Технічна механіка, частина 2
Спеціальність: Нафтогазова інженерія та технології
Код дисципліни: 6.185.00.O.023
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Технічна механіка та інженерна графіка
Лектор: Предко Ростислав Ярославович
Корендій Віталій Михайлович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувач освіти повинен бути здатним продемонструвати такі програмні результати навчання:
РН2. Знати теорію, принципи, методи і поняття нафтогазової інженерії, розуміти сучасний стан та роль нафтогазової галузі в забезпеченні енергетичної безпеки України.
РН3. Аналізувати та розробляти елементи технологічних схем та технічних пристроїв систем буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН5. Знаходити необхідну інформацію в науковій та довідковій літературі, базах даних, Інтернет та інших джерелах, оцінювати, інтерпретувати та застосовувати цю інформацію.
РН6. Аналізувати геологічні процеси, базові закономірності формування та властивості гірських порід, у тому числі нафтогазових покладів.
РН7. Застосовувати сучасні цифрові технології та спеціалізоване програмне забезпечення для розв’язання інженерних та управлінських задач, пов’язаних з реалізацією базових нафтогазових технологій буріння свердловин, видобування, транспортування та зберігання нафти і газу.
РН8. Приймати ефективні рішення з професійних питань у важкопрогнозованих небезпечних умовах з урахуванням цілей, строків, ресурсних та законодавчих обмежень, екологічних та етичних аспектів.
РН11. Розраховувати параметри гідрогазодинамічних процесів, які супроводжують рух нафти і газу та технологічних рідин в пласті/свердловинах/промислових і магістральних трубопроводах із застосуванням законів термодинаміки, гідравліки і газової динаміки та сучасних методик відповідних розрахунків.
РН12. Здійснювати розрахунки технологічних параметрів нафтогазових свердловин, систем підготовки нафти і газу, промислових та магістральних газонафтопроводів, газонафтосховищ із застосуванням відповідних математичних та інженерних методів.
Зн1. Концептуальні наукові та практичні знання, критичне осмислення теорій, принципів, методів і понять у сфері професійної діяльності та/або навчання.
Ум1. Поглиблені когнітивні та практичні уміння/навички, майстерність та інноваційність на рівні, необхідному для розв'язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у сфері професійної діяльності або навчання.
К2. Збір, інтерпретація та застосування даних.
АВ2. Спроможність нести відповідальність за вироблення та ухвалення рішень у непередбачуваних робочих та/або навчальних контекстах.
АВ3. Формування суджень, що враховують соціальні, наукові та етичні аспекти.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни:
Вища математика, частина 2.
Технічна механіка, частина 1.
Нарисна геометрія та інженерна графіка
Супутні і наступні навчальні дисципліни:
Матеріалознавство.
Взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання.
Технічна механіка, частина 3.
Короткий зміст навчальної програми: 1. Геометричні характеристики плоских перерізів. Статичні моменти і центр ваги перерізів. Моменти інерції плоских перерізів і радіус інерції. Моменти інерції простих і складних форм перерізів.
2. Загальні положення про розрахунок на міцність та жорсткість. Основні задачі розрахунків на міцність та жорсткість. Основні схематизовані конструктивні елементи технічних об'єктів для розрахунків.
3. Механічні характеристики конструкційних матеріалів.
Випробовування матеріалів на розтяг. Випробовування матеріалів на стиск. Механічні характеристики матеріалів. Твердість матеріалів.
4. Центральний розтяг (стиск) прямого стержня. Деформація зсуву та кручення стержнів. Напруження в поперечних перерізах стержня при розтягу (стиску). Умови міцності. Закон Гука при крученні і умова жорсткості.
5. Плоский поперечний згин балок. Нормальні напруження при згині. Дотичні напруження при згині. Розрахунки балок на міцність при згині.
6. Складний опір. Косий згин. Згин з розтягом або стиском. Згин з крученням. Загальний випадок деформації стержня.
7. Стійкість стиснутих стержнів. Стійкість стержнів. Критичне зусилля. Задача Ейлера. Розрахунок на стійкість стиснутих стержнів.
8. Основи розрахунків тонкостінних оболонок. Загальні положення та навантаження оболонок.
9. Механічні коливання, вібрації і шуми.
10. Міцність при змінних в часі напруженнях. Цикли змінних напружень і втома матеріалів.
11. Основні поняття з теорії машин і механізмів. Структурний аналіз механізмів. Загальні означення. Структура і класифікація механізмів.
12. Кінематичний аналіз механізмів. Завдання і методи кінематичного аналізу.
13. Кінетостатичний аналіз механізмів. Кінетостатичний аналіз механізмів методом планів сил. Важіль Жуковського.
14. Зубчасті передачі. Загальні відомості. Типи зубчастих передач.
15. Кулачкові механізми. Загальні відомості. Основні типи кулачкових механізмів. Основні параметри кулачкових механізмів.
16. Триботехніка спряжених елементів машин. Види тертя та його основні закономірності. Втрати тертя в спряженнях деталей машин.
17. Загальні відомості про проектування технічних об’єктів. Основні положення щодо проектування і конструювання.
18. Точність виготовлення деталей машин. Взаємозамінність. Поняття про розміри та їхні відхилення.
19. Основи надійності технічних об’єктів. Основні поняття та означення надійності технічного об’єкта.
Методи та критерії оцінювання: Діагностика знань у студентів відбувається за такими методами:
1. Контроль знань на практичних заняттях.
2. Захист розрахунково-графічної роботи шляхом опитування теоретичного матеріалу за даними задач розрахунково-графічної роботи.
3. Контроль підготовленості до лабораторних занять.
4. Захист звітів лабораторних робіт.
5. Проведення письмового залікового контролю за результатами вивчення дисципліни.
Рекомендована література: Рекомендована література:
Базова
1. Булгаков В. М., Черниш О. М., Яременко В. В. Технічна механіка: навчальний посібник. Ніжин: ТЩВ «Видавництво «Аспект – Поліграф», 2013. – 732 с.
2. Калетник Г. М., Булгаков В. М., Черниш О. М. Кравченко І. Є, Солона О. В., Цуркан О. В. Технічна механіка. Підручник. – К.: «Хай-тек Прес». 2011. – 340 с.
3. Кіницький Я. Т. Теорія механізмів і машин. Київ. Наукова думка. 2002. 660 с.
4. Кузьо І. В. Зінько Я. А., Ванькович Т-Н. М та інші Теоретична механіка.- Харків: Фоліо. 2017 .- 780 с.
5. Павлище В.Т., Харченко Є.В., Барвінський А. Ф., Гаршнєв Ю. Г. Прикладна механіка. Навчальний посібник. – Львів: “Інтелект-Захід”. 2004. – 368 с.
6. Стрілець В. М., Войтович Л. В., Стрілець О. Р. Технічна механіка. Навчальний посібник. – Рівне: НУВГП. 2015. – 363 с.
7. Шваб’юк В. І. Опір матеріалів: Підручник. – К.: Знання. 2016. - 400 с.
Допоміжна
1. Булгаков В. М., Черниш О. М., Войтюк Д. Г. Технічна механіка. Навчальний посібник. – Ніжин: «MILANIK». 2011. – 600 с.
2. Гурняк Л. І., Гуцуляк Ю. В., Юзьків Т. Б. Опір матеріалів: [посібник для вивчення курсу при кредитно-модульній системі навчання]/ - Львів: « Новий світ-2000». 2005. – 364 с.
3. Ройзман В. П. Опір матеріалів. Короткий курс. – Львів: Афіша. 2004. 109 с.
4. Кіницький Я.Т. Практикум з теорії механізмів і машин. Навчальний посібник. – Львів: Афіша, 2002. – 453 с.
5. Філатов Г. В. Опір матеріалів в задачах і прикладах : Розрахунок статично визначуваних стержневих систем Кн. 1 : Навч. посіб. – Київ : Видавництво Ліра-К, 2019. – 360 с.