Методологія і методи досліджень у якісній соціології

Спеціальність: Соціологія
Код дисципліни: 8.054.00.O.004
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Соціологія та соціальна робота
Лектор: Климанська Лариса Дмитрівна, доктор політичних наук, професор
Семестр: 1 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: ЗН-1 Здатність продемонструвати систематичні знання сучасних методів проведення досліджень в області соціології, соціальних та поведінкових наук. УМ-1. Здійснювати пошук, аналізувати і критично оцінювати інформацію з різних джерел. УМ- 2. Застосовувати знання і розуміння для розв’язування задач синтезу та аналізу елементів та систем, характерних для обраної області наукових досліджень. УМ-3. Досліджувати і моделювати явища та процеси в складних динамічних суспільних системах. УМ-4. Застосовувати системний підхід, інтегруючи знання з інших дисциплін в процесі розв’язання теоретичних та прикладних задач обраної області наукових досліджень. УМ-5. Поєднувати теорію і практику при виробленні стратегії аналізу та прийнятті рішень, розв’язанні науково-прикладних задач із урахуванням загальнолюдських цінностей, суспільних, державних інтересів. УМ-7.Самостійно виконувати дослідження методами, прийнятими в соціології, та застосовувати дослідницькі навики. УМ-8. Оцінити доцільність та можливість застосування нових дослідницьких методів і технологій при розв’язанні фахових задач. АіВ-1.Здатність самостійно планувати та проводити наукові дослідження.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: кореквізити - "Аналітичні ти чисельні методи досліджень соціальних проблем", "Філософія та методологія науки"
Короткий зміст навчальної програми: Якісний підхід у соціологічному дослідженні: передумови, історія становлення, теоретичні витоки. Якісні дослідження через призму основних соціологічних парадигм . Класифікація якісних методів. Дослідницька стратегія/тактика «кейс-стади». Етнографічне дослідження. Історичні та біографічні дослідження: усна історія, історія життя, історія сім’ї . Загальна методологія науково-дослідницького проекту в системі «якісної соціології» Програма і цикл якісного дослідження Індивідуальне глибинне інтерв’ю як основний активний метод отримання інформації в якісному дослідженні. Фокус-групове інтерв’ю Первинний опис текстових даних «якісного» соціального дослідження. Види аналізу текстів в якісній соціології: наративний, інтерпретативний, інтент аналіз, дискурс/фрейм аналіз Аналітичні процедури в якісному дослідженні: опис, порівняння, встановлення зв’язків
Методи та критерії оцінювання: лекції, практичні заняття, самостійна робота
Рекомендована література: 1. Байєр О.О. Якісні методи дослідження взаємозв'язку рис та підструктур особистості /О.О. Байєр // Роль рівня сформованості диспозиційних та динамічних властивостей особистості у зумовленні якості життя : моногр. / Е. Л. Носенко, О. О. Байєр, О. І. Глушко та ін. – Дніпро: Ліра, 2019. – 128 с. – С.76-103. 2. Кількісні та якісні методи збору інформації у соціальних дослідженнях./ Гілета О.П., Климанська Л.Д., Козак М.Я, Савчинський Р.О. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 167 с.; 3. Левицький Ч. Методологічні проблеми кількісного та якісного аналізу в педагогічних дослідженнях/ Ч.Левицький// PROFESSIONAL EDUCATION: methodology, theory and technologies • 2 – 2015 – С.5-20; 4. Якісні дослідження в соціологічних практиках: Навчальний посібник / За ред.. Н.Костенко, Л.Скокової. – К.: Інститут соціології НАНУ, 2009. – 400 с.