Технологія додатків, реагентів і допоміжних продуктів
Спеціальність: Хімічні технології палива та вуглецевих матеріалів
Код дисципліни: 7.161.05.E.023
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Хімічна технологія переробки нафти та газу
Лектор: доцент, к.т.н. Топільницький Петро Іванович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти фахових компетентностей професійного спрямування:
здатність використовувати професійно-профільні знання і практичні навички для контролю та керування технологічними процесами переробки горючих копалин.
здатність критично аналізувати існуючі хіміко-технологічні процеси та розробляти інноваційні технології переробки горючих копалин.
Результати навчання: - знання механізму дії та область застосування додатків різного призначення;
- знання основи синтезу і технології одержання основних типів додатків;
- визначення області застосування та уміння розробити основні схеми установок для одержання спеціальних нафтопродуктів;
- уміння підбору певного тип додатків, необхідного для одержання товарних нафтопродуктів;
- уміння виправити експлуатаційні властивості нафтопродуктів за допомогою певних додатків;
- уміння проводити лабораторний аналіз бітумів та дослідження можливості їх одержання у лабораторних умовах.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Сучасні технології переробки горючих копалин
Методологія наукових досліджень
Хімія та технологія наноматеріалів
Сучасні технології виробництва базових олив та переробки вуглеводневих газів
Проектування виробництв переробки горючих копалин
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна присвячена вивченню сучасних типів додатків до палив і олив та основ технології їх одержання, основних принципів виробництва нафтових бітумів, розчинників, мастильно-охолоджуючих рідин.
Опис: Додатки до палив. Додатки до олив. Класифікація бітумів та області їх використання. Бітумні емульсії і композиції. Нафтові розчинники. Мастильно-охолоджуючі рідини.
Методи та критерії оцінювання: Лабораторні роботи – захист у письмово-усній формі.
Екзамен – письмово-усна форма.
Критерії оцінювання результатів навчання: письмові звіти з лабораторних робіт - 30,
підсумковий контроль -50 балів
усне опитування 20 балів
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. П. Топільницький, В. Романчук. Технологія додатків, реагентів і допоміжних продуктів. Навч. посібник Видавництво Львівської політехніки. Львів. 2022. – 172 с.
2. Топільницький П.І., Гринишин О.Б., Лазорко О.І., Романчук В.В. Фізико-хімічні та експлуатаційні властивості товарних нафтопродуктів – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2015. – 248 с.
3. Братичак М.М., Гринишин О.Б. Технологія нафти та газу. – Львів: Вид-во НУ «ЛП», 2013.– 180 с.
4. Шищак О.В., Мельник С.Р. Вплив присадок на експлуатаційні властивості олив та палив// Методичні вказівки до лабораторних робіт. - Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2016. - 16 с.
5. Шищак О.В. Методичні вказівки до виконання самостійної роботи з курсу «Технологія додатків, реагентів і допоміжних продуктів» для студентів спеціальності 8.05130105-хімічні технології палива і вуглецевих матеріалів» Львів, вид-во НУ «ЛП», 2015, 14 с.
https://vns.lpnu.ua/enrol/index.php?id=2112
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою:
вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112
E-mail: nolimits@lpnu.ua
Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).