Вибрані питання теоретичної геодезії
Спеціальність: Геодезія та землеустрій
Код дисципліни: 8.193.00.M.038
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Вища геодезія та астрономія
Лектор: проф.Савчук Степаг Григорович
Семестр: 4 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни аспірант повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання:
1. Уміння спілкуватись діловою науковою та професійною мовою, застосовувати різні стилі мовлення, методи і прийоми спілкування, демонструвати широкий науковий та професійний словниковий запас.
2. Уміння застосовувати сучасні інформаційно-комунікаційні інструменти і технології для забезпечення ефективних наукових та професійних комунікацій.
3. Здатність самостійно проводити наукові дослідження та приймати рішення.
4. Здатність формулювати власні авторські висновки, пропозиції та рекомендації.
5. Здатність усвідомлювати та нести особисту відповідальність за одержані результати дослідження.
6. Здатність підготувати та успішно захистити дисертаційну роботу на основі власних досліджень.
Результати навчання: Результати навчання даної дисципліни деталізують такі програмні результати навчання:
1. Здатність продемонструвати глибинні знання вітчизняного і зарубіжного наукового доробку та теоретико-прикладних засад принаймні в одній з областей геодезії та землеустрою: геодезія; картографія; землеустрій та кадастр; оцінка землі та нерухомого майна; геоінформаційні системи і технології; фотограмметрія та дистанційне зондування.
2. Здатність продемонструвати знання новітніх технологій, формулювати та вдосконалювати важливу дослідницьку задачу, для її вирішення збирати необхідну інформацію та формулювати висновки, які можна захищати в науковому контексті.
3. Здатність продемонструвати розуміння впливу технічних рішень в суспільному, соціальному, екологічному, економічному контексті та управління проектами.
4. Здатність продемонструвати достатні знання іноземної мови, необхідні для усного та письмового представлення результатів наукових досліджень, ведення фахового наукового діалогу, повного розуміння іноземних наукових текстів.
7. Поєднувати теорію і практику, а також приймати рішення та виробляти стратегію діяльності для вирішення завдань спеціальності (спеціалізації) з урахуванням загальнолюдських цінностей, суспільних, державних та виробничих інтересів.
8. Застосовувати одержані знання з різних предметних сфер геоматики для формулювання та обґрунтування нових теоретичних положень і практичних рекомендацій у конкретній області дослідження.
9. Інтегрувати та застосовувати одержані знання з різних міжпредметних сфер у процесі розв’язання теоретико-прикладних завдань у конкретній області дослідження.
10. Обирати і застосовувати методологію та інструментарій наукового дослідження при здійсненні теоретичних й емпіричних досліджень у сфері геодезії та землеустрою.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Сучасні методи і технології геодезії та землеустрою
Системи позиціонування і навігації в геодезії
Короткий зміст навчальної програми: Комплексне вивчення сучасних геодезичних референцних систем координат на основі використання технологій космічної геодезії.
Опис: Сучасні системи відліку в космічній геодезії. Загальна характеристика та особливості.
Геодезичні референцні системи координат у класичній геодезії та їх реалізації.
Референцна система координат: сучасна концептуальна схема. Загальноземна референцна система та її реалізації.
Загальносвітова, європейська та національна мережі супутникових GNSS станцій.
Концепція та реалізація вертикальної референцної системи.
Створення висотної системи на основі сучасних GNSS технологій та моделей квазігеоїда.
Швидкості зміни координат станцій супутникових спостережень та геофізичні моделі руху тектонічних плит.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: оцінювання практичних завдань.
Підсумковий контроль: залік.
Критерії оцінювання результатів навчання: Здобувачі повинні опрацювати 3 практичні роботи. Загальна кількість балів -40. Критерії оцінювання кожної з практичних робіт: максимальна кількість балів виставляється за глибокі та міцні знання навчального матеріалу, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їх взаємозв’язку і розвитку, чітко, лаконічно, послідовно відповідати на поставлені питання, вміння застосовувати теоретичні положення при розв’язанні практичних задач; мінімальна кількість балів виставляється за слабкі знання навчального матеріалу, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності його викладення за слабке застосування теоретичних положень при розв’язанні практичних задач.
Форма заліку – письмово-усна. Білет заліку складається із 4 завдань: двох теоретичних питань, однієї задачі та завдання з аналізу часового ряду. Завдання оцінюються 5, 10, 10, та 10 балів відповідно. Додатково від 0 до 5 балів студент отримує за усне опитування. Всього за залік можна отримати від 0 до 60 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Савчук С.Г. Вища геодезія. Житомир: ЖДТУ, 2005. -315 с.
2. Марченко О.М. Референцні системи в геодезії: навч. посібник/О.М.Марченко, К.Р.Третяк, Н.П.Ярема. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. -216 с.
3. Boucher, C. Memo: Specifications for reference frame fixing in the analysis of a EUREF GPS campaign / C. Boucher, Z. Altamimi. http://etrs89.ensg.ign.fr/memo-V8.pdf
4. EPN: Європейська перманентна мережа. http://www.epncb.oma.be/
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).