Технології опрацювання матеріалів аерознімання
Спеціальність: Аерознімання з безпілотних літальних апаратів
Код дисципліни: 7.193.08.E.016
Кількість кредитів: 7.00
Кафедра: Фотограмметрія та геоінформатика
Лектор: старший викладач Грицьків Назар Зенонович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у студентів необхідних компе-тентностей:
Інтегральна компетентність (ІК): Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми під час професійної діяльності у сфері геодезії та землеустрою або у проце-сі навчання, що передбачає застосування теоретичних знань для вивчення супутніх освітніх програм.
Спеціальні компетентності професійного спрямування (СК):
СК1.1. Знання наукових понять, теорій і методів, необхідних для розуміння принципів роботи та функціонального призначення сучасного спеціалізованого програмного забезпечення та устатку-вання для аерознімання з БПЛА.
СК1.2. Використання відповідної термінології та форм вираження у сфері аерознімальних робіт з безпілотних літальних апаратів.
СК1.3. Виконання аерознімання з БПЛА та аналіз геопросторових даних у польових та камераль-них умовах.
СК1.5. Централізований збір, зберігання, накопичення і опрацювання цифрових топографічних даних в межах держави.
Результати навчання: РН04. Будувати і досліджувати концептуальні, математичні і комп’ютерні моделі об’єктів і процесів, застосовувати їх для створення інновацій у сфері геодезії та землеустрою.
РН08. Розробляти і керувати проєктами з урахуванням технологічних умов та вимог щодо управління виробництвом у сфері геодезії та землеустрою та з дотичних міждисциплінарних напрямів, з урахуванням економічних, соціальних, екологічних і правових аспектів; готувати технічні завдання, заявки на фінансування проєктів, здійснювати планування робіт, планувати ресурси і керувати ними.
РН09. Розробляти і впроваджувати заходи з оперативного та перспективного управління, прогнозування і планування геодезичного, картографічного та землевпорядного виробництва з урахуванням наявних ресурсів та часових обмежень.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Геодезія в природокористуванні, Референцні системи в геодезії, Землевпорядне проектування, Геоматика та дистанційні методи дослідження території, Професійна та цивільна безпека, Інфраструктура геопросторових даних, Проектування та виконання аерознімання з БПЛА, Практика за темою магістерської кваліфікаційної роботи
Короткий зміст навчальної програми: Навчальна дисципліна “Технології опрацювання матеріалів аерознімання” є спеціалізова-ним курсом для студентів освітньої програми "Аерознімання з безпілотних літальних апаратів" на освітньому рівні магістра і охоплює питання застосування фотограмметричних технологій опрацювання даних аерознімання для різних сфер професійної та наукової діяльності. При складанні програми враховувались вимоги до освітньо-професійної програми, передбачені від-повідною кваліфікаційною характеристикою.
Значну увагу приділено способам та методам фотограмметричного опрацювання даних аерофотознімання на сучасних цифрових фотограмметричних станціях оснащених професій-ним програмним забезпеченням.
Опис: Геометричні та фізичні основи аерозображень місцевості та їх основні характеристики. Побудова моделі місцевості за поодиноким аерознімком. Побудова моделі місцевості за парою знімків. Основи цифрової фотограмметрії. Методи автоматичної ідентифікації образів у цифровій фотограмметрії. Технології цифрової фотограмметрії. Цифрові фотограмметричні станції. Дешифрування аерознімків. Опрацювання даних авіаційного лазерного сканування.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль за виконанням завдань на лабораторних заняттях.
Захист лабораторних робіт. Виконання і захист розрахунково-графічних робіт. Екзаменаційний контроль (письмова та усна компоненти).
Критерії оцінювання результатів навчання: Поточний контроль: Лабораторна робота 1 - 7 балів, Лабораторна робота 2 - 7 балів, Лабораторна робота 3 - 7 балів, Лабораторна робота 4 - 7 балів, РГР 1 - 6 балів, РГР 2 - 6 балів.
Екзаменаційний контроль: Письмова компонента - 50 балів, усна компонента - 10 балів.
Разом за дисципліну - 100 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Навчально-методичне забезпечення
1. Визначення координат точок об’єкта місцевості за поодиноким аерознімком. // метод. вказівки. Укл.: Грицьків Н., - Львів, НУ «ЛП», 2023, електронний ресурс.
2. Побудова маршрутної аеротріангуляції. // метод. вказівки. Укл.: Грицьків Н., - Львів, НУ «ЛП», 2023, електронний ресурс.
3. Створення ортофотозображення у програмі PIX4D. // метод. вказівки. Укл.: Глотов В.М., Гуніна А.В. - Львів, НУ «ЛП», 2020, електронний ресурс.
4. Автоматична класифікація хмари точок авіаційного лазерного сканування. Укл.: Гриць-ків Н., - Укл.: Бабушка А.В, Поліщук Б.В., - Львів, НУ «ЛП», 2018, електронний ресурс.
5. Аналітичне розв’язання прямої фотограмметричної задачі за стереознімками. // метод. вказівки. Укл.: Грицьків Н., - Львів, НУ «ЛП», 2023, електронний ресурс.
6. Аналітичне розв’язання подвійної оберненої фотограмметричної задачі за стереознімка-ми наближеним способом. // метод. вказівки. Укл.: Грицьків Н., - Львів, НУ «ЛП», 2023, електронний ресурс.
Рекомендована література
Базова
1. Дорожинський О.Л. Фотограмметрія та дистанційне зондування. Книга 1. Підручник.-Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2019.-176с.
2. Дорожинський О.Л. Тукай Р. Фотограмметрія. Підручник. – Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2008. - 332с.
3. Бабушка А. В., Бурштинська Х. В. Авіаційне лазерне сканування: навчальний посібник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2019. – 114 c.
Допоміжна
1. Дорожинський О.Л. Основи фотограмметрії. Підручник.-Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2003.-214с.
Інформаційні ресурси
1. http://geosystema.net/digitals/book/digitals-book.pdf Федоров Д. Digitals - Использование в гео-дезии, картографии и землеустройстве, 2015. – 354 с.
2. http://www.geoguide.com.ua/basisdoc/basisdoc.php?part=tgo&art=3101 Основні положення створення топографічних планів масштабів 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500.
3. http://www.terrasolid.com/guides/user_guides.php - інструкції з використання модулів для опрацювання даних лазерного сканування.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).