Створення локальних геодезичних мереж

Спеціальність: Геодезія та землеустрій
Код дисципліни: 8.193.00.M.045
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Геодезія
Лектор: д.т.н. Перій С.С.
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою та основним завданням дисципліни є поглиблення теоретичних знань та практичних умінь зі створення і побудови спеціальних локальних опорних геодезичних мереж.
Завдання: Розвити філософські та мовні компетентності, закріпити дослідницькі навики шляхом реалізації конкретного наукового завдання, яке буде сприяти виконанню задач докторської дисертації.
Результати навчання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у аспірантів наступних необхідних результатів навчання: – здатність продукувати інноваційні наукові ідеї, оволодіти методологією наукової та педагогічної діяльності, вирішувати комплексні проблеми в процесі інноваційно-дослідницької та професійної діяльності, проводити оригінальні наукові дослідження у сфері геодезії та міжнародному та національному рівні; – глибинні знання в галузі геодезії та геодезичної метрології, фотограмметрії, кадастру та землеустрою, картографії та дистанційного зондування; – здатність застосовувати професійно-профільовані знання й практичні навички для розв’язання типових і спеціальних задач спеціальності, а також вибору технічних засобів для їх виконання; – здатність використовувати знання й уміння для розвитку апріорної оцінки точності та вибору технологій проектування і виконання прикладних професійних завдань; – застосування фахової термінології в усній та письмовій формах рідною чи іноземною мовами; – вміння програмувати та володіння навичками роботи з комп’ютером для вирішення прикладних професійних задач, застосовувати сучасні ГІС для вирішення задач галузі; – здатність використовувати та проваджувати новітні технології, брати участь в модернізації та реконструкції обладнання, пристроїв, систем та комплексів, зокрема з метою підвищення їх ефективності та точності; – здатність продемонструвати глибинні знання вітчизняного та зарубіжного наукового доробку та теоретико-прикладних засад принаймні в одній з областей геодезії та землеустрою: геодезія, картографія, землеустрій та кадастр, оцінка землі та нерухомості майна; геоінформакційні системи і технології, фотограмметрія та дистанційне зондування; – здатність продемонструвати знання новітніх технологій, формулювати та вдосконалювати важливу дослідницьку задачу та для її вирішення збирати необхідну інформацію та формулювати висновки, які можна захищати в науковому контексті; – інтегрувати та застосовувати одержані знання з різних міжпредметних сфер у процесі розв’язання теоретико-прикладних завдань у конкретній області досліджень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: Геодезія Супутні і наступні навчальні дисципліни: Метрологічні дослідження та перевірки геодезичних приладів
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна «Створення локальних геодезичних мереж» призначена для аспірантів, що претендують на здобуття вченого ступеня «Доктор філософії за спеціальністю «Геодезія та землеустрій» Найбільший обсяг інформації в геодезії отримують з вимірювань що здійснюють як традиційними так і новими сучасними приладами і системами. Якість цих вимірювань забезпечує точність виконання геодезичних робіт і базується на єдності вимірювань. Створення локальних геодезичних мереж по своєму характеру і завданню є специфічною задачею для конкретного випадку. На процес створення таких мереж впливають багато факторів, які потребують інженерного розв’язку та прийняття рішень. В основному такі мережі створюються для моніторингу небезпечних об’єктів, для прикладу атомних та гідро, гідроакомулючих станцій, колайдерів, нафто і газопроводів тощо. У залежності від топографії району, точності моніторингу, впливу зовнішнього середовища та економічності, створення таких мереж накладає на вишукування, проектування та побудову певні обмеження і критерії. Дисципліна «Створення локальних геодезичних мереж» ставить на меті навчити інженерного мислення та прийняття рішень під час проектування, створення локальних геодезичних мереж.
Опис: 1. Спеціальні, локальні геодезичні мережі їх завдання та принципи створення. Планові геодезичні мережі для моніторингу об’єктів. 2. Висотні геодезичні мережі. Принципи проєктування нівелірних мереж. 3. Теорія та дослідження точності одностороннього тригонометричного нівелювання в сучасних умовах. 4. Дослідження точності способів тригонометричного нівелювання. 5. Дослідження способів визначення вертикальної рефракції. 6. Дослідження підвищення точності геометричного нівелювання. Застосування двостороннього геометричного нівелювання для врахування атмосферних впливів. 7. Опрацювання та аналіз результатів спостережень на локальних геодезичних мережах.
Методи та критерії оцінювання: Для контролю результатів навчання аспірантів у процесі поточного та семестрового контролю передбачено наступні методі: поточний контроль за виконанням завдань на лабораторних заняттях та їх захист, участь у підготовці та презентації групового дослідження, письмовий контрольний захід.
Критерії оцінювання результатів навчання: 1
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова 1. Баран П. І. Тригонометричне нівелювання в інженерно-геодезичних роботах / П. І. Баран, Ф. Ф. Соловйов, В. Я. Чорноконь. – К.: Укргеодезкартографія, 1996. – 130 с. 2. Большаков В. Д. Практикум по теории математической обработки геодезических измерений / В. Д. Большаков, Ю. И. Маркузе. – М. : Недра, 1984. – 352 с 3. Основи математичного опрацювання геодезичних вимірювань / [Зазуляк П. М., Гавриш В. І., Євсеева Е. М., Йосипчук М. Д.]. – Львів: Растр-7, 2007. – 408 с. 4. Третяк К., Сідоров І. Оптимізація побудови геодезичної мережі Дністровської ГАЕС супутниковими радіонавігаційними технологіями / К. Третяк, І. Сідоров. // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва.– 2005. – No 10 – С. 207-219. 5. Третяк К. Р. Розроблення методики розрахунку надійності активних моніторингових геодезичних мереж / К. Р. Третяк, І. Р. Савчин. // Вісник геодезії. і картографії. – 2013. – No 1. – С. 5-10. Допоміжна 1. Учет атмосферных влияний на астрономо-геодезические измерения / [Островский А. Л., Джуман Б. М., Заблоцкий Ф. Д., Кравцов Н. И.]. – М.: Недра, 1990. – 235 с. 2. Tretyak K. Complex High Accuracy Satellite and Field Measurements of Horizontal and Vertical Displacements of Control Geodetic Network on Dniester Hydroelectric Pumped Power Station (HPPS) / K. Tretyak, S. Periy, I. Sidorov, L. Babiy. // Geomatics and Environmental Engineering. - vol. 9. - no. 1. – 2015. - pp. 83–96. 3. Тревого І.С., Денисов О.М. Віват А.М. Купко В.С., Самойленко О.М. Створення та еталонування Яворівського взірцевого лінійного геодезичного базису із застосуванням новітніх технологій//Метрологія та вимірювальна техніка. -.-No2.-с. 87-91. 4. Тревого І.С., Савчук С.Г.,Денисов О.М., Двуліт П.І., Волчко П.І. Науковий геодезичний полігон для метрологічної атестації геодезичних приладів та технологій//Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. -2005.-с. 33-42.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).