Інструментарій та технології управління витратами підприємств
Спеціальність: Менеджмент
Код дисципліни: 8.073.00.M.030
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Зовнішньоекономічна та митна діяльність
Лектор: К.е.н., доцент Адамів Марта Євгенівна
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування та розвиток у аспірантів компетентностей:
Інтегральної:
Здатність продукувати інноваційні наукові ідеї, оволодіти методологією наукової та педагогічної діяльності, вирішувати комплексні проблеми в процесі інноваційно-дослідницької та професійної діяльності, виконувати оригінальні наукові дослідження у сфері менеджменту на міжнародному та національному рівнях.
Фахових:
1. Глибинні знання теоретико-прикладних засад різних видів та сфер менеджменту.
2. Уміння здійснювати кількісне та якісне оцінювання і прогнозування різних економічних явищ та процесів у сфері менеджменту.
Результати навчання: Результати навчання даної дисципліни деталізують такі програмні результати навчання:
Знання:
1. Здатність продемонструвати глибинні знання вітчизняного і зарубіжного наукового доробку та практичного досвіду у сфері менеджменту.
2. Здатність продемонструвати глибинні знання теоретико-прикладних засад широкого спектру різновидів та сфер менеджменту.
3. Здатність продемонструвати глибинні знання історичних та сучасних концептуально-методологічних та методичних засад менеджменту.
Уміння:
1. Застосовувати одержані знання з різних предметних сфер менеджменту для формулювання та обґрунтування нових теоретичних положень і практичних рекомендацій у конкретній сфері дослідження.
2. Обирати і застосовувати методологію та інструментарій наукового дослідження при здійсненні теоретичних й емпіричних досліджень у сфері менеджменту.
3. Здійснювати економіко-математичне моделювання та соціально-економічне діагностування різних процесів та об’єктів у сфері менеджменту.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізит: Історичні парадигми та сучасні теорії менеджменту
Кореквізит: Аналітичні та чисельні методи досліджень
Короткий зміст навчальної програми: В межах дисципліни розглядаються сучасні концепції та підходи до управління витратами підприємств; вітчизняна та міжнародна нормативно-правова база управління витратами підприємств; інноваційні напрями типологізації витрат для цілей управління; сучасний інструментарій і технології позамовного та попроцесного калькулювання собівартості продукції підприємств; калькулювання повної та неповної собівартості продукції підприємств; мотивування працівників за економію витрат на підприємствах; діагностування витрат на підприємствах; фінансового забезпечення та зниження витрат діяльності підприємств.
Опис: В межах дисципліни розглядаються сучасні концепції та підходи до управління витратами підприємств; вітчизняна та міжнародна нормативно-правова база управління витратами підприємств; інноваційні напрями типологізації витрат для цілей управління; сучасний інструментарій і технології позамовного та попроцесного калькулювання собівартості продукції підприємств; калькулювання повної та неповної собівартості продукції підприємств; мотивування працівників за економію витрат на підприємствах; діагностування витрат на підприємствах; фінансового забезпечення та зниження витрат діяльності підприємств.
Методи та критерії оцінювання: • Поточний контроль (40 балів): усне експрес-опитування (5 балів); письмове розв’язання тестових вправ та задач (5 балів); доповіді та презентації (10 балів); індивідуальне науково-дослідне завдання (20 балів).
• Екзаменаційний контроль (60 балів): письмова компонента (40 балів) та усна компонента (20 балів).
Критерії оцінювання результатів навчання: Семестровий контроль проводиться у формі екзамену, що передбачає письмову (розв’язання екзаменаційного білету у вигляді тестових завдань, теоретичних запитань та задачі) та усну (відповіді на усні запитання) компоненти.
Поточний контроль проводиться у формі усного експрес-опитування, письмового розв’язання ситуаційних вправ та задач, оцінювання публічних доповідей та презентацій, виконання індивідуального науково-дослідного завдання.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: Оцінювання результатів навчання та досягнень студента здійснюється відповідно до інституційної 100-бальної шкали:
88-100 балів – атестований з оцінкою «відмінно»;
71-87 балів – атестований з оцінкою «добре»;
50-70 балів – атестований з оцінкою «задовільно»;
26-49 – «не атестований»;
00-25 балів – «не атестований» – оцінка «незадовільно».
Рекомендована література: 1. Данилко, В.К., Кушніренко, О.М. & Марченко К.С. (2019). Управління витратами. Київ: Каравела.
2. Кузьмін, О.Є. & Данилюк, М.О., ред. (2017). Управління витратами. Івано-Франківськ: Симфонія форте
3. Кузьмін, О.Є., Мельник, О.Г. & Когут, У.І. (2014). Управління витратами на підприємствах. Львів: Видавництво Львівської політехніки.
4. Кузьмін, О.Є., Мельник, О.Г., Петришин, Н.Я., Адамів, М.Є. & Чиркова, Ю.Л. (2020). Бюджетування та оподаткування зовнішньоекономічної діяльності. Львів: Растр-7.
5. Мякота В. Себестоимость продукции: от выпуска до реализации / В. Мякота. – 2-е изд., перер. и допол. - Х.: Фактор, 2003. – 268 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).