Автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту

Спеціальність: Пожежна безпека
Код дисципліни: 7.261.01.O.002
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Будівельні конструкції та мости
Лектор: доцент, к.т.н., доцент Гаврилко Олександр Андрійович
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета дисципліни: формування у студентів здатності творчо мислити, вирішувати складні проблеми інноваційного характеру й приймати продуктивні рішення у сфері цивільного захисту з використанням автоматичних систем забезпечення протипожежного захисту.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у студентів необхідних компетентностей: загальні компетентності: ефективно використовувати автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту для попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій, уміти застосовувати знання з теорії автоматичних систем забезпечення протипожежного захисту на практиці; ЗК05. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт; фахові компетентності: можливість розв’язання проблем протипожежного захисту об’єктів різного призначення, здатність вирішувати професійні завдання з урахуванням вимог пожежної безпеки та володіти такими основними професійними компетенціями з пожежної безпеки; ФК10. Здатність оцінювати відповідність вимогам пожежної та техногенної безпеки проектні рішення на влаштування систем протипожежного захисту, автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення пожежі та оповіщення населення.
Результати навчання: Формування у студентів інженерних знань, умінь та сучасних методів що дозволяють ефективно використовувати автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту для ліквідації пожеж, проведенні проведення евакуації людей, протидимного захисту будівель і споруд та попередження вибухів і надзвичайних ситуацій. РН09. Аналізувати, оцінювати протипожежну та аварійно-рятувальну техніку, пожежно-технічне оснащення та надавати рекомендації щодо їх оптимального вибору. РН13. Оцінювати рівень небезпеки під час виникнення пожежі та можливості пожежно-рятувальних підрозділів. РН17. Відшуковувати необхідну інформацію у науково-технічній літературі, базах даних та інших джерелах, аналізувати і оцінювати наявну інформацію.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: • Промислова та пожежна автоматика; • Пожежна профілактика технологічних процесів. Кореквізити: Пожежна безпека об’єктів підвищеної небезпеки. Державне регулювання цивільного захисту та моніторинг надзвичайних ситуацій.
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна «Автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту» є нормативною дисципліною, що включається в навчальні плани як самостійна дисципліна обов’язкового вибору. Обсяг навчального часу для вивчення дисципліни «Автоматичні системи забезпечення протипожежного захисту» визначений державними вимогами (спільний наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.10.2010 року, № 969/922/216 «Про організацію та вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у вищих навчальних закладах України») і складає 180 академічних годин (6,0 кредитів EСTS), з яких 90 години відведено на аудиторні заняття, 90 годин – самостійна робота студентів. Форма підсумкового контролю знань – екзамен. Завдання вивчення дисципліни передбачає засвоєння студентами новітніх теорій, методів і технологій з використання автоматичних систем забезпечення протипожежного захисту, визначення необхідності, виду і параметрів автоматичних систем протипожежного захисту, розробка автоматичних систем для забезпечення протипожежного захисту персоналу, населення, матеріальних та культурних цінностей в умовах НС.
Опис: Організація забезпечення пожежної безпеки в Україні. Принципи побудови та алгоритм функціонування приладів управління автоматичними системами протипожежного захисту. Організація роботи по впровадженню і експлуатації автоматичних систем забезпечення протипожежного захисту. Заходи та засоби системи попередження пожежі на підприємствах галузі. Порядок перевірки систем пожежної автоматики. Особливості перевірки автоматичних систем водяного пожежогасіння. Перевірка проектів автоматичних систем протипожежного захисту на відповідність вимогам нормативних документів. Система централізованого пожежного спостерігання. Системи оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей. Системи протидимного захисту та підпору повітря. Установки ліфтові. Правила облаштування та застосування ліфтів для транспортування пожежних підрозділів у будинках та спорудах. Система диспетчеризації СПЗ призначених для протипожежного захисту будинків, споруд. приміщень та устаткування різного призначення. Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення. Локальні автоматизовані системи протипожежного захисту. Протипожежний захист будинків підвищеної поверховості. Автоматичні системи попередження вибухів. Структура автоматизованої системи пожежовибухобезпечності об'єкта.
Методи та критерії оцінювання: Письмові звіти з практичних робіт оформлюються у вигляді звітів або рефератів, усне опитування проводиться шляхом евристичних бесід, оцінка за виконану контрольну роботу, оцінка за екзамен у письмово(тест) та усній формі.
Критерії оцінювання результатів навчання: • письмові звіти з практичних робіт, усне опитування, контрольна робота (загалом - 20%) • екзамен у письмово/усній формі (80%)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Кодекс цивільного захисту України [Текст]. К.:ПАЛИВОДА А.В., 2013. 132 с. 2. ДСТУ 2272:2006. Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять [Текст]. Чинний з 2006. Київ: Національний Стандарт України; К.:Вид-во стандартів. 32 с. 3.ДБН В.2.5-56:2014. Системи протипожежного захисту, Чинний з 2015. Київ:Мінрегіон України; 194 с. 4.НАПБ Б.07.016-2001. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об’єктів. 5.НАПБ Б.01.004-2000. Правила технічного утримування установок пожежної автоматики. 6.ДНАОП 0.00-1.32-01. Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок. 7.IN EN 54TI-12. Системи пожежної сигналізації. 8.ДСТУ EN 54-1:2003 „Системи пожежної сигналізації. Частини 1-5. [Текст.] /Держспоживстандарт України. Офіц. вид. К.:Держспоживстандарт України, 2003. 164 с. 9.ДБН В.2.5-76:2014. Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення. 46 с. 10.Наказ МВС України від 30.12.2014 №1417 „Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні”, К.:МВС України, 2015. 62 с. 11. Автоматичний протипожежний захист об’єктів. Частина 3:посібник /Укладачі: О.А. Дерев’янко, В.В. Христич, С.М. Бондаренко, М.М. Мурін, О.А. Антошкін. Х.: НУЦЗУ, 2014. 282 с. 12. https://www.dsns.gov.ua//. 13. https://idundcz.dsns.gov.ua/.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).