Проблеми філософії права
Спеціальність: Правознавство
Код дисципліни: 7.081.01.M.010
Кількість кредитів: 3.00
Кафедра: Теорії права та конституціоналізму
Лектор: Сливка Степан Степанович
Семестр: 2 семестр
Форма навчання: денна
Результати навчання: Інтегральна компетентність (ІНТ): здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері права.
Загальні компетентності (ЗК): ЗК2. Здатність проводити дослідження на відповідному рівні; ЗК6. Здатність генерувати нові ідеї (креативність); ЗК7. Здатність приймати обґрунтовані рішення; ЗК9. Здатність працювати в міжнародному контенті; ЗК10. Здатність розробляти проєкти та управляти.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності (СК) : СК1. Здатність застосовувати принципи верховенства права для роз’яснення складних задач і проблем, у тому числі, у ситуаціях правової невизначеності; СК2. Здатність аналізувати та оцінювати вплив правової системи Європейського Союзу на правову систему України; СК3. Здатність аналізувати та оцінювати вплив Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини на розвиток правової системи та правозастосування в Україні; СК4. Здатність оцінювати взаємодію міжнародного права та міжнародних правових систем з правовою системою України; СК7. Здатність застосовувати знання та розуміння основних засад (принципів) та процедур судочинства в Україні; СК8. Здатність застосовувати медіацію та інші правові інструменти альтернативного позасудового розгляду та вирішення правових спорів; СК9. Здатність застосовувати міждисциплінарний підхід в оцінці правових явищ та правозастосовній діяльності; СК11. Здатність критично оцінювати ефективність представництва і захисту прав, свобод та інтересів клієнтів; СК12. Здатність розвивати та утверджувати етичні стандарти правничої діяльності, стандарти професійної незалежності та відповідальності правника; СК13. Здатність доносити до фахівців і нефахівців у сфері права інформацію, ідеї, зміст проблем та характер оптимальних рішень з належною аргументацією;СК14. Здатність самостійно готувати проекти нормативно-правових актів, обґрунтовувати суспільну обумовленість їх прийняття, прогнозувати результати їх впливу на відповідні суспільні відносини.
Результати навчання відповідно до освітньої програми (освітніх програм):
Результати навчання: РН1. Оцінювати природу та характер суспільних процесів і явищ, і виявляти розуміння меж та механізмів їх правового регулювання; РН 2. Співвідносити сучасну систему цивілізаційних цінностей з правовими цінностями, принципами та професійними етичними стандартами; РН 8. Оцінювати достовірність інформації та надійність джерел, ефективно опрацьовувати та використовувати інформацію для проведення наукових досліджень та практичної діяльності; РН 14. Обґрунтовувати правову позицію на різних стадіях правозастосування.
Знання (ЗН): ЗН1 Спеціалізовані концептуальні знання, що включають сучасні наукові здобутки у сфері професійної діяльності або галузі знань і є основою для оригінального мислення та проведення досліджень.
Уміння/навички (УМ): УМ 3 Здатність розв’язувати проблеми у нових або незнайомих середовищах за наявності неповної або обмеженої інформації з урахуванням аспектів соціальної та етичної відповідальності.
Комунікація (К): К1 Зрозуміле недвозначне донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема, до осіб, які навчаються.
Автономія та відповідальність (АВ): АВ3 Здатність продовжувати навчання з високим ступенем автономії.
Необхідні обов'язкові попередні та супутні навчальні дисципліни: Попередні навчальні дисципліни: - Філософія права, Юридична деонтологія
Супутні і наступні навчальні дисципліни: -
Короткий зміст навчальної програми: Проблеми філософії права складається із загальної та особливої частини. У загальній частині висвітлюються методологічні технології та антропологія держави, в особливій - антропологія та антропософія права.
1.Методологія та предмет проблем філософії права. Наукові пошуки методологічних проблем у філософсько-правових дослідженнях. Методологічна структура проблем філософії права. 2.Принципи та функції проблем філософії прав. Принципи та їх співвідношення між філософсько-правовими науками. Функції філософсько-правових наук. 3.Природно-антропологічні проблеми філософії права. Філософсько-правові проблеми будови людини. Типізація філософських антропологічно-правових проблем. 4.Онтологічно-релігійні правові проблеми. Антиномії сприйняття природно-правових догматів. Проблеми реалізації онтологічно-правових догматів. 5.Деонтологічно-позитивістські правові проблеми. Витоки деонтологічно-позитивістських проблем філософії права. Філософська терапія юридичної практики.6.Проблеми державотворчих процесів у філософії права. Проблеми реалізації природно-державних процесів. Наслідки розв’язання державотворчих процесів у філософії права. 7.Футурологічні проблеми філософії права. Філософські засади архаїчного права. Перспективи філософсько-правової технології. 8.Релігійно-правові проблеми філософії права. Антиномії сприйняття природно-правових догматів. Проблеми реалізації онтологічно-правових догматів.
Методи та критерії оцінювання: Методами оцінювання рівня досягнення результатів навчання здобувачів освіти є: усне опитування на практичних (семінарських) заняттях; виконання індивідуального науково-дослідного завдання; контрольна робота. Оцінювання результатів навчання студента здійснюється за результатами ПК відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті.
Оцінювання результатів навчання студента здійснюється за результатами ПК відповідно до 100-бальної шкали оцінювання, встановленої в Університеті. Поточний контроль (ПК): практичні (семінарські) заняття – 40 балів; письмова контрольна робота – 10 балів; підсумкова контрольна робота – 50 балів.
Рекомендована література: 1. Сливка С. С., Романова А. С. Філософія права: навчальний посібник. Львів : Ліга-прес, 2018. 250 с.
2. Сливка С. С., Романова А. С., Коваль І. М. Філософія права: визначники у термінах та сентенціях. Навч. посібник. Львів : Растр-7, 2020. 212 с.
3. Сливка С. С., Романова А. С., Коваль І. М. Філософія права у схемах і таблицях і поняттях. Навч. посібник. Львів : Растр-7, 2020. 176 с.
4. Антропологія права: професійна аргументація. Монографія. С. С. Сливка, А. С. Романова, О. Л. Чорнобай, І. М. Коваль. Львів : Ліга-прес, 2018. 212 с.
5. Балинська О. М.,Токарська А. С., Ященко В. А. Актуальні проблеми філософії права: посібник. Львів: ЛьвДУВС, 2017. 611 с.