Проєктування банківських продуктів та послуг

Спеціальність: Фінанси, банківська справа та страхування (освітньо-наукова програма)
Код дисципліни: 7.072.03.E.039
Кількість кредитів: 6.00
Кафедра: Фінанси
Лектор: Професор Рисін Віталій Васильович
Семестр: 3 семестр
Форма навчання: денна
Мета вивчення дисципліни: Формування у студентів теоретичних і практичних знань щодо функціонування ринку банківських продуктів та послуг, етапів та специфіки проектування банківських продуктів, виведення їх на ринок, ціноутворення на банківські продукти (послуги).
Завдання: ЗК4. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми. ЗК9. Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів). СК4. Здатність оцінювати дієвість наукового, аналітичного і методичного інструментарію для обґрунтування управлінських рішень у сфері фінансів, банківської справи та страхування. СК8. Здатність застосовувати інноваційні підходи в сфері фінансів, банківської справи та страхування. СК10. Здатність виконувати наукові дослідження у сфері фінансів, банківської справи та страхування з урахуванням поставлених завдань та наявних обмежень. СК11. Здатність генерувати нові ідеї, здійснювати пошук альтернативних рішень інноваційного спрямування з метою освоєння фінансових інвестицій на макро- та мікрорівні. СКС-3. Здатність трансформувати уміння і навички наукового дослідження управління стратегічним розвитком фінансового ринку і його учасників, удосконалення банківського державного регулювання, внутрішнього аудиту та контролінгу, управління банківськими ризиками, проектування банківських продуктів та послуг, враховуючи особливості використання європейського сертифікату банкіра.
Результати навчання: ПР03. Здійснювати адаптацію та модифікацію існуючих наукових підходів і методів до конкретних ситуацій професійної діяльності. ПР07. Вирішувати етичні дилеми з опорою на норми закону, етичні принципи та загальнолюдські цінності. ПР08. Вміти застосовувати інноваційні підходи у сфері фінансів, банківської справи та страхування та управляти ними. ПР11. Застосовувати поглиблені знання в сфері фінансового, банківського та страхового менеджменту для прийняття рішень. ПР14. Обґрунтовувати актуальність досліджень, можливість досягнення поставлених цілей з урахуванням наявних ресурсів, висувати гіпотези, аргументувати висновки за результатами досліджень. ПР20. Використовувати інформаційні системи державних фінансових органів та корпоративних інформаційних систем, електронних систем передавання банківської інформації, міжбанківських та інших платіжних систем. ПР 23. Розробляти стратегії банків на фінансових ринках, проектувати банківські продукти і послуги, управляти банківськими ризиками з урахуванням вимог європейського сертифікату банкіра. ЗН1. Концептуальні знання, набуті у процесі навчання та професійної діяльності, включаючи певні знання сучасних досягнень. УМ1. Розв'язання складних непередбачуваних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання, що передбачає збирання та інтерпретацію інформації (даних), вибір методів та інструментальних засобів, застосування інноваційних підходів. АВ2. Відповідальність за професійний розвиток окремих осіб та/або груп осіб. Методи навчання і викладання Лекції, семінарські, практичні заняття: метод евристичний, метод проблемного викладу, метод дедукції; метод індукції, Самостійна робота: проблемно-пошуковий метод, дослідницький метод. Методи оцінювання рівня досягнення результатів навчання Поточний контроль: • Тестування; • Усне фронтальне опитування; • Виступи на семінарі; • Робота над практичними кейсами • Захист індивідуального завдання Екзаменаційний контроль: • Письмова компонента; • Усна компонента.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: пререквізити: ринок фінансових послуг, портфельний менеджмент кореквізити: внутрішній аудит і банківський контролінг
Короткий зміст навчальної програми: Дисципліна спрямована на формування у студентів системи знань про особливості проектування банківських продуктів і послуг, специфіку розробки продуктової та цінової політик банку, підходи до вибору каналів продажу продуктів і послуг та інструментів комунікації з потенційними споживачами банківських послуг.
Опис: Сучасні тенденції розвитку ринку банківських продуктів і послуг. Ринок банківських продуктів і послуг, його сегментація та аналіз. Конкурентне середовище банку. Проектування банківських продуктів як складова маркетингової стратегії банку. Формування продуктової політики банку. Ціноутворення на банківські продукти (послуги). Виведення банківських продуктів (послуг) на ринок. Комунікаційна політика банку як чинник ефективного просування банківських продуктів
Методи та критерії оцінювання: Методи контролю знань та умінь здобувача при вивченні дисципліни включають: 1. Поточний контроль роботи здобувача: • Тестове опитування; • Усне опитування на практичних заняттях; • Обговорення практичних кейсів з діяльності банків та розробка рекомендацій щодо їх вирішення; • Виконання індивідуальних завдань (за варіантом) та їх захист; 2. Підсумковий контроль: Складання екзамену (письмової та усної компонент) Письмова компонента: • Завдання 1-го рівня – тести (так/ні); • Завдання 2-го рівня – тести (обрати вірну відповідь); • Завдання 3-го рівня – розкрити зміст поняття, дати визначення.
Критерії оцінювання результатів навчання: поточний контроль (методи усного контролю, вирішення практичних кейсів, тестового опитування, письмового контролю, самостійна робота (40%) підсумковий контроль (контрольний захід – іспит): письмово-усна форма (60%)
Порядок та критерії виставляння балів та оцінок: В процесі навчання здобувач повинен продемонструвати активну навчальну діяльність протягом семестру і за результатами поточного контролю набрати від 21 до 40 балів. До обов’язкових видів робіт поточного контролю входять: 1. Тестування у ВНС з 7 тем навчальної дисципліни, які оцінюються максимум в 20 балів: Тест до тем 1-3 – 6 балів; Тест до тем 4-5 – 6 балів; Тест до тем 6-7 – 4 бали. 2. Робота на семінарських заняттях, участь в обговоренні кейсів, доповіді оцінюється максимум у 8 балів. 3. Виконання індивідуальних завдань за окремим варіантом. Виконання індивідуального завдання 1 передбачає аналіз пропозиції банківських продуктів і послуг в Україні. Індивідуальне завдання оцінюється в 6 балів, з яких 4 бали за зміст і оформлення завдання і максимально 2 бали за захист. Виконання індивідуального завдання 2 передбачає визначення факторів конкурентного середовища банку, ступеня їх впливу на діяльність, оцінку рівня конкурентоспроможності банку на ринку фінансових послуг, визначення продуктів та послуг, що мають перспективи для запровадження і розвитку за теперішніх умов. Індивідуальне завдання оцінюється в 10 балів, з яких 8 балів за зміст і оформлення завдання і максимально 2 бали за захист. Здобувач, який вчасно (до початку екзаменаційної сесії) не виконав усі 3 обов’язкові види робіт або не набрав 21 бал з поточного контролю, не допускається до екзамену. На екзамені здобувач може отримати максимум 60 балів. Екзамен складається з письмової та усної компонент. Письмова компонента - екзаменаційний білет, який складається із завдань трьох рівнів, що оцінюються за окремою шкалою: Перший рівень – 7 тестів по 2 бали; Другий рівень – 5 тестів по 3 бали, 2 тести – по 4 бали; Третій рівень – 2 питання проблемного характеру, відповідь на які здобувач надає під час усної компоненти. З урахуванням відповідей на додаткові питання екзаменатора максимальний бал становить 20 балів.
Рекомендована література: 1. ЕНМК «Проектування банківських продуктів та послуг», сертифікат Е41-231-791/2019 від 12.11.2019 р. №02986. 2. Рисін В.В. Перспективи розвитку цифрового банкінгу на фінансовому ринку України / В.В.Рисін, М.В.Рисін // // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. – 2017. – Вип. 2 (124). – С. 123-127. 3. Рисін В.В., Борик І.Р. Переваги та ризики розвитку новітніх технологій у банківській діяльності. Науковий Вісник ХДУ. Серія «Економічні науки». 2020. №38. С. 69-73. DOI: https://doi.org/10.32999/ksu2307-8030/2020-38-12 \ 4. Гірняк В. В. Зарубіжний досвід організації маркетингової діяльності у процесі продажу банківських продуктів / В. В. Гірняк, Л. Б. Євтух // Інфраструктура ринку. - Випуск 23.- 2018. - С. 273-277. 5. Маркетинг у банках: навч.посібник Р.М. Безус, Л.М. Курбацька, І.Г. Кадирус, А.С. Донських, Д.В. Воловик. – Дніпро:Журфонд, 2019. – 320 с.
Уніфікований додаток: Національний університет «Львівська політехніка» забезпечує реалізацію права осіб з інвалідністю на здобуття вищої освіти. Інклюзивні освітні послуги надає Служба доступності до можливостей навчання «Без обмежень», метою діяльності якої є забезпечення постійного індивідуального супроводу навчального процесу студентів з інвалідністю та хронічними захворюваннями. Важливим інструментом імплементації інклюзивної освітньої політики в Університеті є Програма підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників та навчально-допоміжного персоналу у сфері соціальної інклюзії та інклюзивної освіти. Звертатися за адресою: вул. Карпінського, 2/4, І-й н.к., кімн. 112 E-mail: nolimits@lpnu.ua Website: https://lpnu.ua/nolimits https://lpnu.ua/integration
Академічна доброчесність: Політика щодо академічної доброчесності учасників освітнього процесу формується на основі дотримання принципів академічної доброчесності з урахуванням норм «Положення про академічну доброчесність у Національному університеті «Львівська політехніка» (затверджене вченою радою університету від 20.06.2017р., протокол №35).