Облікова політика підприємства

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 6.071.01.E.054
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: к.е.н., доцент Скибінська З.М.
Семестр: 8 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою дисципліни «Облікова політика підприємства» є засвоєння принципів, методів і процедур бухгалтерського обліку, які необхідно застосовувати на кожному підприємстві з метою складання і подання звітності та процесу ефективного контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у студентів компетентностей: інтегральна компетентність - здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері обліку, аудиту та оподаткування або в процесі навчання, що передбачає застосування теорій та методів економічної науки і характеризується комплексністю й невизначеністю. загальні компетентності: - базові знання в галузі управління та адміністрування, необхідні для освоєння професійно-орієнтованих дисциплін; - здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями; - здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу; - здатність працювати в команді; - здатність працювати автономно; - здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів).
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: - знання нормативних документів, що регламентують правові засади формування облікової політики підприємства; - знання галузевих особливостей різних підприємств та ступінь їх впливу на формування облікової політики; - знання принципів і факторів, що впливають на формування облікової політики підприємства; - знання основних елементів облікової політики; зміст, недоліки та переваги альтернативних методів оцінки та обліку окремих видів активів, зобов'язань, доходів, витрат і фінансових результатів; - знання умов та способів внесення змін в облікову політику підприємства; - вміння вільно застосовувати набуті теоретичні знання для формування облікової політики підприємства; - вміння складати наказ про облікову політику підприємства; - вміння обґрунтовувати економічну доцільність та оптимальність обраного варіанту обліку і прогнозувати наслідки прийнятого рішення; - вміння оцінювати вплив облікової політики на показники фінансової звітності підприємства, проводити оцінки його фінансового стану і ділової активності. У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання: ПР33 Визначати сутність об’єктів облікової політики підприємства та розуміти їх роль і місце в господарській діяльності.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: – пререквізити: Фінансовий облік І, Фінансовий облік ІІ – кореквізити: Виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Розглядаються сутність, мета і завдання облікової політики, порядок формування облікової політики щодо окремих об’єктів бухгалтерського обліку на підприємствах різних видів економічної діяльності. Теоретичний матеріал навчальної дисципліни розділено на 11 тем, які розкривають основні аспекти організації формування облікової політики підприємства, вибір елементів облікової політики за окремими об’єктами бухгалтерського обліку та фінансової звітності, механізм внесення змін до облікової політики підприємства
Опис: Облікова політика: поняття, склад та зміст основних її елементів. Зміст, структура і порядок складання Наказу про облікову політику підприємства. Облікова політика як інструмент управління бухгалтерським обліком. Порядок формування та документування облікової політики. Організаційно-технічна складова облікової політики. Облікова політика в частині необоротних активів підприємства. Порядок формування облікової політики щодо оборотних активів. Порядок формування облікової політики щодо доходів, витрат та зобов’язань. Облікова політика підприємства щодо узагальнення даних для складання звітності. Зміни в обліковій політиці та порядок їх відображення в обліку і звітності. Аудит ефективності облікової політики підприємства в системі управлінського обліку.
Методи та критерії оцінювання: - поточний контроль (30%): усне опитування, виконання практичних завдань, тестовий контроль у ВНС; - підсумковий контроль (70%): екзамен (письмова та усна компонента)
Критерії оцінювання результатів навчання: - Поточний контроль (30%): усне опитування, робота на практичному занятті. - Підсумковий контроль (70%): іспит (письмова та усна компонента)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: - Облікова політика підприємств: навч. посіб. / В.А. Кулик, З.М. Левченко. – К: Видавництво “SBA-print”, 2021. – 238 с. - Облікова політика підприємств: навч. посіб. / Н.Л. Правдюк, Л.В. Коваль, О.В. Коваль. – К: ЦУЛ, 2020. – 647 с. - Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. № 996-ХІV [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/996-14. - Методичні рекомендації Міністерства фінансів України «Щодо облікової політики підприємства»: Наказ Мінфін від 27.6.2013 № 635. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dtkt.com.ua/show/2cid010244.htm - Методичні рекомендації щодо складання розпорядчого документа про облікову політику підприємства: Наказ Міністерства аграрної політики України від 17.12.2007 р. № 921 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua-info.biz/legal/basexw/ua-ememvt.htm - Національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).