Фінансовий моніторинг

Спеціальність: Облік і оподаткування
Код дисципліни: 7.071.01.E.029
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Обліку та аналізу
Лектор: д.е.н., проф. Скаско Олег Іванович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Метою вивчення дисципліни “Фінансовий моніторинг” є засвоєння студентами знань національного та міжнародного законодавства у сфері організації здійснення фінансового моніторингу; прав та відповідальності його суб'єктів; порядку його організації та здійснення, набуття вмінь виявляти, реєструвати та передавати інформацію про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу.
Завдання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів освіти компетентностей: інтегральних: Здатність розв’язувати складні завдання і проблеми у сфері професійної діяльності з обліку, аналізу, контролю, аудиту, оподаткування або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог загальних: 1) вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми; 2) здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел. фахових: 1) уміння здійснювати контроль за дотриманням податкового законодавства, обчисленням та сплатою податків і платежів, в т.ч. із застосуванням спеціалізованих інформаційних систем і комп’ютерних технологій.
Результати навчання: Внаслідок вивчення навчальної дисципліни студент повинен бути здатним продемонструвати такі результати навчання: знання Міжнародних стандартів у сфері організації здійснення фінансового моніторингу; знання Національного законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму; знання прав та відповідальності суб'єктів первинного фінансового моніторингу; знання та вміння порядку організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу; вміння виявляти, реєструвати та передавати інформацію про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу; знання та вміння управління ризиками щодо відмивання злочинних доходів та фінансування тероризму; знання відповідальності за порушення вимог законодавства в сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: - пререквізит: - Бухгалтерський облік в управлінні підприємством, - Аудит оподаткування підприємств
Короткий зміст навчальної програми: Міжнародні стандарти у сфері організації здійснення фінансового моніторингу. Національне законодавство у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму. Права та відповідальність суб'єктів первинного фінансового моніторингу. Організація фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу. Порядок виявлення, реєстрації та передачі інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу. Управління ризиками щодо відмивання злочинних доходів та фінансування тероризму. Організація міжнародного співробітництва з питань боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів і фінансування тероризму. Відповідальність за порушення вимог законодавства в сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
Опис: Національна оцінка ризиків легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму та фінан-сування розповсюдження зброї масового знищення 1.Основи побудови національних систем оцінювання ризиків відмивання грошей. 2.Світовий досвід та методології побудови національних систем оцінювання ризиків відмивання грошей. 3.Суб’єкти та етапи національної оцінки ризиків відмивання грошей та фінансування тероризму. 4.Загрози та ризики національної системи протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму в Україні. Організація первинного фінансового моніторингу у фінансових установах 1.Вимоги до взяття спеціально уповноваженим органом на облік суб’єкта первинного фінансово¬го моніторингу. 2. Організація первинного фінансового моніторингу в банках та інших фінансових установах 3.Кваліфікаційні вимо¬ги до працівника банку, відповідального за проведення фінансового моніторингу в банку. 4.Обов’язки та права відповідального праців¬ника. 5.Основні принципи розробки правил і програм з фінансового моніторингу. 6.Принцип належної обачності та політика «Знай свого клієнта». Ідентифікація клієнтів фінансових установ 1.Характеристика міжнародних стандартів щодо ідентифікації осіб, які здійснюють фінансові операції, та ведення обліку цих операцій. 2.Зважений на ризик підхід до ідентифікації клієнтів 2.1. Ризик країни 2.2. Ризик клієнта 2.3. Ризик продукту 3.Законодавчо-нормативна база ідентифікації клієнтів фінансових установ в Україні 4.Ведення анкет клієнтів (на прикладі банків) 4.1. Структура анкети клієнта – фізичної особи 4.2. Структура анкети клієнта – юридичної особи. Виявлення та реєстрація операцій, що підлягають фінансовому моніторингу 1.Фінансові операції, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу: вимоги FATF та українського законодавства. 2.Ознаки фінансових операцій, що підлягають обов’язковому моніторингу. 3.Фінансові операції, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, їх ознаки. 4.Порядок реєстрації операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, та надання інформації про них. 5.Порядок зупинення фінансових операцій клієнта.
Методи та критерії оцінювання: - Поточний контроль (100%): усне опитування, робота на практичних заняттях, контрольна робота, заліковий тестовий контроль.
Критерії оцінювання результатів навчання: усні відповіді на практичних заняттях- 20; виконання та захист контрольної роботи - 20; письмове тестування - 60.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: 1. Внукова Н.М. Фінансовий моніторинг : навчальний посібник / Н.М. Внукова, Ж.О. Андрійченко : Харків : Видавництво ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2013. – 312 с. 2. Розвиток національної системи фінансового моніторингу / [Т.І. Єфименко ... [та ін.] : Київ : ДННУ "Академія фінансового управління", 2013. – 378 с. 3. Єгоричева С.Б. Організація фінансового моніторингу в банках : навчальний посібник / С.Б. Єгоричева : Київ : Центр учбової літератури, 2014. – 291 с. 4. Чижмарь К.І., Гаєвський І. М. Фінансовий моніторинг в світлі нотаріальної діяльності: Методичні матеріали. – Київ: КНТ, 2016. – 87 с. 5. Антилегалізаційний фінансовий моніторинг : ризик-орієнтований підхід : монографія / О.О. Глущенко, І.Б. Семеген ; за загальною редакцією Р.А. Слав’юка : Київ : УБС НБУ, 2014. – 386 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).