Методологія стратегічного фінансового контролінгу
Спеціальність: Фінанси, банківська справа та страхування
Код дисципліни: 8.072.00.M.025
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Фінанси
Лектор: кандидат економічних наук, професор Партин Г.О
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей:
інтегральної компетентності :
- Здатність продукувати інноваційні наукові ідеї, оволодіти методологією наукової та педагогічної діяльності, вирішувати комплексні проблеми в процесі інноваційно-дослідницької та професійної діяльності, проводити оригінальні наукові дослідження у сфері фінансів, банківської справи та страхування на міжнародному та національному рівнях.
спеціальних (фахових) компетентностей:
1. ФК02. Розуміння мети і завдань стосовно стану фінансів підприємств і проблеми їх санації; основних завдань та навичок щодо сутності та групування основних видів санації фінансів підприємств; бачення стосовно розроблення концепції управління санацією підприємств, що реалізується за допомогою спеціальних методів, відповідних методик розрахунків, моделей тощо, шляхом визначення ймовірності виникнення проблемних ситуацій з урахуванням основних законів їх розвитку.
2. ФК04. Грунтовне оволодіння навичками моделювання фінансових рішень в умовах невизначеності при виникненні різнопланових фінансово-економічнох ситуацій з непрогнозованою динамікою фінансових результатів на основі застосування економіко-математичних методів і моделей; навичками раціонального відбору результативних фінансових рішень, одержаних в процесі моделювання, які підпорядковувались би критеріям оптимальності і досягались би строго ефективними фінансовими операціями.
3. ФК05. Грунтовне розуміння методів, приципів, підходів, інструментів стратегічного фінансового контролінгу в межах парадигми неокласичної та інституційної економіки.
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
знати: теоретичні, методологічні та практичні аспекти формування системи стратегічного фінансового контролінгу, зокрема принципи, завдання, форми, методи та інструменти стратегічного фінансового контролінгу як системи інформаційної підтримки конкурентної стратегії організації в межах парадигми неокласичної та інституційної економіки, особливості впливу інтересів сейкхолдерів на формування системи стратегічного контролінгу, методи стратегічного управління витратами, калькулювання за видами діяльності та його використання для визначення прибутковості клієнтів, роль стратегічного фінансового контролінгу у підвищенні продуктивності та управлінні якістю діяльності, структурні елементи збалансованої системи фінансових та нефінансових показників та її використання при формуванні стратегії розвитку організації.
уміти: ідентифікувати стратегічні завдання розвитку організації для забезпечення конкурентих переваг на ринку; організувати систему стратегічного фінансового контролінгу та сформувати її обліково-аналітичне забезпечення з врахуванням інтересів стейкхолдерів; розробити збалансовану систему показників діяльності організації; використовувати інструменти та методи стратегічного фінансового контролінгу для покращення фінансових результатів та фінансового стану корпорації; здійснювати контролінг процесів реалізації інвестиційних управлінських рішень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит:
- кореквізит: моделювання фінансових рішень в умовах невизначеності;
Короткий зміст навчальної програми: У навчальній дисципліні «Методологія стратегічного фінансового контролінгу» розглядаються теоретичні, методологічні та практичні аспекти формування системи стратегічного фінансового контролінгу, зокрема принципи, завдання, форми, методи та інструменти стратегічного фінансового контролінгу як системи інформаційної підтримки конкурентної стратегії організації в межах парадигми неокласичної та інституційної економіки, особливості впливу інституційного середовища та інтересів сейкхолдерів на формування системи стратегічного контролінгу, методи стратегічного управління витратами, калькулювання за видами діяльності та його використання для визначення прибутковості клієнтів, роль стратегічного фінансового контролінгу у підвищенні продуктивності та управлінні якістю діяльності, структурні елементи збалансованої системи фінансових та нефінансових показників та її використання при формуванні стратегії розвитку організації, набуття практичних навиків розв’язання проблем інноваційного характеру в процесі організації та здійснення стратегічного контролінгу фінансово-економічної діяльності організації.
.
Опис: Сутність, мета, методи та види контролінгу. Стратегічний фінансовий контролінг як система інформаційної підтримки конкурентної стратегії підприємства в турбулентному економічному середовищі. Інституційне середовище формування системи стратегічного фінансового контролінгу. Врахування інтересів груп економічного впливу в системі стратегічного фінансового контролінгу. Організаційні аспекти формування системи стратегічного фінансового контролінгу. Методи стратегічного управління витратами у системі стратегічного фінансового контролінгу. Система калькулювання за видами діяльності та її використання для управління витратами і прибутковістю клієнтів у стратегічному фінансовому контролінгу. Роль стратегічного фінансового контролінгу у підвищенні продуктивності та управлінні якістю діяльності. Фінансові показники оцінювання діяльності в стратегічному фінансовому контролінгу. Збалансована система показників та її використання для розробляння стратегії організації
Методи та критерії оцінювання: Методи контролю знань та умінь здобувача при вивченні дисципліни включають:
1.Поточний контроль роботи здобувача:
Спібесіда з проблемних питань стратегічного фінансового контролінгу, Усне опитування та тестування здобувачів освіти (аспірантів) на лекційних і практичних заняттях, виступи при обговоренні проблемних завдань, правильність методики виконання практичних завдань, оцінка активності під час роботи у малих групах, участі у дискусіях, оцінювання правильності здійснених розрахунків і обгрунтованості висновків за результатами досліджень практичних аспектів стратегічного фінансового контролінгу, здатності аргументовано представляти результати досліджень під час захисту виконаних робіт у присутності інших здобувачів освіти. Виконання тестових завдань за темами курсу у ВНС . Письмова робота і усна компонента на екзамені. Підготовка і захист наукового реферату згідно варіанту завдання. Виконання тестових завдань за темами курсу.
Підготовка і захист наукового реферату згідно варіанту завдання.
2. Підсумковий контроль: Складання екзамену (письмової та усної компонент)
Письмова компонента:
Завдання 1-го рівня – тести;
Завдання 2-го рівня – тести;
Завдання 3-го рівня – творчі теоретико-аналітичні завдання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль – 40 балів, у тому числі:
- Доповіді здобувача щодо вирішення проблемних питань стратегічного фінансового контролінгу, виконання практичних завдань в процесі роботи аспіранта на практичних заняттях – 10 балів
-Виконання тестових завдань за темами курсу – 5 балів;
- Підготовка і захист наукового реферату згідно варіанту завдання – 25 балів
Екзаменаційний контроль – 60 балів, у тому числі:
-письмова компонента – 50 балів;
- усна компонента – 10 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Аранчій В.І. Фінансовий менеджмент: навч. посібник. /В.І. Аранчій , О.О. Томілін, Л.О. Дорогань-Писаренко. РВВ ПДАУ, 2021. - 300 с.
2. Партин Г.О. – Фінансовий менеджмент: підручник. / Г.О. Партин, Н.Є. Селюченко. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. – 388 с.
3. Фінансовий менеджмент: Підручник. / В.М. Шелудько; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. 2-ге вид., стер. — К.: Знання, 2013. — 375 с.
4. Школьник І. О. Фінансовий менеджмент : навч. посіб. / І. О. Школьник. –К. : Ліра-К, 2015.–301 с.
8. Методичне забезпечення
1. Робоча програма навчальної дисципліни «Методологія стратегічного фінансового контролінгу».
2. Конспекти лекцій та їх презентації з дисципліни.
3.Тестові завдання за кожною темою.
5. Питання до екзамену, екзаменаційні білети.
6. Методологія стратегічного фінансового контролінгу: Методичні рекомендації до практичних та семінарських занять з дисципліни “Методологія стратегічного фінансового контролінгу” для аспірантів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» денної та заочної форм навчання / Укл.: Г. О. Партин – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2022р. – 20с.
7. Методологія стратегічного фінансового контролінгу: Методичні рекомендації до виконання самостійної роботи з дисципліни “Методологія стратегічного фінансового контролінгу” для аспірантів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» денної та заочної форм навчання / Укл.: Г. О. Партин – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2020р. – 12с.
11. Віртуальне навчальне середовище дисципліни «Методологія стратегічного фінансового контролінгу». – Режим доступу: https://vns.lpnu.ua/course/view.php?id=524
9. Інформаційні ресурси
1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України
28 червня 1996 р. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon.rada.gov.ua.
2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. №436-ІV [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.
3. Витрати: [Електронний ресурс]: Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16: затв. М-вом фінансів України 20 жовтня 1999 р. : [за станом на 1 січня 2007 р.] // Законодавство України – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua
4. Дохід [Електронний ресурс] : Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua
5. Офіційний веб - сайт Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://smida.gov.ua.
6. Офіційний веб - сайт Державного комітету статистики України- Режим доступу: www, ukrstat. gov.ua
7. Офіційний веб-сайт Верховної Ради України. [Електронний ресурс]. Режим доступу. http://portal.rada.gov.ua
8. Офіційний веб-сайт Міністерства фінансів України. – Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua
9. Офіційний веб-сайт Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. – Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).