Інтелектуальна власність

Спеціальність: Електроніка
Код дисципліни: 7.171.03.O.001
Кількість кредитів: 4.00
Кафедра: Електронна інженерія
Лектор: К.т.н., доц. Кучмій Галина Любомирівна
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Мета вивчення навчальної дисципліни та результати навчання полягають у забезпеченні інтелектуального і соціального розвитку особистості та ознайомленні студентів з основами правових та економічних аспектів інтелектуальної власності.
Завдання: загальні компетентності: ЗК1. Здатність до абстрактного мислення, аналізу, синтезу. ЗК5. Здатність до пошуку , оброблення та аналізу інформації з різних джерел. ЗК8. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань). Фахові компетентності: ФК2. Здатність планувати і реалізовувати інноваційні проекти у сфері електроніки, захищати права на інтелектуальну власність. ФК4. Здатність використовувати інформаційні, комп’ютерні і мультимедійні технології, методи моделювання , інтелектуалізації, штучного інтелекту, експериментальні методи для дослідження та аналізу процесів в електронних компонентах, пристроях та системах. ФК6. Здатність відшукувати необхідну інформацію за допомогою сучасних інформаційних ресурсів.
Результати навчання: РН7. Здійснювати інформаційний та науковий пошук з використанням наукової, технічної та довідкової літератури, баз даних і знань. Інших джерел інформації, критично осмислювати та інтерпретувати наявні знання та дані, формувати напрями досліджень і розробок з урахуванням вітчизняного й закордонного досвіду. РН11. Аналізувати техніко-економічні показники, надійність, ергономічність, патентну чистоту, потреби ринку, інвестиційний клімат та відповідність проектних рішень, наукових та дослідно-конструкторських розробок визначеним цілям та нормам законодавства України. КОМ2. Здатність використовування різноманітних методів , зокрема сучасних інформаційних технологій, для ефективного спілкування на професійному та соціальному рівнях. АіВ2. Здатність усвідомлювати необхідність навчання впродовж усього життя з метою поглиблення набутих та здобуття нових фахових знань. АіВ3. Здатність відповідально ставитись до виконуваної роботи, самостійно приймати рішення, досягати поставленої мети з дотриманням вимог професійної етики.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Пререквізити: Право. Економіка і маркетинг.
Короткий зміст навчальної програми: Програма навчальної дисципліни “Інтелектуальна власність” укладена для студентів інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки, які навчаються за спеціальністю Електроніка. Навчальна дисципліна присвячена вивченню створення, правової охорони, комерціалізації та захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності з метою їх використання для підвищення конкурентоспроможності товарів і послуг, а також уникнення порушення прав інтелектуальної власності як самих власників, так і конкуруючих фірм.
Опис: Інтелектуальна власність як право на результати творчої діяльності людини. Поняття інтелектуальної власності. Місце і роль інтелектуальної власності в економічному і соціальному розвитку держави. Система інтелектуальної власності. Об’єкти права інтелектуальної власності. Класифікація об’єктів права інтелектуальної власності.Об’єкти промислової власності. Охорона права на об’єкти інтелектуальної власності. Економіка інтелектуальної власності. Захист прав інтелектуальної власності. Система захисту прав інтелектуальної власності і її призначення.
Методи та критерії оцінювання: Поточний контроль: контрольна робота згідно індивідуального завдання. Підсумковий контроль: диференційований залік.
Критерії оцінювання результатів навчання: Розподіл балів у 100-бальній шкалі. Поточний контроль: Аудиторна робота- 70 балів: Розрахунок оцінки економічної вартості інтелектуальної власності - 20 балів. Залікова контрольна робота - 50 балів. Самостійна робота – 30 балів: Самостійна контрольна робота – 10 балів. Виконання тестів у ВНС – 20 балів.
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: 100–88 балів – («відмінно») виставляється за високий рівень знань (допускаються деякі неточності) навчального матеріалу компонента, що міститься в основних і додаткових рекомендованих літературних джерелах, вміння аналізувати явища, які вивчаються, у їхньому взаємозв’язку і роз витку, чітко, лаконічно, логічно, послідовно відповідати на поставлені запитання, вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 87–71 бал – («добре») виставляється за загалом правильне розуміння навчального матеріалу компонента, включаючи розрахунки , аргументовані відповіді на поставлені запитання, які, однак, містять певні (неістотні) недоліки, за вміння застосовувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 70 – 50 балів – («задовільно») виставляється за слабкі знання навчального матеріалу компонента, неточні або мало аргументовані відповіді, з порушенням послідовності викладення, за слабке застосування теоретичних положень під час розв’язання практичних задач; 49–26 балів – («не атестований» з можливістю повторного складання семестрового контролю) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння застосувати теоретичні положення під час розв’язання практичних задач; 25–00 балів – («незадовільно» з обов’язковим повторним вивченням) виставляється за незнання значної частини навчального матеріалу компонента, істотні помилки у відповідях на запитання, невміння орієнтуватися під час розв’язання практичних задач, незнання основних фундаментальних положень.
Рекомендована література: Базова література: 1. Інтелектуальна власність та патентознавство : підручник / Н. О. Білоусова, Н. В. Гаврушкевич, М. А. Данильченко та ін. : за ред. проф. П. М. Цибульова та доц. А. С. Ромашко. ? Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, Вид-во «Політехніка», 2021. ? 374 с. 2. Л.Д. Романадзе, П.М. Цибульов, О.О. Кулініч. Інтелектуальна власність/Підручник. – Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 424 с. 3. Н.Є.Сорока. Авторське право і суміжні права в інформаційному суспільстві: європейський досвід/Монографія. – Видавництво Право, 2019. – 334 с. 4. Аксютіна А.В., Нестерцова-Собакарь О.В., Тропін В.В. та ін. А 41 Інтелектуальна власність: навч. посібник [для студ. вищ. навч. закл.] / За заг ред канд. юрид. наук, доц. Нестерцової-Собакарь О.В. – Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2017. – 140 с. 5. О.В.Іванюк, І.Л.Литвинчук. Інтелектуальна власність/ Навчальний посібник – ЖНАЕУ, 2014. – 163 с. Допоміжна література: 1. Штефан А. Компенсація за порушення авторського права і суміжних прав / А. Штефан // Теорія і практика інтелектуальної власності. ? 2019. ? № 3. ? С. 5?18. 2. Законодавство України про інтелектуальну власність. 3. Міжнародні договори про інтелектуальну власність.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Websites: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017 р., протокол № 35).