Обробка сигналів і зображень (курсова робота)
Спеціальність: Комп'ютерна інженерія
Код дисципліни: 6.123.03.E.284
Кількість кредитів: 2.00
Кафедра: Спеціалізовані комп'ютерні системи
Лектор: Доцент Євгеній Ваврук
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним
продемонструвати такі результати навчання:
1. Знати теоретичні основи використання алгоритмів ОСЗ.
2. Знати архiтектуру та технічні і конструктивні характеристики сучасних ПОС і ПЛІС.
3. Вміти розраховувати основні параметри вузлів ОСЗ.
4. Вміти вибирати мікропроцесорні компоненти для забезпечення заданих технічних характеристик при проектуванні вузлів ОСЗ.
5. Вміти вибрати та оволодіти навиками використання програмних середовищ для розроблення програмного забезпечення вузлів ОСЗ.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Алгоритми та методи обчислень
Паралельні та розподілені обчислення
Моделювання комп’ютерних систем
Реконфігуровані комп’ютери
Спеціалізовані мікропроцесорні системи
Методи, засоби та технології проектування комп’ютерних систем
Архітектура спеціалізованих комп’ютерних систем
Короткий зміст навчальної програми: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент отримає знання теоретичних основ для вибору та використання апаратних в програмних засобів обробки сигналів і зображень, отримає вміння обчислювати основні характеристики вузлів обробки сигналів і зображень, проектувати блок-схему виконання алгоритму, функціональну схему вузла ОСЗ, отримає вміння використовувати типові апаратно-програмні засоби розроблення та налагодження при проектуванні вузлів ОСЗ, познайомиться з різними засобами розроблення програмного забезпечення та оволодіє інтегрованим середовищем для проектування програмного забезпечення заданого вузла ОСЗ.
Методи та критерії оцінювання: Для оцінки знань студентів передбачається заліковий контроль, який складається з письмової компоненти - правильність і достовірність отриманих результатів та оформлення КР (50 балів) і усної компоненти (50 балів).
Рекомендована література: 1. Ваврук Є. Я. Алгоритми та засоби обробки сигналів: навчальний посібник / Є. Я. Ваврук, О. Л. Лашко, Р. Б. Попович. – Львів: Видавництво «Сполом», 2021. – 240 c.
2. Тотосько О.В. Цифрова обробка сигналів та зображень : навчальний посібник / О.В. Тотосько , П.Д. Стухляк. - Тернопіль : ТНТУ імені Івана Пулюя, 2016. - 132 с.
3. Є. Ваврук , Р. Попович Цифрове опрацювання сигналів та зображень: Алгоритми та реалізація. Навчальний посібник з дисципліни „Проектування комп’ютерних засобів обробки сигналів та зображень” для студентів спеціальностей 7.091501 і 8.091501 "Комп'ютерні системи та мережі", 7.091503 і 8.091503 “Спеціалізовані комп'ютерні системи“ – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2008, 147 с.
4. . Є. Ваврук , О. Лашко Основи обробки сигналів Навчальний посібник з дисципліни “Цифрова обробка сигналів” для студентів базового напряму 6.0915 - “Комп’ютерна інженерія” Вид-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2009 р. 104с.
5. Є. Ваврук, О. Лашко Програмування алгоритмів швидкого перетворення Фур’є//Методичні вказівки до курсовоої роботи
6. Є. Ваврук, О. Лашко Проектування процесора швидкого перетворення Фур’є//Методичні вказівки до курсової роботи.
7. Є.Ваврук, О.Акимишин Проектування процесора швидкого перетворення Фур’є на програмованих логічних інтегральних схемах//Методичні вказівки до курсової роботи.
Обробка сигналів і зображень
Спеціальність: Комп'ютерна інженерія
Код дисципліни: 6.123.03.E.110
Кількість кредитів: 5.00
Кафедра: Спеціалізовані комп'ютерні системи
Лектор: Доцент Євгеній Ваврук
Семестр: 7 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: знати основні поняття цифрової обробки сигналів;
• володіти термінологією, застосовною в даній сфері;
• розрізняти підходи до побудови систем збору, перетворення, відображення, опрацювання, зберігання та передачі даних;
• знати основні операції ЦОС;
• вміти застосувати ключові алгоритми ЦОС;
• використовувати програмні середовища для досліджень та створення моделей, що необхідні в ЦОС;
• вміти співвіднести отримані результати з поставленою метою.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити:
Математичний аналіз,
Основи дискретної математики,
Основи алгоритмізації та програмування.
Короткий зміст навчальної програми: Дана дисципліна призначена для освоєння студентами основних математичних моделей і інформаційних характеристик сигналів, що використовуються при дослідженні систем збору, перетворення, опрацювання, зберігання та передачі даних. Для цього передбачається вивчення основних методів та алгоритмів цифрової обробки сигналів і зображень, здобуття теоретичних знань та практичних навиків, необхідних для виконання проектних робіт в галузі застосування алгоритмів обробки сигналів.
Для досягнення програмних результатів навчання, вивчаються математичні основи опрацювання одновимірних і двовимірних сигналів та ключові алгоритми їх опрацювання. Методи дискретизації, стиску, фільтрації сигналів та засоби, що їх реалізовують викладаються в логічному порядку, згідно послідовності використання в загальних системах.
Викладення теоретичного матеріалу поділено на три логічні блоки: в першому розглядаються сигнали та їх властивості; в другому – лінійні дискретні системи, зокрема, цифрові фільтри; в третьому – цифрові зображення та технології їх обробки. Для здобуття практичних навиків пропонується цикл лабораторних занять, що передбачає ознайомлення із пакетом SCILAB та використання його можливостей для обробки сигналів і зображень.
Методи та критерії оцінювання: Оцінювання знань студентів проводиться відповідно до робочого навчального плану у вигляді семестрового контролю, який проводиться в кінці семестру і включає в себе результати поточного контролю знань студентів, який оцінюється за виконання лабораторних робіт, та контрольного заходу – відповідь на відповідний білет на іспиті. Контрольний захід є обов’язковим видом контролю і проводиться в письмово-усній формі в кінці семестру.
Контрольні запитання поділяються на:
а) прості тестові завдання – вибір так/ні;
б) тестові завдання середнього рівня – вибір з кількох варіантів;
в) тестові завдання вищого рівня – вирішення задач з числовим розв’язком;
г) завдання повного письмового розв’язку – вирішення поставленої задачі.
Рекомендована література: 1.Алгоритми та засоби обробки сигналів: навчальний посібник / Є. Я. Ваврук, О. Л. Лашко, Р. Б. Попович. – Львів: Видавництво «Сполом», 2021. – 240 c.
2.Солонина А.И. Основи цифровой обработки сигналов. 2-е издание. Учебное пособие–БХВ-Петербург, 2005.-753с
3.Айфичер, Эммануил С., Джервис, Барри У. Цифровая обработка сигналов: практический поход, 2-е изд.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом “Вильямс”, 2004. – 992с