Залізнична колія, частина 2

Спеціальність: Залізничні споруди та колійне господарство
Код дисципліни: 6.273.03.O.029
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Залізничний транспорт
Лектор: Бондаренко Ірина Олександрівна
Семестр: 6 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою викладення дисципліни є набуття теоретичних та практичних знань при проєктуванні земляного полотна.
Завдання: 1. Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово. 2. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні. 3. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу. 4. Здатність використовувати у професійній діяльності знання нормативно-правових, законодавчих актів України, Правил технічної експлуатації залізниць України, інструкцій та рекомендацій з експлуатації, ремонту та обслуговування об’єктів залізничного транспорту та їх систем 5. Здатність використовувати у професійній діяльності знання з устрою залізниць та їх інфраструктури, організації руху і перевезень, розрізняти об’єкти залізничного транспорту та їх складові, визначати вимоги до конструкції залізничної колії та залізничних споруд. 6. Здатність застосовувати методи та засоби технічних вимірювань, технічні регламенти, стандарти та інші нормативні документи при технічній діагностиці об’єктів залізничної колії та споруд, їх систем та елементів.
Результати навчання: 1. Застосовувати міжнародні та національні стандарти і практики в професійній діяльності. 2. Знати основні положення нормативно-правових та законодавчих актів України у сфері залізничного транспорту, Правил технічної експлуатації залізниць України, інструкцій та рекомендацій з експлуатації, ремонту та обслуговування об’єктів залізничної інфраструктури, її систем та елементів. 3. Вміти ідентифікувати та розрізняти об’єкти залізничної колії та споруд, їх системи та елементи. 4. Знати призначення та специфіку роботи структурних підрозділів лінійних підприємств (дистанції колії, колійна машинна станція, центр діагностики залізничної колії та споруд) та заводів, малих колективів виконавців (бригад, околодків, дільниць), щодо будівництва, експлуатації, ремонту та обслуговування об’єктів залізничного транспорту, їх систем та елементів. 5. Організовувати дію системи звітності та обліку (управлінського, статистичного, бухгалтерського та фінансового) роботи об’єктів та систем залізничної інфраструктури.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Інженерна та комп'ютерна графіка. Безпека інфраструктури та рухомого складу залізниць. Технічні вимірювання та уніфікація на транспорті. Залізнична колія1. Залізнична колія 3-4. Експлуатаційна надійність залізниць. Організація та планування будівництва залізниць. Організація та планування виробництва в колійному господарстві. Системи автоматизованого проєктування доріг. практика за темою бакалаврської кваліфікаційної роботи. Виконання та захист бакалаврської кваліфікаційної роботи. .
Короткий зміст навчальної програми: Курс навчальної дисципліни “Залізнична колія. Земляне полотно” являє собою основу теоретичної підготовки фахівців з вищою освітою, тобто фундаментальну базу, без якої неможлива повноцінна діяльність інженера. Вивчення курсу спрямоване на розвиток уявлень студентів про зміни у фізичній картині світу в процесі експлуатації, розширення, поглиблення та узагальнення знань про загальні положення умови роботи земляного полотна з урахуванням різноманітності ґрунтів при забезпеченні його функціональності.
Опис: 1. Загальні відомості про земляне полотно: призначення, вимоги до земляного полотна та умови його роботи. Аналіз стану земляного полотна на залізницях України. 2. Проектування поперечного профілю земляного полотна. Розрахунки стійкості укосів земляного полотна в різних умовах експлуатації. Вплив води на стійкість укосів. Стабільність земляного полотна. 3. Типи укріплення і захисних конструкцій земляного полотна, їх параметри та сфери застосування. 4. Земляне полотно в складних умовах (болота, гірські умови, в зонах карстів, крутих схилів, ярів, в умовах перезволожених та лесових ґрунтах). 5. Дефекти, деформації та пошкодження земляного полотна та методи боротьби з ними.
Методи та критерії оцінювання: 1. Метод демонстрування результатів навчання: рішення задач за темою курсу, активність та успішність на занятті, результат індивідуальних завдань. 2. Тестовий контроль визначити рівень досягнення очікуваних результатів навчання.
Критерії оцінювання результатів навчання: Записка до курсової проекту та графічна частина – 50 балів. Усна компонента при захисті курсової роботи – 50 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Положення про проведення планово-запобіжних ремонтно-колійних робіт на залізницях Украйни./ ЦП-0287 від 01.04.2015 – К., 2015. – 45 с. 2. Державні будівельні норми України. Споруди транспорту. Залізниці колії 1520 мм. Норми проектування. ДБН В.2.3 -19:2018 / Споруди транспорту залізниці колії 1520 мм / Київ 2018, 126 с. 3. Правила розрахунків залізничної колії на міцність і стійкість. ЦП-0117 Затв.: Наказ Мінтрансу та зв’язку України від 13.12.2004, №960-ЦЗ/ Мін-во трансп. та зв’язку України. – К., 2004. –170 с. 4. Правила улаштування основної площадки земляного полотна при виконанні капітального ремонту та модернізації колії. ЦП-0204 Затв.: Наказ Мінтрансу та зв’язку України від 25.12.2008, №557-ЦЗ / Мін-во трансп. та зв’язку України. – К., 2009. –44 с. 5. ДСТУ Б В.2.1-2-96 /Ґрунти. Класифікація. Затв.: Наказ Держкоммістобудування України №189 від 01.11.96. 1997. – с.52. 6. Інструкція з утримання земляного полотна залізниць України, ЦП-0072 Затв.: Наказ, від 08.05.2001, №256-Ц/ К., 2001. – 104 с. 7. Даніленко Е.І. Залізнична колія: підручник для вищих навчальних закладів (у 2-х томах) / Е. І. Даніленко Київ, Інпрес, 2010. 1 том- 528 с., 2 том - 456 с. 8. Інструкція з улаштування та утримання колії залізниць України ЦП-0269/ Наказ Мін. інфраструкт. України від 01 березня 2012 р. № 072-Ц. – К.: Мін. інфраструктури України, Укрзалізниця, 2012. – 456 с. 9. Технічні вказівки по улаштуванню, укладанню, ремонту і утриманню безстикової колії на залізницях України ЦП-0266,. Затв. наказом Укрзалізниці від 01.02.2012 №033-Ц, К.: НВП Поліграфсервіс, 2012. -150 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).