних контекстах
Ум3. Здатність розв’язувати проблеми у нових або незнайомих середовищах за наявності неповної або обмеженої інформації з урахуванням аспектів соціальної та етичної відповідальності
Компетентності
К1. Зрозуміле і недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються
Автономія і відповідальність
АіВ2. Відповідальність за внесок до професійних знань і практики та/або оцінювання результатів діяльності команд та колективів
АіВ3. Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Технологія механоскладального виробництва
Технологічні процеси відновлення та зміцнення деталей машин та агрегатів
Практика за темою магістерської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Під час вивчення цієї навчальної дисципліни студент набуває практич-них знань і навиків щодо розроблення технології напилення або наплавлення при ремонті чи відновленні конструкції. При цьому реалізовуються наступні завдання: аналіз технологічності заданої конструкції, поверхні або типу на-несеного шару та зварності металу з якого вона виготовлена; обґрунтування та вибір способу нанесення покриття; характеристика підготовчих операцій; вибір зварювальних матеріалів; розрахунок чи встановлення режимів проце-су тощо.
Опис: Самостійні творча робота із проектування технології виготовлення зварної конструкції, яка виконується у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі. У випадку виконання реальної кваліфікаційної роботи (на замовлення підприємства, бази практики, потенційного замовника роботи, працедавця тощо) допускається корегування обсягу та наповнення роботи за погодженням із студентом.
Оформлення результатів самостійної роботи та підготовка до захисту курсової роботи
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студента відбувається протягом семестру при виконанні курсової роботи у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі та шляхом захисту перед комісією за такими ме-тодами:
1. Оцінюється якість курсової роботи за критеріями, наведеними в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів:
– відповідність змісту курсової роботи завданню та вимогам навчально-методичних рекомендацій щодо його виконання;
– самостійність розв’язання поставленої задачі, проектного рішення, ви-конання розрахунків, креслень, графіків та таблиць;
– наявність елементів науково-дослідного характеру;
– оформлення пояснювальної записки, графічних матеріалів згідно з ви-могами конструкторської та технологічної документації.
2. Оцінюється якість доповіді студента про зміст курсової роботи;
3. Оцінюється повнота та правильність відповідей на поставлені студентові запитання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Представлення та оформлення окремих пунктів та розділів курсової роботи, що виконується у позааудиторний (вільний від обов’язкових навчальних занять) час за завданням і під методичним керівництвом викладача, але без його безпосере-дньої участі відповідно до критеріїв, що наведені в Додатку 2 Положення про рейтингове оцінювання досягнень студентів (75 балів);
Захист курсової роботи перед комісією (25 балів)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова
1. Корж В.М.. Кузнєцов В.Д., Борисов Ю.С., Ющенко К.А. Нанесення покриття: Навчальний посібник - К.: Арістей , 2005. - 204с.
2. Ющенко К.А., Борисов Ю.С.. Кузнецов В.Д.. Корж В.М. В.М. Інже-нерія поверхні:Підручник. - К.: Наукова думка. 2007 - 557с.
3. Дубовий О.М., Степанчук А.М. Технологія напилення покриттів; Підручник. - Миколаїв: НУК, 2007.-236 с.
Допоміжна
1. Биковсъкий О. Г. Довідник зварника / О. Г. Биковсъкий, I. В. Піньковський – К.: Техніка, 2002. – 336 с. - ISBN 966-575-168-9
2. Дзюбик А. Р. Метали та зварювання в будівництві: навч. посібник / А. Р. Дзюбик, І. Б. Хомич – Львів, Дрогобич: Посвіт, 2018. – 238 с. - ISBN 978-617-7624-74-4.
3. Технологічні процеси відновлення деталей машин та агрегатів: навч. посібник / І. Б. Назар, А. Р. Дзюбик, А. А. Войтович. – Дрогобич: Посвіт, 2020. – 204 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).